Vajinal kuruluk tedavisi

Vajinal kuruluk tedavisi

Strese maruz kalınması, enfeksiyonlar, emzirme, hamilelik, jinekolojik operasyonlar ve menopoz döneminde östrojen hormon seviyesindeki azalma gibi farklı nedenlerle ortaya çıkabilen vajinal kuruluk; kadınların hem günlük hayatını hem de cinsel yaşamını olumsuz yönde etkileyebilen bir sağlık sorunudur.

Her yaşta kadında görülebilen ancak menopoz dönemi itibarıyla görülme sıklığı ciddi anlamda artan vajinal kuruluk; vajina bölgesinde kaşınma, tahriş ve cinsel ilişki sırasında ağrı gibi şikayetlere neden olur. Vajinal kuruluğun nedenleri doğru belirlendiği takdirde farklı tedavi yöntemleri ile bu sorunun yol açtığı şikayetler ortadan kaldırılabilir.

Günümüzde vajinal kuruluk tedavisi radyofrekans ve lazer teknolojisi ile yapılabilmekte; uygulanan tedaviler sonucu vajina bölgesinde bağ dokusu ve kollajen üretimi arttırılarak genel bir gençleşme de sağlanabilmektedir. Kişiye özel planlanması gereken vajinal kuruluk tedavisi sonrası kadınlar cinsel yaşamlarındaki farklılığı net bir şekilde hissederler.

Radyofrekans ile Vajinal Kuruluk Tedavisi

Radyofrekans ile vajinal kuruluk tedavisi oldukça konforlu ve acı ya da ağrıya neden olmayan bir uygulamadır. İşlem sonrası hastalar hemen günlük yaşamlarına geri dönebilirler ve uygulama sonrası komplikasyon oluşma ihtimali yok denecek kadar azdır. Vajinal kuruluk nedeni menopoz dönemindeki hormonal değişimler olması halinde, vücuda hormon verilmeden vajinal kuruluğun giderilmesini sağlayan radyofrekans uygulaması sırasında hasta özelinde belirlenen boylarda radyo dalgaları mukoza altına gönderilir. Hedeflenen bölgede ısı artışı yaratılır, vajinal bölgenin kayganlığını sağlayan Skene ve Bartholin salgı bezlerinin işlevselliği arttırılır, vajinada yeni hücre oluşumu tetiklenir ve aynı zamanda vajinal gençleşme sağlanabilir. Yaklaşık 30 dakika süren radyofrekans ile vajinal kuruluk tedavisi sonrası hasta tahriş, kaşıntı ve cinsel ilişki sırasında ağrı gibi şikayetlerinden kurtulabilir.

Lazerle Vajinal Kuruluk Tedavisi

Erbium YAG lazer ile de vajinal kuruluk tedavisi yapılabilir. Lazer ışınları sayesinde dokularda foto termal etki yaratılabilir ve kollajen üretimi tetiklenerek yeni kollajen lifleri oluşturulabilir. Ameliyatsız vajinal kuruluk tedavisi sonrası hasta çok kısa sürede günlük yaşantısına dönebilir. Tam iyileşme gerçekleştikten sonra tahriş oluşumunu önlenir ve vajina kayganlığı sağlanarak cinsel ilişki sırasında vajinal kuruluk nedeniyle yaşanan ağrılar engellenir.

Bu makale 17 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Op. Dr. Hatice AKTAN, lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini başarıyla tamamlayarak Tıp Doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise, Atatük Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tamamlayarak Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olmuştur.

Op. Dr. Hatice AKTAN, mesleki çalışmalarına İzmir'de bulunan Kadomer Kadın Sağlığı Merkezi'nde devam etmektedir.

Etiketler
Vajinal kuruluk
Op. Dr. Hatice Aktan
Op. Dr. Hatice Aktan
İzmir - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube