Sağlıklı bir cinsel yaşamda, fiziksel ve mental direncin arttırılmasında, cinsel işlev bozuklukları ile infertilitenin önlenmesinde ve tedavisinde Fitoterapi kullanımı artmıştır.

SIKLIKLA KULLANILAN GIDA TAKVIYE MADDELERİNİN ETKİLERİ ŞÖYLEDİR.

L-Arginine: Arginin aminoasidi hücre çoğalması için gereklidir ve sperm oluşumu için vazgeçilmezdir. Arginin desteği sperm sayısının 20 milyon/ml. nin üstünde olan erkeklerin yaklaşık %74’ünde sperm sayısı ve sperm hareketliliğini arttırmada önemli iyileşmelere yol açmıştır.

N-Acetyle L-Carnitine: Asetil karnitin, sperm enerji metabolizmasında ve sperm hareketinde önemli rol oynar. Sperm motilitesi bozuk hastalarda, Asetil - L-Karnitin / L-Karnitin oranında azalma olduğu belirtilmiştir. Karnitinin yoğun olarak epididimisde bulunduğu, sperm metabolizmasında karnitinin, asetil karnitine dönüşümünün önemli bir yer tuttuğu ve asetil karnitinin normal spermatozoada karnitinden çok daha yüksek oranlarda bulunduğu tespit edilmiştir. İnfertil erkeklerde L-Karnitin tedavisi sonrası sperm konsantrasyonu ve hareketliliğinde, sperm miktarında artış gözlenmiştir.

Epimedium Grandiflorum: (azgın teke otu/keşiş külahı) Etken maddesi olan icariin, PDE-5 enzimini spesifik olarak inhibe ederek, ereksiyon süresini uzatır. Erektil dokuya kan akımını arttırır, afrodizyak etkiye sahiptir, sperm üretimini artırır. Sildenafil gibi etki ederek tansiyonu yükseltmeden koroner kalp damarlarını genişletir, direnci düşürür akımı arttırır. Erkek ve kadında libidoyu arttırıcı etkisi,yanında osteoporoz, dikkat düşünce konsantrasyonunu arttırmada da kullanılabilir. Estrojen reseptörleri ile etkileşerek osteoklastik farklılaşmayı önlediği estrojen biosentezini arttırdığı tespit edilmiş. Testosteron like effect , NO sentezini arttırdığı, nöroprotektif, antioksidan, antidepresan etkinliği gösterilmiştir.

Tribulus Terrestris:(demir dikeni) İçeriğinde bulunan protodioscin, dioscin ve diosgenin adlı üç kimyasal bileşik yoluyla etki gösterir. Bu kimyasal bileşikler testosteronu % 20-50 oranında arttırır, vücut için hazır ve kullanışlı kılarak cinsel işlevi arttırır. Tribulus terrestris nitrik oksit sentezini arttırır, düz kasları gevşetici ve korpus kavernosaya doğru akışını çoğaltarak çalışır. Cinsel davranış parametrelerinde hafif ile orta derecede anlamlı düzelmeler göstermiştir. Afrodizyak aktiviteye sahiptir.

Maca: (peru ginsengi- Lepidium meyenii) Sağlıklı erişkin erkeklerde ve kadınlarda cinsel isteği arttıran glukosinolat ve isotisiyantlar içerir. Macaenes, macamides gibi bu bileşenler potansiyel güç arttırıcı etkiye sahiptirler. Kadınlarda premenstural, menopoz semptomlarını giderici etkileri vardır. Kadınlarda doğurganlığı, erkeklerde sperm üretimini, sperm sayısı ve hareketliliğini arttırıcı etkileri, erektil disfonksiyonu tedavi edici etkileri gösterilmiştir; testosteron, progestoron seviyelerini ve libidoyu arttırır.

Panax Ginseng: Ginsengin aktif maddesi olan ginsenozidlerin erkeklerde erektil disfonksiyon üzerindeki etkinliği nitrik oksit mekanizması üzerinden gerçekleşmektedir. Cinsel isteği ve gücü arttırıcı etkisi ise hormon seviyeleri üzerindeki etkisine dayanır. Erkeklerde erektil fonksiyon bozukluğunda etkili bir alternatiftir. Fiziksel ve mental direnci arttırır, ereksiyon süresini uzatır ve afrodizyak etkiye sahiptir.

Ginkgo Biloba: Güçlü bir antioksidandır. Vasküler perfüzyonu arttırarak erektil dokuya giden kan akımını arttırıcı etkiye sahiptir. Cinsel işlev bozukluğunun tedavisinde önemli bir maddedir. Sertleşme yetersizliği tanısı konmuş 60 hasta üzerinde yapılan bir çalışmada, günlük 60 mg dozda 6 ay kullanımı sonrasında hastaların %50 si tekrar cinsel güçlerine kavuşmuştur.

Vitamin E: Serbest radikallerin sperm hücre zarındaki doymamış yağ asitlerine verebileceği zararı engellemede önemli rol oynadığı ortaya konmuştur. Kadın genital organ kuruluğunu önler. Premenstural ve menapozal semptomları azaltır. Cinsel hormon ve büyüme hormonu üretim ile ilişkilidir. Çinko ile birlikte bu etkisi artar.

Çinko: Hormon metabolizması, sperm oluşumu ve sperm hareketliliği dahil, erkek üreme sisteminin hemen her bölümünde gereklidir. Çinko yetersizliği, bir çok diğer sorun arasında, testosteron düzeylerinde ve sperm sayısında azalma ile kendini gösterir. Sperm sayısı düşük olan kısır erkeklerde, genel olarak çinko düzeyleri çok daha düşüktür ve bu bulgu kısırlığa düşük çinko durumunun neden olabileceğinin bir göstergesidir. Oligosperminin tedavisinde, özellikle testosteron düzeylerinin düşüklüğü söz konusu olduğunda; çinko desteği yapılması önerilmektedir. Prostatit ve hipertrofisinde etkilidir. Fetus hücrelerinin çoğalıp büyüdüğü hamilelik döneminde çok önemli olup doğum anomalileri ve erken doğuma neden olabilmektedir.

Saw Palmetto: Cüce palmiye denen ağacın meyvelerinden elde edilir ve prostat bezinin iyi huylu büyümesi tedavisinde başarı ile kullanılmaktadır. İçeriğindeki aktif yağ asitleri ve steroller; dihidrotestosteronun taşınmasını, hücre reseptörlerine bağlanmasını sağlar ve testosteronun dihidrotestosterona çevrilmesi için gerekli olan 5-alfa-redüktaz enzimini inhibe eder. Saw palmetto prostat büyümesiyle ilgili üzerinde en çok çalışma yapılmış ve güvenilirliği kanıtlanmış bir bitkidir. Prostatizm semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olarak sertleşme sorununun tedavisine katkıda bulunur. İdrar yolu enfeksiyonunda etkilidir, saç kaybını azaltıp yeniden çıkmasını arttırır. Göğüs büyümesi, uterus hassasiyeti, menstural sorunlar, afrodiziak, kadınlarda vücut ve yüz kıllanmasında, polikistik overde kullanılmaktadır.

Coenzyme Q-10: Bütün hücrelerimizde doğal olarak bulunan, hücredeki enerji üretimi sırasında kilit enzimatik reaksiyonlarda koenzim olarak görev yapan güçlü bir antioksidandır. İnfertilite sorunu yaşayan erkeklerde kullanımının, sperm parametrelerinde anlamlı iyileşmeler sağladığı gösterilmiştir. Göğüs kanserinde yayılmayı azaltmış, küçültmüş, ilaçların kalbe olan etkisini azaltmış.

Astaxanthin: Karotenoid ailesinin üyesi olup, doğada bulunan en güçlü antioksidan olduğu düşünülmektedir. Antioksidan kapasitesi vitamin E’den 110, vitamin C’den 6.000, Coenzyme Q-10’den 800 kat daha güçlüdür. Serbest radikallerin sperm hücre zarına vereceği hasarı engellemeye yardımcı olduğu ve infertilite tedavisini desteklediği çalışmalarla gösterilmiştir.

Bunlar içeriğinde bulunan bu maddelerin etkinliği ile;

Penil Ereksiyonun Arttırılmasında

Libidonun Arttırılmasında

Sperm Kalitesi, Sayısı ve Hareketliliğinin arttırılmasında

Aşırı aktif mesane, prostatit, sistit tedavisinde

Vücut Direncinin ve Fiziksel Dayanıklılığın Güçlendirilmesinde destekleyici olarak kullanılır.

Site İçeriğinde Bulunan Bilgiler Destek Sağlamak İçindir. Hekimin Hastasını Tıbbı Amaçla Muayene, Tanı Ve Teşhis Koyması Yerine Geçmez


Ankara Ürolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!