Ergenlik döneminin istenmeyen misafiri olan akneler, kişilik ve kimlik kazanma dönemine adım atma aşamasında olan gençler için,gerek görsel gerek psikolojik açıdan oldukça can sıkıcı olabilmektedir.

Aslında akne, vücudumuzdaki hormonal değişimin doğal ve fizyolojik bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Ergenlik döneminde salgısı artan androjenik hormonların “pilosebase komponent” adı verilen kıl dibi-yağ bezi yapılanmalarını uyarması, sivilceleri başlatan en önemli faktördür. Süreç; çoğunlukla bir süre sonra cildin hormonal değişime uyum sağlaması ile sonuçlanabildiği gibi, bazen de sistemik ilaç tedavisini gerektirecek düzeyde problemli olabilmektedir.

Yoğun ya da yanlış makyaj uygulamaları, hormonal dengesizlikler (polikistik over sendromu vs), kullanılan ilaçlar (kortizon, doğum kontrol hapları), sadece ergenlik döneminde değil, erişkin dönemde de akne ile karşılaşılmasına neden olabilmektedir. Akne tedavisinde hastanın sabırlı olması, birkaç hafta içerisinde sonuç beklememesi, ilaçlarını düzenli ve özenli kullanması son derece önemlidir.


İzmir Dermatolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!