Erken boşalma tedavisi mümkün olan bir hastalıktır.
Erken boşalma tedavisi mümkün olan bir hastalıktır.

Erken boşalması olan erkeklerin bir çoğu tedavi amaçlı doktora başvurmadıkları için hastalığın toplumdaki oranı tam bilinmemektedir. %80 gibi çok yüksek ve ürkütücü rakamlar olduğu düşünülmektedir.

​Doktora başvurmamanın en önemli sebebi utanç ve bu sorunu bir hastalık olarak görmemektir.

​Erken boşalma erkeklerde partnerini tatmin edemediklerinden dolayı utanç, mahcupluk, aşağılık hislerine neden olur.Kendilerine olan özsaygıları azalmıştır. Cinselliği azaltan hatta yok derecesine kadar götüren bir rahatsızlıktır.​

Yapılan araştırmalar bir erkeğin ilişkiye başladıktan 7-15 dakika arasında boşalmasını normal olarak kabul etmektedir.

Tıbbı tanımı; Cinsel ilişki sırasında, en az 6 ay haftada 2 veya daha fazla ilişkiye girilen partner ile ilişkiye başlamadan yada başladıktan 1-2 dakika içinde boşalmaya erken boşalma denir.

Sosyal tanımı; Partnerlerden birisi orgazm(boşalma) olmadan diğerinin boşalmasına erken boşalma denir.

Erken boşalma iki şekilde sınıflandırılır ;Bu ayırım tedavi için çok önemlidir.

Primer (birincil) erken boşalma, cinsel hayatın başından beri olan,

Sekonder (ikincil) erken boşalma ise sonradan başlayan ara ara normal sürelerin olduğu boşalmadır.

Nedenleri

Genetik faktörler ; 5-HT2c algılayıcılarının duyarsızlığı veya 5-HT1a algılayıcılarının aşırı duyarlılığına neden olan genetik veya doğumsal durum.

Hormonal nedenler ; Tiroid (guatr) hormon ve erkeklik hormon bozuklukları.

Penis derisinin aşırı duyarlılığı ;

Prostatit ;prostat iltihabı olan erkeklerin %30’unda erken boşalma saptanmıştır.

Hasta değerlendirmesi

Erken boşalması olan bir erkek ile konuşmak en önemli değerlendirmedir.Ne zaman başladı , ne kadar sürede boşalma oluyor önemli konuşmalardır.

Tüm yaşamında erken boşalma olan erkeklerde konuşma çoğunlukla yeterli olurken , sonradan erken boşalma olan erkeklerde bazı testlerin yapılması gerekir.

6 hafta süren bir tedavi ile 1 dakikada boşalan hastaların süresi 5-6 dakikaya hatta 10 dakikaya kadar süre uzatılabilir.

Erken boşalma kısır bir döngüdür. Erken boşaldıkça stres ve başarısızlık artar, başarısızlık arttıkça erken boşalma daha da artar. Tedavide, bu döngüyü kırmak esastır.

Maça çıkmadan önce iyi bir antreman şart

"Dur-başla" yöntemi en sık kullanılan yöntemdir.Bu töntem ilişki esnasında boşalma refleksinin başladığı anda ilişkiye ara vermektir.

​Burada en büyük sorun ara vermek sertleşme kayıplarını beraberinde getiriyor olmasıdır.Bir diğer sorun eş uyumu.Tam zevk almaya başlayan cinsel partneriniz bu yöntemi çok benimsemeyebilir.Çoğunlukla böyle oluyor zaten.​

Ben bu yöntemi hastanın ilişki esnasında değilde suni vagina üzerinde yapılmasını tavsiye ediyorum ve hastalarıma bunu uygulatıyorum.Ben buna maça çıkmadan iyi bir antreman yapmaya benzetiyorum.

Antreman ile birlikte takviye ilaç şart

İlişki öncesi veya devamlı kullanılan olmak üzere çok sayıda ilaç altenatifi vardır.Ben hepsinin avantajlarını ve dezavantajlarını anlatıyorum.Beraber bir tanesine karar verip kullanıyoruz.Bazen bırakıp bir diğerine geçiyoruz.

​Erken boşalma bir hastalıktır.Bu ilaçların çoğunu devamlı kullanmak gerekiyor.İlaçsız erken boşalma tedavisi yaptığını iddia eden kimseler olabilir.Başlanguçta başarılı olsada zamanla herşey eski haline dönüyor.

​Sadece antreman değil ek takiviye ilaçlarda alınması gerekir.

Penise kan akımını artırarak sertleşme sorununun çözülmesi

​Erken boşalma hastalarının bir çoğunda sertlik ile ilgili sorunda mevcut.En azından erken boşalan erkek ve boşalamayan partner tatmin olamadığı için 2. ilişkiyi arzular.Belki yeni birlikteliklerde bu mümkün olabilir.Ama uzun evliliklerde bu ciddi sorundur ve genellikle 2. ilişki sertleşme sorunundan dolayı gerçekleşmez.

​ESWT (penise şok dalga tedavisi) tedavisi ile penise kan akımını artırıp sertlik sorunu bir dert olmaktan çıkarıyoruz.

Boşalmadan sonraki normal süreç penisin yumuşamasıdır; fakat erken boşalma sorunu olan, çok erken boşalan ve boşalmayı kontrol edemeyen erkekler “normal” yumuşamayı sertleşme bozukluğu ile karıştırabilirler. Performans kaygısı her iki cinsel fonksiyon bozukluğundan, yani hem sertleşme bozukluğu hem de erken boşalmadan şikayetçi erkeklerde önemli bir rol oynar ve zaman içinde her iki belirtinin de kötüleşmesine katkıda bulunur


Bursa Ürolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!