Pektus cariantum (güvercin göğsü) nedir ve tedavisi nelerdir?
Pektus cariantum (güvercin göğsü) nedir ve tedavisi nelerdir?

İman tahtasının (sternum) öne çıkıklığıdır. Kunduracı göğsüne göre daha nadir görülür.

Erkeklerde 3 kat daha fazla görülür. Genel toplumda %0.06 (10,000’de 6 kişide). Genellikle ergenlikte fark edilir (11-15 yaş).

Şikâyetleri nefes darlığı, hızlı soluma, çabuk yorulma, Zatürre ve %20’sinde doğumsal kalp hastalıkları vardır; ritim problemi, vs.

Başka hastalığı olmayan ve düzeltme istemeyen hastalarda herhangi bir girişime gerek yoktur. Cerrahi düzeltme (Açık cerrahi düzeltme ve Kapalı Abramson bar düzeltme ameliyatları) çoğunlukla görüntü için kozmetik amaçlı yapılır. Sosyal fobiyi de ortadan kaldırır, hastanın öz güveni yeniden kazanılır

Ameliyatsız tedavi de mümkündür; özellikle iman tahtasının orta ve alt kısmındaysa öne çıkıklık “Kompresiv Korse Yöntemi” ile 24 ayda düzelme sağlanabilir; %75 Başarı sağlanır.

Yandaş başka hastalık yoksa spor yapılmasında bir engel hal yoktur.

Açık ve Kapalı iki ameliyat yöntemi vardır:

a-) Açık modifiye Ravitch yöntemi (bar kullanılmaz) ve

b-) Kapalı Abramson Bar Yöntemi (3 yıl sonra için bir ameliyatla bar çıkartılır).

Gerek Açık gerekse Kapalı ameliyatla yapılan düzeltme ameliyatlarının başarısı oldukça yüksektir (%95-99).

Ameliyattan sonra ağrı olabilir, ancak günümüz analjezi ve anestezi teknikleri sayesinde ağrı oldukça iyi kontrol edilebilmektedir.

Ameliyattan sonra hasta genellikle 4.-5. Gün taburcu edilir. Reçetesi düzenlenir. Günlük pansuman yaptırmalıdır. 10. Gün, 1.-3.-6.-12.-24.-36. Ay kontrollerine çağrılır.

*Güvercin göğsü için KORSE tedavisi nasıl yapılır?

Hastanın ölçülerine ve çıkıklığın bölgesine göre hazırlanan korseyi hasta, en az 18-24 ay süreyle günde 8-12 saat kesintisiz kullanması gerekir. 24 ayın sonunda başarı oranı: %70-75’dir.

*Korse tedavisinde başarı oranı nedir?

C: 24 ayın sonunda başarı oranı: %70-75’dir.


Antalya Göğüs Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!