DOLGU:

Hyaluronik asit, cilt için son derece önemli bir yapı taşıdır. Cilt altında yani derinin “dermis” adı verilen katmanında doğal olarak varolan bu madde, suyu tutarak cildinizi nemlendirir, cildinizin gerginliğini ve tazeliğini korumasını sağlar. Bağ dokusunu yapı taşı olan hyalüranik sit en fazla bebek cildinde bulunur. Canlı, nemi fazla ve parlak ciltlerin bebek cildine benzetilmesi bundadır. Hyalüranik asit cilde canlılığını, parlaklığını, nemi ve gerginliği veren bir maddedir. Hacminin bin katı su bağlama kapasitesine sahiptir ve bu özellik derinin orta tabakasının hacmini ve esnekliğini artırır.

İnsanlar yaşlandıkça, derinin altında bulunan kollajen ve elastik lifler kırılmaya ve eskimeye, hyalüranilk asit de azalmaya başlar. Yeni kollojen üretimi azalır ve genç kollegen / yaşlı kollogen oranı tersine döner.Bunun sonucu cilt parlaklığını, parlaklığını ve esnekliğini kaybeder. Bu kırılmalar doğal yaşlanma sürecimizin bir parçasıdır. Fazla kaş çatmak, gözleri kısarak bakmak, sigara içmek, gülümsemek ve diğer yüz mimikleri de kırılmalara katkıda bulunurlar.

DOLGU NEDİR?

Ameliyata alternatif yüzliftingini artıran tedaviler arasında hylüranik asit içeren dolgu uygulamaları iyi bir seçenektir. Ciltde normalde de bulunan hyaluronik asidin sentetik yoldan üretilerek yüz, boyun ve ellerdeki kırışıklıkları gidermek üzere bir dolgu maddesi olarak enjeksiyon yoluyla deri altına verilmesi yöntemidir. Bu dolgu vücut tarafından emilip tolere edilebilen bir yapıdadır. Cilde enjekte edildiği andan itibaren, vücudun kendi hyaluronik asidi ile etkileşime geçerek doku altında hacim yaratır. Vucudun kendi hyalüranik asidi 1-2 günde yarılanırken, dolgudaki hyaluronik asitlerde molekülleri arasındaki çapraz bağlar nedeniyle dokuda kalma süresi daha uzun hale getirilir. Böylece dolgunun özelliğine göre doku altında kalma süresi de uzatılmış olur.

Dolgu maddeleri en çok hangi bölgelerde tercih edilir?

- Nazolabial çizgiler(burundan dudak yan taraflarına uzanan çizgiler)

- Dudak kenarlarından aşağıya inen çizgiler(marionette çizgileri)

- Dudak üstündeki mimik çizgiler(perioral çizgiler)

- Derin sivilce ve yara izleri

- Dudak dolgunlaştırma

- Elmacık kemiği, çene ve yanak bölgesidir.

ASIL UYGULANIR?

Uygulama lokal anestezikle uyuşturulmuş, vücudun kendi hyaluronik asit yoğunluğunun azaldığı bölgelere kanül veya iğne yapılır. Hyalüranik asit dolgusu enjekte edildiği bölgelerde hacim oluşturarak tedavi sağlar

Burada amaç eksikliği tamamlamak kadar doğal görünümü korumayı başarmaktır. Bu nedenle uygulayan doktorun iyi bir anatomik bilgisi, ve estetik görüşünün olması son derece önemlidir.

YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Sonuçlar çok hızlı elde edilir ve enjeksiyonlar sonucu iz kalmaz.

Tedavi edilen bölgede, birkaç saat süren hafif bir ödem olabilir.

Makyaj ile kolaylıkla kapatılabilecek hafiflikte olan morluklar görülebilir. Hasta dolgu enjeksiyonlarından hemen sonra normal aktivitelerine geri dönebilir.

DOLGUNUN KALICILIK SÜRESİ NE KADARDIR?

Tedavi yapılan bölgeye ve kullanılan dolgu markasına bağlı olarak 12-24 ay arasında bir süre için kalıcı olurlar.


İstanbul Medikal Estetik Uzmanı uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!