Donuk omuz (adezif kapsülit)

Donuk omuz (adezif kapsülit)

Bugün anlatması da tedavisi de zor bir konuya değinelim. Aslında basit bir tanımı var donuk omuzun, yani nam-ı diğer adezif kapsülitin: omuz hareketlerinin tüm yönlere kısıtlanması ile karakterize omuz problemi. Tabi ki tanım daha bir dallanıp budaklanabilir ama şimdilik anlaşılır ve yeterli görünüyor. 

Donuk omuzda yaygın hikaye, ağrı ile başlayan bir sürecin yetersiz tedavi sonucu omuz eklem hareketlerinin gün geçtikçe azalması ve her geçen gün hayat kalitesinin azalmasıdır. Ne yazık ki hastalar sıklıkla son derece ilerlemiş bir vaziyette geliyorlar. Donuk omuz genelde bir günde gelişen bir süreç olmadığı için, tahmin edebileceğiniz üzere işin içine bir miktar da ihmal giriyor. Çünkü hastalar bazen ağrılarını çok iyi yerini belirleyemezler, boyun ağrısı ile karıştırabilirler. "Geçer diye önemsemedim" poliklinikte en çok duyduğumuz ifadelerden birisidir. Özellikle şeker hastaları bu konuda artmış risk altındadır. Omuz kırığı ya da diğer sebeplerden dolayı omuz eklemini ilgilendiren cerrahiler, kol kemiklerinin kırıkları sonrası uzamış alçı ile sabitlemelerde de sık görülür. Parkinson hastaları, felçli hastalar risk altındadır. Her hastalıkta olduğu gibi, önemli olan risk değil, erken tanı ve tedavidir. 

Tedavi süreci ne yazık ki biraz zor ve ağrılıdır. Özellikle fizyoterapi kısmı ağrılı geçebilir. Ancak tedavi seçenekleri fazladır. Fizik tedavi ve rehabilitasyon önemlidir ve her hastaya verilmelidir. Tedavi sırasında ağrı oluyorsa omuz ekleminin duyusunu alan sinirin bloğu yapılmalıdır. Böylece fizyoterapi daha ağrısız ilerler. 

Omuz içi steroid enjeksiyonu da çok faydalıdır ve hastalar "kortizon" tedavisine ön yargılı olsalar da faydası anlatılarak uygulanmaya çalışılmalıdır. Klinik uygulamada yüksek volümlü enjeksiyonlar yaparak omuz eklemini rahatlatmaya çalışıyoruz ve son derece başarılı sonuçlar alıyoruz. Nöralterapinin de donuk omuzun tedavisinde yıldızlaşabilir ve çok etkilidir. Kendi uygulamlarımda omuz eklemine hyalüronik asit enjeksiyonlarınında son derece faydasını görmekteyim ve artan sıklıkta uygulamaya çalışıyorum. 

Herseye ragmen adezif kapsülit bazen tam olarak açılmaz. Hastanın günlük yaşam aktivitelerine olan olumsuz etkileri değerlendirlerek nadirende olsa cerrahi ihtiyacı olabilir. 

Sonuçta bu makaleden çıkarılması gereken ana fikir, omuz ağrılarının asla ihmal edilmemesi ve süratle tedavisinin yapılmasıdır. Zira ağrısını geçiştirerek kazanmaya çalıştığınız zamandan çok daha fazlasını kaybedebilirsiniz.

 

Bu makale 17 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Dr. Mehmet Mustafa Açıl

Etiketler
Donuk omuz tedavisi
Uzm. Dr. Mehmet Mustafa Açıl
Uzm. Dr. Mehmet Mustafa Açıl
Manisa - Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon
Facebook Twitter Instagram Youtube