Kireçlenme eklem kıkırdağında başlayıp, giderek kemik ve yumuşak dokularda meydana gelen patolojik değişikliklerdir.Normal kemik yapının etrafında kalsiyum çökeltileri oluşarak kemik dokunun üzerinde yeni ve şekilsiz bir kemik doku oluşması şeklinde tanımlanabilir. Bu yersiz oluşum eklem hareket açıklığını kısıtlar, ağrıyla birlikte dolaşımda bozukluklara yol açabilir. Kireçlenme, ileri yaşlarda ve bayanlarda daha sık görülür. Kalça,el,ayak,omurgada görülmesine karşın en sık diz ekleminde meydana gelir.İki dizi birden tutacağı gibi tek dizde görülme olasılığı daha yüksektir.

Dizdeki kireçlenme ilk belirtilerini çömelip kalkarken dizden gelen çıtırtı şeklindeki seslerdir. Birçok kişi bu sesleri alır ve umursamaz. ama bu sesler, sizin erken dönemde önlem almanız için bir uyarıdır.

Hastalık çoğu zaman hiçbir belirti vermeden ortaya çıkabilir yada röntgen sonuçları olumlu olmasına karşın hasta dizindeki ağrılardan şikayetçidir.Hastalık ilerledikçe merdiven inip çıkmak zorlaşacağı gibi eklemde belirgin bir hareket kaybı meydana gelir.Zamanında fizik tedavi görmeyen hastalarda bu belirtiler daha da kötüleşir ve diz protezine kadar gidebilir.

Bu her ne kadar kötümser bir tablo olsa da, gereken tedavinin erkenden uygulanmaya konulmaması bu tip kötü sonuçları yaklaştırır.

Kireçlenmede diz egzersizleri ve klasik fizik tedavi ajanları yanında kuru iğneleme ,elastik bandajlama, manuel tedavi(mobilizasyon manuplasyon yöntemleri) çok önemli bir yer tutmaktadır.


Gaziantep Fizyoterapist uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!