Doğum bir kadının, bir ailenin başına gelen güzel en doğal olaydır. Tabi gebelik planlanırken, gebelik sırasında birçok kadın nasıl olacak bu iş diye düşünecektir, gayet normal, haytınızdaki ilk kez deneyimleyeceğiniz bir tecrübe olacak, farklı bir fiziksel son sizi bekliyor, bir canlının anne karnında gelişimi büyümesi ve doğumu ...

Bu yazımızda sadece size doğum nasıl olmalı, doğum şekli nasıl olmalıdır ? konusunda bilgiler vereceğim.

Öncelikle bir kadın ne zorla normal doğuma baskı ile sevk edilmeli , ne de zorla olmaz bu iş diyerek sezaryen yapılmalıdır. Doğum şekline herhangi bir engel yok ise anne adayı kendisi karar vermelidir.

Anne ve bebeğin sağlığını etkileyecek, birazdan sayacağımız engel durumlar yok ise, hekim olarak görevimiz normal doğurmak isteyen her kadını buna teşvik etmek ve normal vajinal doğumu sağlıklı bir şekilde takip ederek sonlandırmaktır. Annenin sağlık açısından, kronik bir hastalığı, ağır kalp hastalığı, böbrek yetmezliği, yüksek tansiyon, preeklampsi, eklampsi gibi bir durumu yok ise , anne bebek arasında bir uyumsuzluk, dar pelvis, iri bebek, bebeğin ters veya yan durması, takip sırasında bebek kalp atışlarında düşme gibi durumlar bizi elektif veya acil sezeryane götürürler. Ancak bu sorunlar yok ise rahat ve güzel bir normal doğum, gayet doğal olarak gerçekleştiğinde annemiz de kısa sürede ayağa kalkıp, bebeğine rahatça bakabilecektir.

Doğum sırasında, doğumdaki kasılmalar her kadında farklı doğum sancısı etkisi yaratırlar, biz buna ağrı eşiği diyoruz. Doğum sancısından çekinen hanımlar da epidural anestezi ile gayet güzel ağrısız doğum yapabilirler. Ağrısız doğum denilen hadise epidural anestezi ile, sinir sisteminde ağrı bloku yapılarak, kasılmalar devam ederken, ağrı hissinin ortadan kaldırılması ve ağrısız , konforlu normal doğumun gerçekleştirilmesi olanağının anne adaylarına sunulmasıdır.

Tabi ki bzaen doğumdan da korkıuyorum, epiduralden de hatta sezaryenden de korkuyorum diyebilirsiniz ancak bu durumda bu yollardan birine karar verip hekiminizle paylaşmanız gerekecektir. hayatınızın en güzel hediyesini almak için çekinmeyin ve benim tercihim ağrısız normal vajinal normal ve doğal doğum yönünde ilerleyin.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!