Halk arasında ekzama /egzema adı ile ifade edilen deri hastalığı her yaşta görülür ancak çocukluk çağında ve 45 -50 yaşlarda görülme oranı daha çok artmaktadır.

A)BEBEKLİK ÇOCUKLUK TA GÖRÜLEN EGZAMA:

Bebeklik ve çocukluk döneminde oluşan egzamaya atopik dermatit veya atopik egzama da denir. Atopik egzama alerjik astım ,alerjik rinitle bir arada yada birbirini takip ederek ortaya çıkmaktadır.Buradan atopik egzamanın alerjik bir zemin üzerinden oluşuğunu söylenebilir..

Atopik egzema toplumda çok fazla görülen ve rahatsız edici egzama tipidir. Atopik egzama – aşırı duyarlılığın kalıtımla kazanılan, genetik geçiş durumudur, allerjik astım, bahar nezlesi veya egzema olarak kendini gösterebilir. Hayatın erken dönemlerinde daha fazla görülür. Cocukların % 10-20 sinden fazlasında erken dönemlerde ortaya çıkar. Genetik olarak geçen ,güçlü ailesel bir hastalıktır.

​Hastalık aynı zamanda çevresel faktörlerden de etkilenir.

​İnfeksiyon ya cilttedir veya tüm vucut sistemindedir.Muhtemelen çok güçlü antijen etkisi göstererek zaman zaman egzamada alevlenmelere neden olabilir.

Deterjanlar, kimyasallar,giysiler,takılar, hatta yünlü çamaşırlar iritan olabilir ve egzemayı alevlendirir.

Diş çıkarma küçük çocuklarda diğer bir faktördür.

Bebeklik donemde yapılan aşılar EGZEMA nedeni olur.

İlaçlar ,özellikle antibiyotikleri de unutmamak gerekir ilaçlar EGZAMA nedeni olmaktadır l

Anksiyete veya stres, cildin iritasyonunda çok güçlü bir etkidir.

Kedi ve köpek tüyleri muhtemelen hem allerjik hem de iritan mekanizma ile egzemayı daha kötüleştirir.

Gıda allerjenleri atopik egzemanın tetiklenmesinde rol oynayabilir ve işlenmiş gıdalar bazı infantlarda egzemayı alevlendirebilir.

Atopik egzama lezyonları çocuklarda yüzde ,yanaklarda,alında ,saçlı deride,ensede,boyunda, dirsek önünde,diz arkasında,elde ve ayakta daha fazla görülür.vucudun diğer bölgelerinde az da olsa görülür.

​İleri yaşlarda ortaya çıkan atopik egzemada; deri kuru çatlak ve kırmızı eritemlidir. Özellikle kışın soğukta ortaya çıkar. Bacağın alt kısmında ayaklarda ve ellerde daha fazladır.

​ÇİN TIBBI YAKLAŞIMI atopik egzema ya akciğer de sıcak-rüzgar tipi egzama denir.Bu tip, toplumumuzda en yaygın olanıdır.

Klinik olarak, boynun etrafında, dizin arkasıda, dirseğin ön tarafı gibi katlantılı yerlerde, kaşıntılı, sınırları çok belirgin olmadan, pul pul kızarıklıklar olarak kendini gösterir. Yeni doğanlarda önce yüzde başlar ,vücudun geri kalan kısmına daha sonra yayılır.

Kaşıma ile ciltte soyulmalar yaralara neden olabilir, devamlı kaşıma abartılı cilt izleri ile cildi kalınlaştırır.

Oral steroidler ve kortizonlu kremler ile uzun süre tedavi edildiğinde; cilt daha ince , daha hassas, kuru ve pul pul olur. Eğer egzama nörodermatit bu tip ilaçlarla baskılanırsa egzemaya neden olan deri altı ısısı iç organlara (akciğere) doğru haraket eder ve astıma neden olur. Dengelemek için en iyi yol; YIN ve KAN eksikliğini düzeltmektir, ve egzamaya sebep olan sıcak rüzgarı soğutarak hastaligi tedavi eder.

Klasik çin tıbbına göre atopik egzama YANG tipi dir. Yani YIN /YANG dengesi bozulmuştur.Yin azalmış buna bağlı olarak yang relatif olarak YANG yükselmiştir.Tedavide amaç YİN i güçlendirmek,dengeyi sağlamaktır.(Akciğer,dalak,böbrek yinlerini güçlendirmek ,deri deki lezyonu tedavi etmektir).Bu da ancak akupunktur tedavisi ile mümkündür.

B) 45-50 YAŞ ÜZERİ POPÜLASYONDA GÖRÜLEN EGZAMA :

SEBOROİK DERMATİT yeni doğanlarda konak olarak kendini gösterebilir. Daha geniş eritematöz pul pul döküntüler bütün vücutta görülebilir , özellikle bebek bezi bölgesinde görülür.

​Genç erişkinlerde, burun kenarı boyunca, kaşlarda , göz çevresinde, saçlı deriye doğru uzanan eritematöz soyulmalar olabilir. Kepeklenme gösterebilir.

​DiSKOİD EGZEMA, özellikle ekstremitelerde, kenarları çok belirgin pullarla kaplı yamalar ile karakterize, egzemanın morfolojik bir çeşididir. Yetişkinlerde daha yaygındır. Kronikten ziyade akut ve subakut seyretme eğilimindedir. Sıklıkla enfektif komponeneti vardır.

​VARİKOZ EGZAMA kronik venöz yetmezlikten dolayı bacağın alt kısmında ortaya çıkar (genellikle 2 yıldan fazla sürer). Kesin sebebi bilinmez , ancak venöz damar endotelinde aşırı çoğalma ile kırmızı ve beyaz hücrelerin damar dışına çıkmasından kaynaklandığı (ki bu inflamasyona,purpura ve pigmentasyona neden olur), ileri sürülmektedir.

​ÇİN TIBBI YAKLAŞIMI Egzemanın bu şekli tipik YİN karakterdedir,YİN /YANG dengesi yin lehinedir,yin hakimdir. Bu nedenle egzama lezyonları bir bölgede sabittir,fazla yer degiştirmez.Çünki deri etkilenen bölgedeki dokuları değiştirir.Lezyonlar boyun,diz arkasında ,dirsek önünde, alt bölgelerde bacakta ayaklarda daha fazlaca görülür.Yaralar deriden kabarık, sert kösele gibi ,çatlak ,daha koyu renkte , ağrılı ,kaşıntılı ,kanamalı görünümde olur.

EGZEMA TEDAVİSİ:

Hastaya öncelikle iyi bir sorgulama ve muayene yapmalıyız .Hasta beslenmesi tekrar gözden geçirilmeli ,rahatsız eden gıdalar tespit edilmeli ve diyetten çıkarılmalıdır .

Hastaya iyi bir anemnez ,iyi fiziki muayene laboratuarı bulguları ile teşhis konur.Hastadan aldığımız bilgiler neticesinde ,

Hastalığa sebep olan bütün etkenleri bulmak ve hastalığı en etkili bir biçimde tedavi etmek için bir dizi testler yaparız.

BİOREZONANS LA TEST:

GIDA TESTİ: Vucut için vücuda zararlı olan yada vücudun tolere edemediği gıdaları tespit ederiz,diyetten çıkarırız .(süt,balık ,domates,elma vs)

ALERJİ PROFİL TESTİ: Bu test yardımı ile alerjik reaksiyonda tetik çeken ajanları tespit ederiz.( toz,küf,polen vs)

MİASM TESTİ: Bu test yardımı ile miasmik yapıyı test ederiz.

BAĞİRSAK FLORASİ TESTİ: Gastrointestinal sistemin fonksiyon larını değerlendirir kontipasyon ,dihare ,gaz ,şişkinlik,geğirme,yanma gibi şikayeti varsa tedavi ederiz.Bağirsak fonksiyonları bozuk ise (disbiyoz varsa) tedavide başarıya ulaşmak uzun surelidir.

AĞİR METAL TESTİ: vücutta bulunabilecek agir metalleri tespit eder. Detox ve çelesyon yolları ile vücuttan atarız .

TOKSİK MADDE TESTİ: Vücudumuza toksik maddeler sindirim ,solunum ,deri yolu ile girer ve yağ dokusunda birikir (beyin ,pankreas gibi) hayatı organlardir. Toksik maddeler birikim yaptığı dokunun fonksiyonunu bozarlar.Bunlar detox yöntemleri ile vücuttan uzaklaştırılır.

PH TESTİ: Hastaların mezenkim dokusunun pH'sını belirler ve normal pH da olmasını sağlarız.

Yukardaki testler yapıldıktan hemen sonra vucut için zararlı olan gıdaları diyetten kaldırırız . Eksik olan hormon vitamin ve mineralleri veririz. Barsak florasını düzenleriz. Toksik olan maddeleri detox ve çelesyon yolu ile vucuttan temizleriz.

Egzema tedavisinde Akapunktur yöntemi en etkili yöntemdir.Yukardaki tedaviye akupunkturu da ekleyerek çok daha etkili ve çok hızlı bir cevap aldığımın altını cizmeliyim.

Akupunktur tedavisi seanslar şeklinde 2-3 gün ara ile 20 dakikalık seanslarla Çocuklarda kısa bir sürede ,genclerde ise 10/14 seansta tedavi basarisi oldukça yüz güldürücüdür.


Antalya Geleneksel Tıp Uzmanı uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!