-Sancılı adet görmeye tıp dilinde dismenore denir. Beraberinde ağrıyla birlikte bulantı, kusma, baş ağrısı, baş dönmesi, yorgunluk, ishal, bayılma, şişkinlik, bel ağrısı gibi şikayetlerden bir veya birkaçı da eşlik edebilir.

-Okul çağındaki kızlar da, doğum yapmamışlarda,şişman kadınlarda ve 35 yaş üstü olup sosyoekonomik düzeyi yüksek bekar kadınlarda daha sık gözlenir.

-En çok birincil dismenore (primer) gözlenir. Ağrı adetin adet oluşumundan önce başlar ve ilk günü maximum seviyededir. Bu vakalarda sebep tam olarak bilinmemekle birlikte ailevi (genetik) bir yatkınlıktan bahsedilebilir. Doğum yaptıktan sonra rahim ağzının genişlemesiyle birlikte azalabileceği gözlenmiştir. Yumurtlamayı engelleyen tedavilerin (doğum kontrol hapları) ve moral motivasyonunun ağrı oluşumunu azalttığı ispatlanmıştır.

-Ayrıca dismenoreye endometriozis, rahim myomları, polipleri,doğuştan rahim anomalileri,spiraller,yumurtalık kistleri,rahim infeksiyonları, karında yapışıklıklar gibi başka bir çok hastalıklar da sebep olabilir (sekonder= ikincil). İkincil dismenorede tedavi asıl hastalığa yöneliktir.


-Primer dismenore de jinekolojik muayene sonrasında tedavi hastalığın şiddetine ve hastanın durumuna göre aşağıdaki basamaklardan bir veya birkaçı uygulanarak yapılır.
-Spor her zaman çok yararlıdır.
-Psikolojik motivasyon çok yararlıdır.
-Adet sancısı başlamadan önce kullanılmaya başlanan çeşitli ağrı kesiciler
-Aspirin türevleri
-NSAİDlar
-Kas gevşeticiler
-Morfin türevi güçlü ağrı kesiciler
-Doğum kontrol hapları gibi yumurtlamayı önleyici ilaçlar
-Progesteron içeren spiraller
-Yüksek doz vitamin B-6 içeren multi vitamin kullanımı
-Kalsiyum,magnezyum ve kafeinden zengin diyet
-Akupunktur
-Kapalı ameliyat ile rahim sinirinin kesilmesi (LUNA=Laparoskopik Uterin Nevre Ablasyonu).
-Diğer
-Sıcak uygulamaları (özel walkman tipinde taşınabilir cihazlar)
-Düzenli cinsel yaşam ve orgazm
-Meditasyon
-Masaj
-Çevre değişikliği


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!