Cildimize hacmini veren maddelerin başında su tutma kapasiteleri çok yüksek olan hyaluronik asitler gelmektedir. Maalesef yıllar birçok şeyi alıp götürdüğü gibi ciltte bulunan hyaluronik asi miktarını azaltır. Bu da derinin volümünü düşürür bu vesile ile su tutma kapasitesi düşen ciltte birtakım deformasyonlar başlar. Elastin ve kollajen lifleri bozulmaya ve kırılmaya başlarlar. Bu sürece kötü yaşam koşulları, yani iyi beslenememe, uykusuzluk, yorgunluk, güneş ışınlarına fazla maruz kalma, sigara içme , temiz hava soluyamama gibi negatif faktörler eşlik edince kırışıklıklar baş göstermeye, mimik çizgileri oluşmaya başlar. Botoksun çare olamadığı yanak, çene, burun kenarları, dudaklar ve çevresi, cene gibi bölgelerdeki kışıklık, çizgi ve çöküntü gibi deformasyonları yok etmek için yapılan işlem yüz dolgularıdır.

Dolgu tedavisi için sığır kollajeninden elde edilen dolguları kullanılıyordu. Bunlar hayvansal madde içerdikleri için alerjik reaksiyonlara sebep olabiliyordu. Bu sebeple iki aşamalı test yapılmak zorunluluğu vardı. Artık bütün bunların yaşanmasını ortadan kaldıran hayvansal kaynaklı olmayan tamamen laboratuvar şartlarında üretilen daha güvenli hyaluronik asit preparatları kullanılmaya başlandı.

Hacminin bin katı kadar su tutma kapasitesine sahip olan hyalüronik asit preparatları ile yüzde birçok istenmeyen görüntüyü düzelt şansı doğdu. Mesela ince dudaklara hacim kazandırarak dudakların dolgunlaştırılması, burunda bulunan doğal eğriliklerin, kemerlerin, düzeltilmesi mümkün olabildiği gibi düşük burun ucunun kaldırılması yada daha sivri bir hale getirilmesi yada burun ameliyatları sonucu olşan çöküntü yada ameliyatlı burun görüntüsünün giderilmesi, yada zayıflamaya bağlı yanaklarda oluşacak çöküntüler doldurularak daha sağlıklı daha dinç ve genç görünüm elde etme şansı var artık.Hele özellikle hanımların kendi aralarında konuştuları’’ buldog face’’ yani yanakların sarkması çene kontürüne yapılacak olan dolgu işlemleri ile neredeyse ortadan kalkıyor böylece yüz liftingi için ameliyata gerek kalmıyor.

Yalnız bilinmesi gereken husus tek bir işlemde mucize beklenmemesi ama doktorun öngördüğü şekilde birkaç tedavinin üst üste aynı bölgeye uygulanması sonucu istenilen mutluluk verici neticeye mutlaka ulaşılabileceğidir.

Tedavi öncesi yapılacak lokal anestezik krem uygulaması yada dudak dolguları öncesi yapılan enjeksiyonla oluşabilecek ağrı ve acılar azaltılır ve olabildiğince acısız işlem yapılır..


İstanbul Pratisyen Hekim uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!