El ve koltuk altı aşırı terleme
El ve koltuk altı aşırı terleme

El, koltuk altı ve ayaklarda aşırı terleme kişiyi sosyal, mesleki ve psikolojik açıdan etkileyerek yaşam kalitesini ileri derecede bozar. Kendine güvensizlik ve depresyona, ve hatta mesleki başarısızlığa da neden olur.

El, koltuk altı ve ayak terlemeleri, erken çocukluk döneminde başlar, ergenlikte belirgin hale gelir. Eline aldığı her nesne ıslandığından, bu durum spor yapmayı, bilgisayar kullanmayı, ödev yapmayı sıkıntılı hale getirir. Sınavlarda sınav kağıdı ıslanır, müzik aleti çalamaz. Eldiven giyilerek yapılan meslekler (diş hekimi, doktor, fizyoterapist gibi) ızdırap verir. Islak ellerde, fiziksel tahriş ile dermatitler meydana gelebilir. Ayaklardaki aşırı terlemede, ayaklar adeta ayakkabı içinde yüzer, ayakkabılar deforme olur, mantar enfeksiyonları görülebilir.

Hiperhidrozisin tıbbi tedavisinde kremler, iyontoforez veya galvanoterapi, geçici olarak etkili olmaktadır. El, koltuk altı ve ayak terlemeleri tedavisi için yapılan botoks enjeksiyonları geçici tedavi yöntemleridir. Tedavi etkinlikleri 6 ay sürer ve etkisi 6 ay sonra geçer.

El, koltuk altı ve ayak terlemelerinde esas ve kalıcı tedavi, minimal bir cerrahi girişim yöntemi olan, “Endoskopik torakoskopik sempatektomi” (ETS) uygulanır.

ETS %100’e yakın başarıya sahiptir.

1- Cerrahi tedavi yöntemi nasıl uygulanmaktadır?

Genel anestezi altında, her iki koltukaltında birer tane olmak üzere 2 adet 1-2 cm’lik minik kesi ile girilerek uygulanır. Hastanın şikayetlerine göre 2. ve 3. omurga seviyelerindeki sempatik sinirler kesilir. Her iki koltukaltından yapılan bu girişimin süresi uygulayan doktorun ve ameliyathane personelinin deneyimine bağlı olarak 20 ile 40 dakika arasında değişmektedir.Ameliyattan hemen sonra hastanın ellerinin kuru olduğunun fark edilmesi, sonucun hızla elde edildiğinin göstergesidir.

2- Ameliyat sonrası dönemde ne kadar sürede taburculuk mümkündür?

Ameliyattan göğüs dreni takılı çıkan hasta ertesi gün dreni alındıktan sonra, görünür bir iz kalmaksızın taburcu edilmekte ve bundan sonra hemen günlük hayatına dönmektedir.

3- Cerrahi tedavinin olumlu sonuçları nelerdir?

% 95-100 oranında geçer. Ameliyattan hemen sonra eller ılık ve kurudur. Yüz kızarması 100 kişiden 80-85 kişide, yüz terlemesi %95 oranında tamamen geçer. Koltukaltı terlemesi % 85-90 oranında geçmekte ve ayak terlemesi % 64 oranında azalmaktadır. Heyecanlanma sırasındaki kalp çarpıntısı azalır. Kişilerin kendine güveni artar. İş ve sosyal hayattaki başarılarını artırır.

Doğru hasta seçimi ve uygulamada doğru seviye seçimiyle, yüksek bir başarı oranı ve daha az yan etki ile daha yüksek bir hasta memnuniyeti sağlanır.


Antalya Göğüs Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!