Diz protezi ameliyatının amacı nedir?

Diz protezi ameliyatının amacı nedir?

Diz , kusursuz bir anatomi ve biyomekaniğe sahip bir eklemdir. Gün boyunca gerçekleştirmiş olduğumuz bütün aktiviteleri mükemmel ve ağrısız bir şekilde gerçekleştirebilmesinde en önemli rolü oynayan doku, eklemin üzerindeki kemiği tamamıyla kaplayan kıkırdak dokusudur. Kireçlenme (Artroz), Romatoid Artrit gibi romatizmal hastalıklar veya travma diz eklem kıkırdağını etkileyen hastalıklardır. Kıkırdağın ileri derecede etkilendiği durumlarda, diz eklemini örten kıkırdak dokusu tamamıyla kaybolur. Bu andan itibaren, hareket esnasında eklemi oluşturan kemik uçları birbirine sürtünmeye başlar. Sürtünmenin sonucunda eklemden ses gelmesi, ağrı ve hatta zaman içerisinde hareket kısıtlılığı gelişir.  Hastalık daha da ilerlediğinde sürtünmenin etkisiyle, kemiklerin şekil değiştirmesiyle de bacaklarda eğrilikler ortaya çıkar.

Normalde eklemde olması gereken kıkırdak dokusunun olmamasına bağlı, eklemlerde ortaya çıkan ağrılı durumun düzeltilmesi için, araya kemiklerin sürtünmesini engelleyen bir materyal konulması, yani eklemin kaplanması işlemine “Diz Protezi Cerrahisi” adı verilir. Yıpranmış eklem kısmının kaplanması işlemi sayesinde diz hareketleri rahatlatılıp, ağrısız hale getirilebilir. Ayrıca protezin yerleştirilmesi esnasında, hastalığa bağlı ortaya çıkan bacak şekil bozukluklarının da düzeltilmesi mümkündür. Amaç hastaların rahat, ağrısız ve aktif bir yaşam sürmelerini sağlamaktır. Protez cerrahisi hastaların konforu için gerçekleştirilen bir tedavidir. 

Bu makale 20 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Prof.Dr. Nevzat Selim GÖKAY, lisans öncesi öğrenimlerinin ardından 1994 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 2000 yılında tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise İstanbul Üniversitesi CerrahpaşaTıp Fakültesi'nde yapmış ve 2005 yılında Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı olmuştur. Uzmanlık eğitimi sonrasında, 2005-2006 yılları arasında Sarıkamış Asker Hastanesi’nde Yedek Subay olarak görev yaptı. 2006-2008 yılları arasında Okmeydanı Memorial Hastanesi'nde, 2008 yılında Hannover Üniversitesi, Annastift Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği’nde, 2008 yılında Namık Kemal Üniversitesi'nde Yardımcı Doçent kadrosunda Öğretim Üyesi olarak çalışmaya başladı. 2008-2010 yılları arasında Namık Kemal Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde Başhekim Yardımcılığı, 2012-2013 yılları arasın ...

Etiketler
Diz kireçlenmesi tedavisi
Prof. Dr. Nevzat Selim Gökay
Prof. Dr. Nevzat Selim Gökay
İstanbul - Ortopedi ve Travmatoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube