Erkeklerde varis olur mu?
Erkeklerde varis olur mu?
Erkeklerde de varis olur. Hem de ciddi derecelere varabilir. Erken yaşta ortaya çıkar ve yaşla yara açılması gibi sorunlar daha sık görülür. Erken yaşta tedavi gerektirir.

Erkeklerde varis olur mu?

Sanıldığının aksine erkeklerde de varis olur. Hatta oldukça da ciddi boyutlarda olur.

Kadınlarda doğumlar ve yaşla, kilo alımıyla tetiklenen varisler yıllar içinde daha kötü hale gelirken; erkeklerde doğumsal olarak yatkınlık varsa ve mesleki olarak da zorlanıyorsa çok daha erken yaşlarda ve ciddi seviyelerde ortaya çıkar. Kadınlarda ciltde oluşan kılcal şeklindeki varisler daha sık görülür. ama erkeklerde varsa daha büyük ciltten çok kabarıklaşmış kanama ve pıhtı gibi sorunlara daha yatkın büyük damarlar görülür. Özellikle gençlik yıllarında oluşmuş bu damarlanmalar gençlerde ağrı, dolgunluk, kramp, yorgunluk gibi şikayetlerin yanında psikolojik olarak da sorunlar yaratabilmektedir. görsel olarak hasta kendini rahatsız hissedebilir.

Mesleki olarak yatkınlık yaratabilecek meslekler problemi daha ciddi hale getirebilir. Mesela güvenlik görevlileri, ahçılar, garsonlar, kuaförler, öğretmenler, hostes ve pilotlar, cerrahlar mesleki olarak çok fazla ayakta sabit kalan grupta yer alırlar. Eğer genetik olarak yatkınlık da varsa, ailede varis varsa çok erken yaşlarda ortaya çıkar ve hızla ilerler.

Bu sebeple çok ilerlemeden genç yaşta tedavi edilmeleri geri dönüşümsüz doku hasarları oluşmadan varisin ortadan kaldırılması çok önemlidir.


İstanbul Kalp Damar Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!