Dövme sildirme tedavisi
Dövme sildirme tedavisi

LAZERLE DÖVME SİLME TEDAVİSİ

Günümüzde dövme silme tedavisi, Q switched (q-anahtarlı) lazerler ile yapılmaktadır. Q switch lazer dışındaki yöntemler genellikle iz bıraktıkları için tercih edilmez. Q anahtarlı lazerler çevre deride iz bırakmadan dövme boyasını parçalıyayarak dövme temzileme işlemi yapabilirler. Dövme boyası, vücut hücrelerinin atamayacağı kadar büyük boyutta deri altına yerleşmişlerdir. Bu yüzden dövme kalıcı bir işlemdir. Q switch lazerler deriye zarar vermeden dövme boyasını küçük parçalara ayırır. Böylece dövme boyası hücrelerin yakalayıp atabileceği kadar küçük boyuta gelir ve dövme temizleme tedavisi gerçekleşir. Pigment ne kadar yoğun ise ve profesyonelse seans sayısı o oranda artar. Her dövme sildirme seansında dövmenin rengi %10-20 oranında açılır.

Dövme sildirme işleminin başarılı olabilmesi için dövme en az 1 yıllık olmalıdır. Dövme silme tedavisi 6-8 hafta aralıklarla yapılırr. Tam bir dövme temizleme için kalıcı makyajın da aralarında olduğu amatör dövmelerde ortalama 4-6 seans , profesyonel dövmede 6 seans üzerinde tedavi gerekebilir.

Dövme çıkarma işleminde kullanılan cihazlar şunlardır:

Q switched ND YAG lazer 1064 nm ( siyah, lacivert renkli dövmeler)

Q switched ND YAG 532 nm KTP lazer ( kırmızı, mor, turuncu renkli dövmeler )

Q switched ruby lazer ( siyah, lacivert yeşil renkli dövmeler )

Q switched alexandrite lazer ( siyah, lacivert yeşil renkli dövmeler )

Pulsed dye pigment lazer ( kırmızı yeşil lacivert renkli dövmeler )

Q switched ND YAG lazer koyu tenli kişilerin dövme silme tedavisinde daha güvenle kullanılmaktadır. Dövme sildirme fiyatları dövmelerin boyutuna göre değişir. Büyük dövmelerde seans sildirme fiyatı küçük dövmelere göre daha yüksektir.

Dövme silme işlemi esnasında lokal etkili anestezik kremler ve soğutucu uygulamaları genellikle anestezi için yeterlidir.İşlem sonrasında birkaç hafta süreyle epitelizan kremler uygulanır. Güneş gören bölgelerde işlem dövme sildirme işlemi süresince seans aralarında güneşten koruyucu kremler kullanılmalıdır.


İstanbul Dermatolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!