Kanda bulunan bir çeşit yağ olan trigliseritler sağlık için önemlidir. Ancak kanda çok yüksek düzeylerde bulunması kalp hastalıkları riskini arttırabilmektedir.

Bazı beslenme alışkanlıkları kanda trigliseritlerin yükselmesine neden olurken, bazı bireylerde trigliseritlerin yüksek olması daha ziyade genetik yatkınlıkla açıklanmaktadır. Ancak yüksekliğin sebebi her ne olursa olsun yeni bir araştırmanın sonuçlarına göre sağlıklı bir diyet ve sağlıklı bir vücut ağırlığının korunması riskin azaltılmasına yardımcı olabiliyor.

Diyetin yüksek trigliserit seviyeleriyle yakından ilişkili olduğunu belirten araştırmacılar yüksek karbonhidrat alımının – özellikle de rafine türleri ve şeker alımının – bu yüksekliğe sebep olduğunu ifade etmektedir. Beslenme alışkanlıklarının yanı sıra kilo artışıyla da trigliserit düzeylerinin paralel olarak arttığına işaret eden araştırmacılar bazı genlerin tüm bunlardan bağımsız olarak trigliseritlerin yüksek seyretmesine neden olduğunu belirtmiştir.

Çalışmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda belirlenen güzel sonuç ise şu ki sağlıklı bir diyetle ve sağlıklı vücut ağırlığının sağlanmasıyla genlerden bağımsız olarak kalp hastalığı ve şeker riskini azaltabilmek mümkün oluyor. Dolayısıyla bu sonuçlar bize genlerimizi değiştirmek mümkün olmasa da davranışlarımızı değiştirerek daha sağlıklı bir yaşam sürmenin mümkün olduğunu gösteriyor.


Kahramanmaraş Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!