Erken bosalma tedavisi kaç seans sürer?

Erken bosalma tedavisi kaç seans sürer?

Erken boşalma tedavisi:

Erken boşalma sorunu olan hemen her danışanımız genelde mucizevi sonuçlar alabileceğini umduğu geciktirici bir ilaç krem ya da sprey arayışına girer ve başarısızlıkla sonlanan bu denemeler sonucu biz uzmanlara başvurur. Son dönemde danışanlarımızın birçoğunun eşleri tarafından bizlere yönlendirildiklerini görüyoruz. Genelde bu terapi danışanın kültürel durumu boşalmanın süresi eş faktörü gibi nedenlere bağlı olarak ortalama1-7 seans arası değişmektedir.

Erken boşalan biri bilgilenme ve bazı alıştırmalar yardımı ile boşalma sürecini kendisini ve eşini memnun edebilecek ölçüye uzatabilir. Bunun için boşalmadan hemen önceki heyecana ve penisteki duyumlara odaklanmakla ilgili erken boşalma egzersizleri ve teknikleri temel çözümü oluşturur. Cinsellikle ilgili bilgilenme, yanlış inançların fark ettirilmesi, eşe yönelik taktikler ilk seanstan itibaren fark yaratır. Kişi önerilere uydukça idrarını tutmayı öğrenen bir çocuk gibi plato dönemi dediğimiz sertleşme ve boşalma arasındaki süreyi uzatır. Bu uzama çoğunlukla geri dönüşümsüzdür. Yani yaşam boyu olumlu değişimler sürer.

Erken boşalmada ilaç tedavisi; bizim nadiren tercih ettiğimiz bir tedavi biçimidir. Özellikle giremeden ya da girer girmez boşalan grupta geçici bir süre ilaç kullanmak mantıklı olabilir. Bu amaçla antidepresanların geç boşalma yan etkilerinden faydalanılır.

Tek seansta erken boşalma tedavisi mümkün mü?

Aşağıdaki faktörleri gözden geçirin eğer bu faktörler yok ya da hafif yaşanıyorsa tek seansta bu konuyla ilgili tüm bilgiyi edinebilirsiniz. Yani ilk seansın çıkışında sorununuz bitmez ancak tüm donanımı kazanmış olursunuz. 

Tedavi sürecini etkileyebilecek olumsuz faktörler:

Tedavi sırasında ortaya çıkabilecek bir çok olumsuzluğu ya da direnci şimdiden gözden geçirirsek tedavi sürecinin daha olumlu gerçekleşeceğini umuyorum.

Olası aksama ya da direnç nedenlerinin sık görülenleri aşağıdadır:

Belki eşinize öfkelisiniz ve erken boşalmanın tedavisi ile onu mutlu etmek istemiyorsunuz.

Belkide eşinizle anne-çocuk tarzı bir ilişkiniz var. Ya da sizin erken boşalmanız eşinizin işine geliyor (yatakta galip konumda) o nedenle sizi sabote edip duruyor.

Terapi tarzı hoşunuza gitmiyor olabilir (ödeve karşı çocukluktan kalma öfke) , ya da bu alışkanlığı kazanmak için haftalar boyu sürecek sabır gerektiren bir süreç var önünüzde ve bu size zor geliyor (Keşke daha kolay bir yolu olsa ancak ödülünüz sizi mutlu edecek.).

Mastürbasyona karşı önyargılı olabilirsiniz (günah, zararlı vs). Tedavi kısmında göreceğiniz gibi mastürbasyonla kontrol tedavide ilk adımı oluşturuyor.

Belki bu tedavi için doğru zaman değil, şu an daha farklı ihtiyaçlar var ve kafanızı toplayamıyorsunuz.

Belki aşırı gerginlik sizi engelliyor.

Belki çok sabırsızsınız (erken boşalanların bir kısmı her konuda erken ve sabırsız davranma eğiliminde olabilir).

Özellikle eşle ilgili sorunlarınız varsa ( kötü bir iletişim, güç savaşı, farklı kültür ve dünya görüşleri ve benzer evlilik sorunları ) birkaç ek evlilik terapisi seansıyla bunların üstesinden gelmek mümkündür.

Özetle cinsellik duygular, genel ruhsal durum, eş ile ilgili durum gibi bir çok faktörün etkileştiği karmaşık bir durumdur. O nedenle mucizevi geciktirici yöntemler aramak yerine bir uzmana başvurmanızı öneriyorum. 

Bu makale 16 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Uzm. Dr. Mehmet Levent SOYLU, 1965 yılında Adana'da doğmuştur. Liseyi Tarsus Amerikan Lisesi'nde bitirdikten sonra Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini başarıyla tamamlayarak tıp dokotru unvanı almıştır. İhtisasını ise yine aynı fakültede yapmış ve Psikiyatri Uzmanı olmuştur. 1 yıl boyunca Tavistok'da Cinsel taciz tedavisi ve Londra Psikiyatri Enstitüsü'nde “Evlilik ve Cinsel Terapileri” eğitimi görmüş olan Uzm. Dr. Mehmet Levent SOYLU,  Evlilik ve Cinsel Terapileri hakkında 20’den fazla bilimsel yayın ve makale sahibidir. Ayrıca “Erken Boşalmada Kendi Kendine Tedavi" adlı bir kitabı ve “Kadın Cinsel Sorunları” ile ilgili baskıda olan ikinci bir kitabı bulunmaktadır. 1997 yılında cinsel rollerle ilgili yapmış olduğu bir projesi TÜBİTAK tarafından desteklenmiştir. Uzm. Dr. Mehmet Levent SOYLU, 15 yıldır Cle ...

Etiketler
Erken boşalma tedavisi
Uzm. Dr. Mehmet Levent Soylu
Uzm. Dr. Mehmet Levent Soylu
Adana - Psikiyatri
Facebook Twitter Instagram Youtube