En sık yapılan genital estetik operasyonlar

En sık yapılan genital estetik operasyonlar

Genital Estetik

Genetik estetik operasyonlar vajen ve vulvanın doğuştan veya çeşitli sebeplerle sonradan oluşan şekil bozukluklarının giderilmesi için kullanılır. Genital organlardaki şekil bozuklukları kadınlarda güvensizliği ve utangaçlığı tetikleyebilir ve cinsel yaşamı olumsuz etkileyebilir.

En sık yapılan genital estetik operasyonlar; labioplasti, labia minoraların küçültülmesi, hudoplasti, mons pubis germe ve vajinoplastidir.

Labia minoraların küçültülmesi:

İç labiaların sarkıklığını düzeltmek için labia minora küçültme yapılır. Genel veya lokal anestezi altında yapılabilir. Operasyon 30 dakika sürer ve hasta aynı gün hastaneden taburcu olabilir. Antibiyotikler ve ağrı kesici 1 hafta kullanlır.. Dikişler iki veya üç hafta içinde kaybolur ve ardından hasta cinsel ilişkiye girebilir.

Labioplasti:

Vücut ağırlığındaki dalgalanmalar ve yaşlanma dış labiaların sarkmasına veya hacmini kaybetmesine neden olabilir. Bu nedenle estetik olmayan bir görüntü oluşur. Bu sorunları gidermek için labioplasti uygulanır.

Dış labiaların sarkması durumunda vücudun başka bir bölgesinden elde edilen yağ, hacimli hale getirmek için dış labialara enjekte edilebilir. Labioplasti lokal veya genel anestezi altında yapılır ve genellikle dikiş atılmasına gerek yoktur. 

Estetik kasık ameliyatı:

Pubis göbeğin altında bulunur. Yaşlanma bu bölgenin sarkmasına ve elastikiyetini kaybetmesine neden olur. En sık karşılaşılan şikayet bu bölgede yağlanma olmasıdır. Liposuction tedavisi uygulanarak bu sorun çözülebilir ve fazla deri alınır.

Hudoplasti: Klitoris üzerinde bulunan fazla derinin alınmasıdır. Lokal veya genel anestezi altında yapılabilir.

Vajinoplasti: Doğumlar ve yaşla vajinal dokularda sarkma ve genişleme oluşabilir. Genel anestezi altında fazla mukoza alınır ve destek dokuları güçlendirilir.

Bu makale 17 Aralık 2020 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Op.Dr. Yasemin ÇAKAR KEMENT, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı lisans eğitimini başarıyla tamamlayarak Tıp Doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise, İstanbul Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde tamamlayarak Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olmuştur.

Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde invitro fertilizasyon (Tüp Bebek) eğitimi de aldıktan sonra özellikle tüp bebek ve genital estetik alanlarında çok sayıda yurtiçi ve yurtdışı kongre, eğitim ve kursa katıldmıştır.
Çok iyi derecede İngilizce dil bilgisine sahiptir.

Özel Çakmak Erdem Hastanesi'nde görev yapmıştır.

Mesleki çalışmalarına İstanbul Ümraniye'de bulunan özel muayenehanesinde devam etmektedir.

Etiketler
Labioplasti
Op. Dr. Yasemin Çakar Kement
Op. Dr. Yasemin Çakar Kement
İstanbul - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube