Doula eşliğinde doğum

Doula eşliğinde doğum

Son yıllarda “doula” yani gebelik ve doğum danışmanları gebelik süreçlerinde daha aktif rol alıyor. Özellikle doğal doğum hazırlık sürecinde doulaların anne adayının stresini azaltması, pozitif düşünceyi teşvik etmesi ve çiftlere manevi destek sunması doğum öncesi ve doğum sürecinin konforunu arttırıyor.

Doula Nedir?

Doulalar; doğum koçu olarak da adlandırılabilirler. Temel görevleri anne adaylarına baskı yapmadan onlara destek olup gebeliğin ve doğum anının normalleştirilmesini sağlamaktır. Anne adayını doğum anına psikolojik olarak hazırlayan ve anne adayına manevi destek veren doulalar doğum sırasında da anne adaylarını yalnız bırakmazlar.

Doula Doğum Öncesi Süreçte de Destek Sunar

Doğum koçları az önce de belirtildiği gibi yalnızca doğum sırasında anneye destek olmaz; doğum öncesi süreçten itibaren hem anneye hem de baba adayına duygusal anlamda yardımcı olur. Anne adayının stresinin azaltılması ve doğum sürecinde rahatlatılması amacıyla destek verirler.

Doğum Sırasında Doğum Koçları Anneye Manevi Destek Verir

Doulalar doğum esnasında anne adayının kaygılarını azaltırken aynı zamanda mahremiyetlerini de korurlar. Objektifliğini tüm süreçlerde muhafaza eden doulalar, yüksek enerjileri ile anne adaylarının gebelik sürecinde pozitif bir bakış açısı belirlemesine katkı sağlarlar. Anne adayının davranışlarını ya da tercihlerini yadırgamaz, her durumda sakinliklerini korurlar. Doğum koçlarının temel amacı anne adayını psikolojik olarak rahatlatmak olduğundan bu süreçte doula hem anne hem de baba adaylarına danışmanlık sunar.

Doğum Sonrasında da Doulalar Anne Adayının Yanındadır

Doulalar doğum gerçekleştikten sonra annenin bebeğini emzirebilmesi ile ilgili daha önce sundukları bilgileri hatırlatırlar, babanın anneye nasıl destek olması gerektiği ile ilgili bilgi aktarırlar ve doğum deneyimini çiftler için başından sonuna kadar mutluluk veren bir deneyime dönüşmesi için doktorların sorumluluğunda çalışırlar.

Bu makale 6 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

1970 yılında Ortaköy’de doğdu.  İlk ve ortaöğretimini Ankara’da tamamladı. 1987 yılında TED Ankara Koleji’ni bitirdi. 1993 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı yıl İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum ihtisasına başladı. 1998 yılında uzman oldu ve aynı hastanede başasistan olarak göreve başladı. Bu dönemde asistan eğitiminin yanı sıra çok sayıda jinekolojik ve obstetrik operasyonlarda görev aldı. Yerli ve yabancı çok sayıda poster, makale ve sunum hazırladı. 2011 yılında hastanedeki görevinden istifa ederek tam serbest olarak çalışmaya başladı. 2011 yılında Ege Üniversitesi Yardımla Üreme ve Tüp Bebek Kliniği’ne katılarak tüp bebek eğitimi aldı. 2016 yılında Cinsel Terapi ve Vajinismus alanında çalışmalara başladı ve cinsel terapist ünvanı aldı. 1998 yılından ...

Etiketler
Doula
Op. Dr. Levent Erkan
Op. Dr. Levent Erkan
İzmir - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube