Erken boşalma nedir?

Bu sorunun tam uzlaşılmış bir tanımı olmasa da yaygın bazı uzman görüşleri mevcuttur. Bazı uzmanlar erkeğin eşini tatmin edemeden boşalmasını ya da kendi isteğinden önce boşalmasını erken boşalma olarak kabul etmişken, bazıları henüz ilişkiye girmeden ya da girdikten hemen sonraki birkaç saniye içinde boşalmayı erken boşalma sorunu olarak kabul etmektedir.

İkinci tanım netlik yönünden daha uygun görünmektedir ancak yetersizdir. Bize başvuran hastaların çok büyük bir yüzdesi sorunlarını “ daha girmeden ya da birkaç kez gidip geldikten sonra boşalıyorum” biçiminde ifade etmektedirler. Bununla birlikte erken boşalıyorum diye başvuran bazı danışanlarımız boşalma sürelerini 15 dakika olarak belirtmeleri beklentilerin ne kadar subjektif oduğunu göstermesi açısından önemlidir.

Normal boşalma kavramı dendiğinde bir erkeğin belli bir dereceye kadar (tabi ki bununda bir sınırı var) boşalmayı geciktirebilmesi kastedilmektedir. Örneğin o an aceleyle yapılan bir ilişkide kişi boşalmayı tercih edebilir ya da bu keyfi uzatmak için 5 dakika erteleyebilir.

Erken boşalma sorunu yaşayan birinin farkı bu gönüllü uzatma ya da erteleme noktasının mevcut olmamasıdır. Seçenek yoktur ve belli bir uyarılma eşiği aşıldığında kişi mutlaka boşalır. Kişi bunun bir sorun olduğunu fark ettiğinde geç boşalma yolları aramaya başlar.

Cinsel terapilerin en önemli öncüleri sayılan Masters ve Johnson’a göre erken boşalmanın tanımlanmasında eş faktörü oldukça önemlidir. Onlara göre her yüz birleşmenin ellisinde eşinizden önce boşalıyorsanız sizde erken boşalma sorunu olan erkekler grubuna giriyorsunuz..

Helen Singer Kaplan’ın son yıllarda Amerikan Psikiyatri derneği ve Dünya Sağlık Örgütünce de kabul görmüş olan tanımlaması oldukça dikkat çekici ve tamamlayıcı görünmektedir. Kaplan’a göre erken boşalma ‘Bir erkeğin gönüllü boşalmasını kontrol edemeyip istediğinden önce zirveye çıkıp boşalmasıdır’. Normal koşullarda uyarıldıktan sonra yaşanması gereken, çiftin bir süre ilişkide kalması (plato) dönemi erken boşalanlarda mevcut değildir.


Adana Psikiyatri uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!