Erken ergenlik tedavisi pahalı bir tedavi midir?

Erken ergenlik tedavisi pahalı bir tedavi midir?

Erken Ergenlik, kız çocuklarında 8 yaşından ve erkek çocuklarında 9 yaşından önce ergenliğin başlamasıdır.

Erken ergenlik tedavisi 3 aşamadan oluşmaktadır:

Hem erken ergenliğin tanısı hem de altta başka her hangi bir hastalığın olmadığını ortaya koymak için ilk önce detaylı bir muayene, kemik yaşı, pelvik ultrasonografi ve hormonal tetkikler istenmektedir. Bu tetkikler ile altta başka herhangi bir hastalık olmadığı saptanır. Bu detaylı inceleme, sadece tedavi öncesinde olmaktadır.

Erken ergenlik tanısı tedavisinin yıllık maliyeti, 5.000-15.000 TL arasındadır. Ancak rapor yazılması halinde bu tedavi, SGK tarafından ücretsiz karşılanmaktadır.

Erken ergenlik tedavisi esnasında 3 ayda bir kontroller yapılmaktadır. Kontrollerde, özel bir durum olmadığı takdirde, detaylı bir muayene ile birkaç tahlil ile erken ergenlik tedavisi değerlendirilmektedir.

Bu makale 13 Nisan 2021 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

    1972 yılında Elazığ’da dünyaya geldim.İlkokul,ortaokul ve liseyi Türkiye’nin küçük ve şirin bir şehri olan Elazığ’da bitirdim.     1989 yılında Gülhane Askeri Tıp Fakültesi’ne derece ile girerek 1995 yılında “Tıp Doktoru” ünvanını alıp,severek ve isteyerek seçtiğim mesleğime ilk adımımı attım.İlk görevimi 1997-1998 yılında 10. Zırhlı Tugay Baştabibi olarak Kırklareli Babaeski ‘de yaptım.      1998-2002 yılları arasında Gülhane Askeri Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları A.D ‘da eğitimimi tamamlayarak 2002 yılında Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı oldum. Bu branşı seçmemdeki en büyük sebep; çocukları çok sevmem ve onların acı çekmelerine dayanamamdır.En büyük amacım ise,onların ifade edemedikleri sıkıntıları anlayıp,sağlıklı olarak yeniden hayata adapte olmalarını sağlamaktır.     2002-2004 yılları arasında Ardahan A ...

Etiketler
Ergenlikte
Doç. Dr. Ediz Yeşilkaya
Doç. Dr. Ediz Yeşilkaya
Ankara - Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
Facebook Twitter Instagram Youtube