Duygusal yeme
Duygusal yeme

Duygusal yeme; kişinin olumsuz yaşanmışlıklarını, duygularını, düşüncelerini tolere etmek amacıyla aç olmadığı halde besin tüketimine yönelme halidir. Duygusal yemenin altında baş etme mekanizmalarının yetersiz kalması, öğrenilmiş davranışlar ve besin yoksunluğu gibi çeşitli ve çok yönlü nedenleri vardır. Tedavi edilmediği takdirde ciddi bir yeme bozukluğuna dönüşebilmektedir.Duygusal Yemenin Normal Yemek Yemeden Farkı Nedir?

Duygusal açılık, fizyolojik açlık gibi kademe kademe değil, genellikle aniden yaşanır.

Duygusal yeme yaşayan kişiler özellikle öfke, yalnızlık, umutsuzluk, mutsuzluk gibi olumsuz duygular yaşadıklarında besin tüketimine yönelirler.

Bu sırada sağlıklı besinler yerine, yüksek kalorili ve tüketimi hızlı paketli besinler tercih edilir. Kişi çoğu zaman kontrolünü kaybettiği ve yemeyi durduramadığı hisseder.

Fizyolojik bir açlığı gidermek için yediğimizde genelde neyi ne kadar tükettiğimizi ve ne kadar besine gereksinim duyduğumuzun farkına varırız. Duygusal yeme bu farkındalık yaşanmaz

Duygusal yeme ardından suçluluk, utanç ve pişmanlık gibi olumsuz duyguları belirir.

Duygusal Yeme Varlığında Neler Yapılmalıdır?

Öncelikle duygusal yememizin farkına varıp nedenlerini belirlenmelidir.

Duygusal yemenin gerçekleştiği saatlerde hoşunuza gidecek farklı etkinlikler yapılmalıdır. Yürüyüş yapmak, bisiklete binmek, sinemaya gitmek gibi

Evde bulunan tüketime hazır paketli sağlıksız besinler bulundurulmalıdır.

Sağlıklı alternatifler bulundurup duygusal yeme durumunda onlar tüketilebilir.

Bunları yaptığımız halde sonuç alamıyorsanız. Psikolog ve diyetisyenden ortak destek alınmalıdır.


Mersin Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!