Erkeğe bağlı kısırlık

Erkeğe bağlı kısırlık

Çocuk sahibi olmaya çalışan çiftleri araştırırken genellikle problemin % 40 I kadında %40 I  erkekte % 20 si ise çiftlerin her ikisinde olduğunu unutmamak gerekir. Toplumumuzda kısırlık tanı ve tedavı yontemlerı gelısmeden once erkekler genellikle problemi kendilerinde değilde eşlerinde aramaktaydılar ancak biraz öncede soylediğim gibi çocuk sahibi olmaya çalışan çiftlerin yaklaşık yarısında erkeğe ait problemler bulunmaktadır.
Erkeklerde kısırlığı araştırmak amacıyla genellıkle basıt ve zahmetsiz bir işlem olan spermiogram testi yeterlı olmaktadır.

Erkeklerde kısırlığa yol açabilen bir çok neden bulunmaktadır.
 
Erkek kısırlığına neden olan en önemli nedenler, inmemiş testisler, üreme organlarındaki enfeksiyonlar ve ileri yaşlarda karşılaşılan ‘varikosel’dir.

Erkek kısırlığına neden olan ve daha nadir görülen diğer sebepler ise; testis tümörleri, testislerde yaralanma, yüksek ateşli hastalıklar, üreme kanallarında tıkanıklık, geriye doğru boşalma, sinir sistemine ait nedenler, genetik bozukluklar, hormonal ve cinsel fonksiyon bozukluklarıdır.

Genetik sorunlardan kaynaklanan kısırlık vakalarında, tüp bebek uygulamaları sonucu elde edilecek çocuğun sağlığını etkileyecek genetik anomaliler de saptanabilir.

Erkek kısırlığında doğal olarak en çok sorulan soru buna neyin sebep olduğudur.

Ancak ne yazık ki spermlerin sayı, hareket ve şekil bozukluklarının saptandığı olguların pek çoğunda ne hikayede ne de muayenede belirgin bir sebep ortaya koymak mümkün olmaz.

Buna sebebi belirsiz erkek kısırlığı adı verilmektedir. Yapılacak işlemler ise yine aynıdır, yani belli bir oranda sperm varsa aşılama eğer yoksa tüp bebek-mikroenjeksiyon tedavisine gecmek gerekmektedir....

Bu makale 15 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Etiketler
Sperm
Dr. Öğr. Üyesi Levent Şahin
Dr. Öğr. Üyesi Levent Şahin
Kars - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube