Penisim vajinaya değer değmez boşalıyorum, bu bir hastalık mıdır?Benim sorunum erken boşalma. Bu gerçekten önemli bir hastalık mıdır? Kız arkadaşımla cinsel ilişkiye girdiğim zaman penisim vajinaya değer değmez hemen boşalıyorum. Bu sorunumun tedavisi nedir?

Sürekli olarak ya da yineleyici biçimde, çok az bir cinsel uyarılma ile ve erkeğin istemesinden önce, vajinaya girme öncesi, girer girmez ya da hemen sonra boşalmanın olması olarak tanımlanan erken boşalmanın tedavisi; boşalma refleksi üzerinde denetim kazandırmayı amaçlayan bir takım egzersizleri yapmanızdır. Her erkeğin bazen erken boşalabileceğini unutmadan, aşağıdaki önerilere dikkat etmenizde fayda var: Erken boşaldığınızda her şeyi yitirdiğinizi düşünmeyin, önemli olanın kız arkadaşınızla birlikte olmak olduğunu ve her ikinizin de hoşuna giden bir şeyler yapabileceğinizi düşünün. Kız arkadaşınıza karşı daima sağlıklı ve uyumlu düşünceler besleyin. Cinsel ilişkide kendinizi kanıtlamak zorunda hissetmeyin. İdrar yaparken kendinizi tutup bırakın, böylece aşk kaslarınızı kontrol etmeyi öğrenebilirsiniz. Cinsel ilişki sırasında hareketlerinize zaman zaman ara verin ve heyecanınızı yatıştırabilmek için dinlenin. Her gece yatmadan önce, kendinizi kontrol ettiğiniz uzun bir cinsel birleşmenin hayalini kurun, yapacağınız bu fantezi modellemesi, boşalmanın geciktirilmesini önceden planlamanızı kolaylaştıracaktır. Ön sevişme zamanını uzun tutun ve partnerinizin yeterince uyarılmasını sağlayın. Cinsel ilişki öncesi kasma-gevşeme ve nefes egzersizleriyle kendinizi rahatlatmaya ve gevşetmeye çalışın. İşe yarayacaktır.

Ön sevişme sırasında boşalıyorum, boşalma süremi uzatmanın bir yolu var mıdır?Ön sevişme esnasında erken boşalma oluyor. Bu durumu daha geç bir zamana uzatmanın bir yolu var mı? Tavsiyeleriniz nedir?

Bir denetimsizlik ve kontrolsüzlük hastalığı olan erken boşalmanın üstesinden gelmek çok kolaydır. Boşalma denetimi araba kullanmaya benzer, bir kere öğrenildikten sonra bir daha kaybolmaz ve heyecan nedeniyle de bu boşalma denetimi kaybolmaz. Her erkeğin bazen erken boşalabileceğini unutmadan, aşağıdaki önerilere dikkat etmenizde fayda var: Erken boşaldığınızda her şeyi yitirdiğinizi düşünmeyin, önemli olanın sevgilinizle birlikte olmak olduğunu ve her ikinizin de hoşuna giden bir şeyler yapabileceğinizi düşünün. Sevgilinize karşı daima sağlıklı ve uyumlu düşünceler besleyin. Cinsel ilişkide kendinizi kanıtlamak zorunda hissetmeyin. İdrar yaparken kendinizi tutup bırakın, böylece aşk kaslarınızı kontrol etmeyi öğrenebilirsiniz. Cinsel ilişki sırasında hareketlerinize zaman zaman ara verin ve heyecanınızı yatıştırabilmek için dinlenin. Boşalma korkusunun aklınıza düştüğü o an durun ve rahatlayana kadar bekleyin, kasıklarınızı sıkıp bırakın, sonra yavaşça devam edin. Her gece yatmadan önce, kendinizi kontrol ettiğiniz uzun bir cinsel birleşmenin hayalini kurun, yapacağınız bu fantezi modellemesi, boşalmanın geciktirilmesini önceden planlamanızı kolaylaştıracaktır. Ön sevişme zamanını uzun tutun ve sevgilinizin yeterince uyarılmasını sağlayın. Cinsel ilişki öncesi kasma-gevşeme ve nefes egzersizleriyle kendinizi rahatlatmaya ve gevşetmeye çalışın.

Erken boşaldığım için eşimi tatmin edemiyorum.47 yaşındayım. 15 yıldır evliyim. İlişki sonrası çok fazla yorgunluk hissediyorum. Yeniden cinsel ilişkiye girmeyi canım istemiyor. Erken boşaldığım için eşimi tam olarak tatmin edemiyorum. Bu da evliliğimizde sıkıntılara yol açıyor. Hormon eksikliğim ya da hastalığım olduğunu düşünüyorum. Ne yapmalıyım?

Erkeklerin cinsel ilişki sonrası yorgunluk hissetmesi hormon eksikliği ya da hastalık değil, normal bir durumdur. Çünkü erkekler boşalma sonrası yeniden cinsel etkinlik için zamana gerek duyarlar. Bu zaman kişiye göre değişkendir ve yaş ilerledikçe uzar. Yeniden cinsel ilişkiye girmeyi canınızın istememesi 15 yıldır evli bir çift olmanızın getirdiği monotonluğa ve erken boşalma problemine bağlı olabilir. Ayrıca erkeğin ilk sevişmesindeki boşalma süresi daha kısadır ikincisinde ise daha geç boşalır. Ancak yeniden cinsel ilişkide bulunmak yerine; eşinizi ve kendinizi daha iyi tatmin etmek için boşalmanızı denetleyerek sevişme sürenizi uzatmanızı tavsiye ederim.

Eşim kısa sürede tatmin oluyor, bu bana yetmiyor.Ev kadınıyım ve eşimin eve gelmesini gün boyunca iple çekiyorum. Oysa kendisi yemek yedikten sonra televizyon karşısında uyukluyor çoğu kez. Ben cinsel ilişki yaşamak istediğimi bir türlü söyleyemiyorum. O ise sabah işe gitmeden önce çok kısa sürede tatmin oluyor. Bu süreyi nasıl uzatabilirim?

Daha iyi bir evlilik ve cinsel doyum için çiftin cinsellik konusunda beden dili ile sözel olmayan iletişim kurması yeterli olmaz ve açık bir sözel iletişim gerekir. Eşinize rahatsız olduğunuz durumları ve beklentilerinizi net olarak anlatın, samimi ve açık konuşun. Aldığınız aile terbiyesi sizin cinsel beklentilerinizi konuşmanıza mani olabilir, buna izin vermeyin. Eşinizde erken boşalma sorunu nedeniyle size yeterli olamamanın sıkıntısı ile seksten uzaklaşma, cinselliği bir görev gibi algılayarak kaçma durumu söz konusu olabilir. Erken boşalmanın %100 tedavisinin olduğunu, daha fazla haz alabileceğinizi ve bu hazzın verdiği güçle hayatın zorluklarıyla daha kolay baş edebileceğinizi eşinizle paylaşın. Cinsel ilişki sırasında hareketlerinize zaman zaman ara verin ve eşinizin heyecanını yatıştırabilmesi için dinlenmesine yardımcı olun, sizin üste eşinizin altta olduğu pozisyonları deneyin, cinsel hayatınızı renklendirmeye çalışın, kışkırtıcı iç çamaşırlarıyla ve farklı rollerde davranarak onun ilgisini çekmeye çalışın, işe yarayacaktır.

İçki içmeden sevişemiyorum.Sevgilimle içki içmeden hiç birlikte olamıyorum. Sizce ne yapmalıyım?

İçki içmeden birlikte olmakta zorlanma genellikle cinsellik konusundaki endişe, korku ve kaygılardan kaynaklanabilir. Özellikle erken boşalmaktan korkan erkeklerde sıkça görülen bu durum, zamanla sizi sıkıntıya sokabilir. Cinselliğin doğal bir süreç olduğunu, bir sınav olmadığını, rahat ve huzurlu olduğunuzda bir sorun yaşamayacağınızı akıldan çıkarmadan, sorunun üzerine gitmenizde ve cinsel bilginizi arttırmak için kitaplar okumanızda fayda var. Eğer sıkıntınız devam ederse bir cinsel terapiste başvurmaktan çekinmeyin.

İlişkiyi en fazla 4 sn sürdürebiliyorum, lütfen yardım edin.Kız arkadaşımla ilişkiye girdikten kısa bir zaman sonra boşalıyorum. En fazla 4 saniye sürüyor. Lütfen yardımcı olun. Bu sürenin uzaması için neler yapmalıyım?

Erken boşalma sorunu yaşayan erkekler, bir kaç basit teknikle erken boşalma endişesinden sıyrılıp, sevişmenin verdiği hazza odaklandıklarında cinselliğin doğal bir zevk halini almasını sağlayabilirler. Erkek bedenini partneriyle uyum içinde hareket ettirmeli, şimdiye yoğunlaşmalı, o anı duyumsamalıdır ve cinsel birleşmenin ansızın son bulacağı kaygısı kafasından atmalıdır. Çünkü her cinsel sorun gibi erken boşalmada bu kaygıdan ya da bir rahatsızlıktan kaynaklanabilir. Asıl sorun erkeğin cinsel işlevlerinde değil, cinsel işlevlerini nasıl yerine getirmesi konusundaki düşüncelerindedir. Aklını düşüncelerden arındıramayan, özgür ve doğal bir şekilde cinselliği yaşayamayan erkek tedirginlik duygusundan uzaklaşamaz ve boşalma konusunda sorun yaşar. Bu nedenle erken boşalmada tedavinin esası, boşalma öncesi cinsel duyumların tekrar tekrar ve uzatılmış olarak yaşatılması ve erkeğin dikkatinin yüksek uyarılma düzeyindeki duyumlarına odaklamasıdır. Erkek boşalmak üzere olduğunu uygun zamanda fark etmeyi öğrendiğinde, boşalmayı da erteleyebilecektir. Bu amaçla sevişirken tam bir sertleşme olduktan sonra sırtüstü yatın ve bütün dikkatinizi penisten aldığınız duyumlara odaklayın. Bu sırada partneriniz ilk aşamada kuru elle, ikinci aşamada ise bebe yağı ile penisinizi uyararak mastürbasyon yapmaya başlasın. Boşalmak üzere olduğunuzu hissettiğinizde partnerinize “dur” deyin. Dur-başla tekniği adı verilen bu uygulamada acil boşalma isteğiniz geçinceye kadar bir dakikadan kısa bir süre bekleyin ve sonra, “başla” diyerek partnerinizden yeniden penisinizi uyarmaya başlamasını isteyin. Bu şekilde 3 kez durdurduktan sonra dördüncüde boşalabilirsiniz. Burada boşalmadan hemen önceki duyumları tekrar tekrar uzatılmış olarak yaşamanız çok önemlidir. Bu şekilde boşalma denetimi sağlandıktan sonra, aşamalı olarak partnerinizin üstte olduğu bir pozisyonda cinsel birleşmeye geçin. Cinsel birleşme aşamasında da “dur” deyince penisinizi vajina içerisinde hareketsiz tutarak bekleyin, sonra “başla” diyerek yeniden uyarıma başlayın. Bu şekilde boşalma refleksi üzerinde istemli bir kontrol sağlamış olacaksınız. Ayrıca dur-başla tekniği ile senkronize bir şekilde kasıklarınızdaki kasları kasma ve gevşetme, ritmik nefes alıp verme metotlarını da kullanmalısınız. Bu egzersizler ile sadece uzun süreli boşalma kontrolü sağlanmakla kalmaz, aynı zamanda penisinizin sertleşmesinin ve orgazmınızın kalitesini de yükseltebilirsiniz.

Erken boşalmanın çözümü nedir?23 yaşında üniversite öğrencisiyim. Erken boşalma ile ilgili gerçekten çok şey araştırdım, fakat gerçek çözüm hiç bir zaman sunulmuyor. Yaşadığım cinsel ilişkileri zehir eden bu soruna bir çözüm öneriniz var mı?

Boşalma denetiminin öğrenilmesi, refleks boşalma olan işeme, dışkılama gibi diğer biyolojik işlevler üzerinde denetim kazanılması süreciyle benzerlik gösterir. Rahat ve gevşemiş olmanızda, yakalanma korkusunun olmadığı bir ortamda mastürbasyon yapmanızda ve dokunmanın verdiği hazza odaklanarak boşalma refleksi üzerinde istemli kontrol elde etmeye çalışmanızda fayda var. Bu amaçla ilk önce idrar yaparken kendinizi tutup bırakın, böylece aşk kaslarınızı kontrol etmeyi öğrenebilirsiniz. Ayrıca mastürbasyon sırasında boşalmak üzere olduğunuzu hissettiğinizde durun. Dur-başla tekniği adını verdiğimiz bu uygulamada acil boşalma isteğiniz geçene kadar bir dakikadan kısa bir süre bekleyin ve sonra, tekrar başlayın. Bu şekilde 3 kez durdurduktan sonra dördüncüde boşalabilirsiniz. Bu sayede boşalmadan hemen önceki duyumları tekrar tekrar uzatılmış olarak fark edecek ve yüksek uyarılma düzeylerini boşalma ortaya çıkmadan daha uzun süre yaşayabilir hale geleceksiniz. Bu şekilde boşalma denetimi sağlandıktan sonra, aşamalı olarak partnerinizin üstte olduğu bir pozisyonda cinsel birleşmeye geçin. Cinsel ilişki sırasında hareketlerinize zaman zaman ara verin ve heyecanınızı yatıştırabilmek için dinlenin. Boşalma korkusunun aklınıza düştüğü o an durun ve rahatlayana kadar bekleyin, kasıklarınızı sıkıp bırakın, sonra yavaşça devam edin. Her gece yatmadan önce, kendinizi kontrol ettiğiniz uzun bir cinsel birleşmenin hayalini kurun, yapacağınız bu fantezi modellemesi, boşalmanın geciktirilmesini önceden planlamanızı kolaylaştıracaktır. Ön sevişme zamanını uzun tutun ve partnerinizin yeterince uyarılmasını sağlayın. Cinsel ilişki öncesi kasma-gevşeme ve nefes egzersizleriyle kendinizi rahatlatmaya ve gevşetmeye çalışın, başaracaksınız. Ayrıca bu egzersizler ile sadece uzun süreli boşalma kontrolü sağlanmakla kalmayacak, aynı zamanda penisinizin sertleşmesinin ve orgazmınızın kalitesini de yükseltmiş olacaksınız.

Daha ilişkiye girmeden boşalıyorum, ne yapmalıyım?Merhabalar, yazılarınızı ilgiyle ve minnetle takip ediyorum. 5 yıllık evliyim. Bende uzun süredir erken boşalma var. Daha ilişkiye girmeden boşalıyorum. Bir cinsel terapiste başvurma imkanım da yok. Önerileriniz nedir?

Boşalma denetiminin öğrenilmesi, refleks boşalma olan işeme, dışkılama gibi diğer biyolojik işlevler üzerinde denetim kazanılması süreciyle benzerlik gösterir. Eşinizle sevişin ve tam bir sertleşme olduktan sonra sırtüstü yatın, rahat olun ve bütün dikkatinizi penisinizden aldığınız duyumlara odaklayın. Bu sırada eşiniz ilk aşamada kuru elle, ikinci aşamada ise bebe yağı ile penisinizi uyararak mastürbasyon yapmaya başlasın. Boşalmak üzere olduğunuzu hissettiğinizde eşinize “dur” deyin. Dur-başla tekniği adını verdiğimiz bu uygulamada acil boşalma isteğiniz geçene kadar bir dakikadan kısa bir süre bekleyin ve sonra, “başla” diyerek eşinizden yeniden penisinizi uyarmaya başlamasını isteyin. Bu şekilde 3 kez durdurduktan sonra dördüncüde boşalabilirsiniz. Bu sayede boşalmadan hemen önceki duyumları tekrar tekrar uzatılmış olarak yaşayacak ve boşalmadan hemen önceki yüksek uyarılma düzeylerini boşalma ortaya çıkmadan daha uzun süre yaşayabilir hale geleceksiniz. Bu şekilde boşalma denetimi sağlandıktan sonra, aşamalı olarak eşinizin üstte olduğu bir pozisyonda cinsel birleşmeye geçin. Cinsel birleşme aşamasında da “dur” deyince penisinizi vajina içerisinde hareketsiz tutularak bekleyin, boşalma duygusu kaybolduktan sonra “başla” diyerek yeniden uyarıma başlayın. Ayrıca dur-başla tekniği ile senkronize bir şekilde kasıklarınızdaki kasları kasma ve gevşetme, ritmik nefes alıp verme metotlarını da kullanmalısınız. Bu egzersizler ile sadece uzun süreli boşalma kontrolü sağlanmakla kalmayacak, aynı zamanda penisinizin sertleşmesinin ve orgazmınızın kalitesini de yükseltmiş olacaksınız.

Panik atağım var, strese girip erken boşalıyorum.26 yaşındayım. Panik atak hastasıyım. 3 aydır devam eden bir ilişkim var. Ama strese girince hemen panikliyorum, delirecek gibi oluyorum ve erkenden boşalıyorum. Bu durum beni depresyona sokacak diye korkuyorum. Ne yapmalıyım?

Panik bozukluğu olan erkeklere başta erken boşalma ve depresyon olmak üzere çeşitli hastalıklar eşlik edebilir. Çünkü panik atak yaşayan erkekler genellikle çekingen ve bağımlıdırlar, kendilerine güvenleri azdır, aşırı kırılgan, utangaç, eleştiriye çok duyarlı ve çabuk yıkılan kişilerdir. Erken boşalan erkeklerin ortak özellikleri ile panik atak yaşayan erkeklerin ortak özellikleri arasında bir paralellik vardır. Yaptığımız araştırmaya göre panik atak yaşayan erkeklerin %80'ninde erken boşalma görülebilmektedir. Erken boşalma ve beraberinde meydana gelen başaramama korkusu, heyecanı ve stresi arttırarak kişide panik atağı başlatabilir. Bu nedenle rahat olmaya çalışın. Panik bozukluk bir hastalıktır ve tedavisi vardır, bunu unutmamak gerekir. En az 1 yıl süre ile ilaç tedavisi yanında, kişinin beklentilerini ve düşünüş biçimini değiştirme, gevşeme ve nefes eğitimi, kaygıya yol açan etkenlerle yüzleştirme gibi yaklaşımların olduğu bilişsel davranışçı tedavi teknikleri uygulanmaktadır. Ayrıca panik ataklar sırasında ölmenin veya delirmenin olası olmadığını unutmayın. Bazı vakalarda tedavide direnç oluşmaktadır. Bu vakalarda genellikle ölümle ilgili konulara verdikleri anlam çok belirleyicidir. Ölümü her şeyin sonu, bir bitiş ve tükeniş olarak gören insan panik atağa çok yatkın hale gelebilir. Bu durumda psikodinamik ve varoluşsal terapi teknikleri de tedaviye ilave edilmelidir.

Piyasadaki haplar erken boşalmaya çözüm olur mu?48 yaşındayım. Son zamanlarda erken boşalma ile ilgili sorunumum var. Viagra gibi haplar ereksiyon kuvveti veriyor ya da ereksiyon için yardımcı oluyor. Son zamanlarda medyada gördüğüm VigRX, vividid gibi bazı haplar için hem erken boşalmaya çözüm olduğu, hem penisi büyüttüğü, kalınlaştırdığı hem de sertlik süresini uzattığı vs şeklinde açıklamalar ve garantili olduğu söyleniyor. Bu türden hapların gerçekten penisi kalınlaştırması, boyunu uzatması ve ereksiyon süresini uzatarak erken boşalmayı önlemesinde ne kadar doğruluk payı var. Yoksa para tuzağımı? Açıkçası bana pek inandırıcı gelmedi. Sizce kullanırsam bir faydasını görür müyüm?

Piyasada satılan ve penisi büyüttüğü, kalınlaştırdığı ve erken boşalmayı önlediği iddia edilen ilaçların bilimsel açıdan kanıtlanmış herhangi bir faydası yoktur. Bu tür ilaçları kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Penis boyu ortalama 14 cm olmakla beraber 10-18 cm arası penisler normal boyutlarda kabul edilmektedir. Penisin boyundan ziyade işlevinin önemli olduğunu hatırlatıp, normal olan penis boyunuzla barışık olmanızı ve bu durumdan utanmamanızı tavsiye ederim. Çünkü penis boyu ile barışık olmayan erkeğin, ileride erken boşalması veya sertleşme sorunları yaşaması sık rastlanan bir durumdur. Ayrıca ameliyat dışında penisi büyütmenin ve kalınlaştırmanın hiçbir bilimsel yolu bulunmamaktadır. Erken boşalma sorununuz için de ilaçlardan medet ummak yerine, boşalma kontrolünü sağlamayı öğrenmeniz gereklidir. Sorununuzun çözümünde en büyük destekçiniz eşiniz olmalıdır. Eşinizle işbirliği içinde erken boşalmanın üstesinden gelebilirsiniz. Sevişme öncesi gerginliğinizi atıp rahatlamanız, ön sevişmeyi mümkün olduğunca uzun tutup sonucu düşünmek yerine anın zevkini çıkarmanız ve erkeğin üstte olduğu klasik misyoner pozisyonu yerine boşalmanızı daha rahat kontrol edebileceğiniz sizin altta eşinizin üstte olduğu cinsel ilişki pozisyonlarını denemeniz faydalı olacaktır.


Ankara Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!