Cilt gençleştirmede prp kullanımı

Cilt gençleştirmede prp kullanımı

İnsan vücudunu dengede ve sağlıklı tutan, yaşamsal faaliyet irtibatını sağlayan en önemli şeyin kan olduğunu biliyoruz. Her hücremize kadar ulaşan bu kanın birçok işlevinden bir tanesi de, herhangi bir yerde hasar oluştuğunda orayı tamir etmek, yani yenilemektir. Canlıların bu en önemli yeteneğinin sırrı işte bu trombositlerde saklıdır. Trombositlerin içlerindeki birçok özellik yaraların iyileşmesinden tutun, dokuların eksilmiş olan yerlerini tamamlayabilecek şekilde, adeta kök hücreler gibi hareket etme potansiyeline sahiptirler.

Doğada tüm canlılara verilmiş olan bu değerde bir ilaç, henüz hiçbir labaratuarda yapılamamıştır. İşte bizler için en kolay yol, bu değerli maddeyi insanın kendi kanından elde ederek ihtiyaç duyulan yere enjekte etmektir. Eğer biz bu değerli kısmı konsantre edip doğru yere vermezsek bu madde oralarda aktifleşemediğinden ve sayıca az olduğundan ancak zayıf ve gecikmiş bir etki elde edilebilecektir.

PRP tedavisi,  kendi kanınızdan ( 8-10ml kadar ) alınan, ayrıştırdığımız trombosit dolu plazma sıvısını gerekli gördüğümüz yerlere enjekte etmekten ibarettir.

Artık tıpta bir çok yerde kullanabiliyoruz bu yöntemi; iyileşmekte geciken her çeşit doku yaralarında, kan dolaşımının olmadığı eklem içi doku hasarlarında, çeşitli enfeksiyonlarda, kangren gelişmekte olan yaralarda, özellikle doku kaybı gelişmiş, geft transplantasyonu yapılacak operasyonlarda ve daha bir çok alanda.

Estetik cerrahi uzmanları ise çeşitli estetik müdahalelerini desteklemek ve bekledikleri etkileri daha çabuk elde etmek için tedavilerine ekleyebiliyorlar. Başlı başına yüz cildine uygulanan PRP tedavisi seansları son derece başarılı cilt yenilenmesi sonuçları vermektedir. Hiçbir yabancı dolgu maddesi kullanmadan, ek bir ilaca ihtiyaç duymadan cildi yenileyebilmek, canlandırmak, adeta gençleştirmek gerçekten muhteşem bir imkandır. Sadece 3 seansta bile eski bazı tekniklere oranla çok daha memnun edici sonuçlar verebilmektedir.

Ayrıca PRP tedavisinin saç dökülmelerine yol açan saç köklerinin zayıflığını da kuvvetlendirdiği yapılan çalışmalarla görülmüştür. Bu yüzden saç ekimi sonrası tutunmakta zorlanan, dolaşımı zaten iyi olmadığı için kellik başlamış bölgeleri güçlendirmek için de ekim sonrası PRP seansları programlanabilir. Ayrıca henüz saç ekimi noktasına gelmemiş, dökülme sorunu yaşayan kadın/erkek herkese uygulama yapılabilmekte ve başarılı sonuçlarla önemli oranda geri dönüş sağlanabilmektedir.

Bu makale 19 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Dr. Levent Türbedar

Etiketler
Cilt gençleştirme
Dr. Levent Türbedar
Dr. Levent Türbedar
İstanbul - Medikal Estetik Tıp Doktoru
Facebook Twitter Instagram Youtube