Dudak dolgusu nedir, ne için kullanılır?
Dudak dolgusu nedir, ne için kullanılır?

Dudaklar gençliğin, masumiyetin ve dişiliğin ifadesidir. Özellikle kadınlar için dolgun dudaklar çok önemlidir. Hanımlar ruj sürmek, rujun rengi kıyafetlerine uysun isterler, bazen de ruj sürmeden de belirgin dolgun dudaklar isterler. Yaş ilerledikçe incelen dudaklarını kalemle büyütmeye çalışır, dudaklarının kırışmasına engel olmak isterler. Çünkü konuyla ilgili en sevmedikleri de bu kırışıklar içine kaçan rujlardır. Bu durum çoğu erkeğin pek dikkatini çekmese de maalesef makyaj yaparken keyiflerini kaçırır.

Dudak Dolgusu Nedir?

Doğuştan dudakları ince olan veya yaşın ilerlemesi sonucu incelen ve bu incelikten mutsuz olan kişilere, dudaklarını dolgunlaştırmak, kalınlaştırmak amacıyla uygulanan yönteme ve bu işlemde kullanılan malzemelere dudak dolgusu denir. Bu iş için en çok ve en sık kullanılan malzeme ise hyaluronik asittir.

Dudak Dolgusu Niçin Kullanılır?

Biz hekimler dudak estetiği için en çok geçici dudak dolgusu olan hyaluronik asit temelli dolguları kullanıyoruz. Bu madde insan derisinin, kıkırdaklarının, bağ dokusunun yapısında da bulunan bir maddedir. Yaş ilerledikçe vücut tarafından üretilmesi azaldığı ve yıkımı arttığı için cilt esnekliği kaybı oluşur. Su tutan bir moleküldür ve insan vücudu ile son derece uyumludur. Herhangi bir yan etki yapmadan zaman içinde vücut tarafından eritilir. Tabi maalesef her hyaluronik asit içeren dolgu tamamen güvenilirdir diyemeyiz. Üretici firmanın kalitesi de son derece önemlidir. Her sektörde de olduğu gibi kalite değişken bir kavramdır ama vücuda enjekte edilecek bir maddede kalite en önemli tercih sebebi olmalıdır. Bunların yanı sıra dudak gibi hassas ve göz önünde olan bir dokuda kullanılan dolgu maddesi de bu kalitenin de en üst seviyesinde olan bir maddeyle sağlanmalıdır. Bu nedenle FDA ve/veya CE tarafından onaylanmış dolgu üreticilerinin dudak için uygun olan ürünlerinin kullanılması bu işlem için esastır.

Dudak dolgusu herkeste aynı noktalara uygulanmaz. Örneğin bazı insanların üst dudak kıvrımları çok belirsizdir ve öncelikle onlar belirginleştirilir. Bazı kişilerde ise ağız kenarı aşağı doğrudur ve burası desteklenir. Bazı kişilerin ise dudaklarının pembe olan kısımları belirsizdir, ağırlıklı olarak dolgunluk verilir. Bazen de hepsi birden… Tüm bunları yaparken yaş faktörü ve renkler, zevkler de mutlaka dikkate alınır. Estetik bir görünüm sağlamak, bunu yaparken de kötü bir görüntüye bürünmemek gerekir.

Dolguların kalınlıkları/akışkanlıkları değişkendir. Dudak çizgileri ve kenarın belirginleştirilmesi için en uygun dudak dolgusu orta kalınlıkta ve elastikiyeti olanlardır. Böylece dudak fonksiyonları korunmuş olur ve doğal görüntüden de uzaklaşmadan hoş bir görünüm elde edilebilir.

Dudak Dolgusu Uygulama Süreci

Dudak dolgusu uygulaması 5 dakikalık bir işlemdir ancak uygulanan teknik, hazırlanma ve masaj aşamaları çok önemlidir. Lokal anestezik enjeksiyon olarak tercih edilmez çünkü anestezik enjeksiyonunun neden olduğu şişme hekimi yanıltabilir. Lokal anestezik krem bu işlem için çok daha uygundur. İşlem öncesi ve sonrası buz uygulanması ise dolgunun kristalize olması, sertleşmesine neden olabileceği için pek de tercih etmeyiz. Uygun süre beklendikten sonra masaj ile dolgunun dağıtılması dolgunun tüm dudağa eşit şekilde yayılmasını sağlar. Akabinde dudak kontürü için dudak çizgilerine de bir miktar dolgu enjekte edilir.

Dudak dolgularının en güzel taraflarından biri sonucun hemen görülmesidir. Botulinum toksin uygulamasında sonuçların görülmesi birkaç gün sonra olmasına rağmen dudak dolgusu hemen kendini gösterir. Bu yüzden dolgu yaptıran kişi beklediği görüntüye hemen kavuşur.


İstanbul Medikal Estetik Uzmanı uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!