Diyetisyen süheyla subaşı uçar, sivas yöresine ait peskütan çorbasının zayıflama tedavisindeki rolünü açıkladı

Diyetisyen Süheyla Subaşı Uçar, Sivas yöresine ait peskütan çorbasının zayıflama tedavisinde kullanılarak kişilerin doymasına katkı sağladığını belirtti.

Diyetisyen süheyla subaşı uçar, sivas yöresine ait peskütan çorbasının zayıflama tedavisindeki rolünü açıkladı

Diyetisyen Süheyla Subaşı Uçar, Sivas yöresine ait peskütan çorbasının zayıflama tedavisinde kullanılarak kişilerin doymasına katkı sağladığını belirtti.

Sivas’ın eşsiz lezzetlerinden olan peskütan çorbası, halk arasında şifa deposu olarak ünlenmiştir. Uzun süre tok tutma özelliği nedeniyle özellikle Ramazan ayında sıkça tercih edilen bu çorba, sütün ekşitilmesiyle yoğurt kıvamında hazırlanmaktadır. Yazın serinleten, kışın ise içi ısıtan peskütan çorbası, hastalıklara karşı bağışıklığı güçlendirmesi ve lezzetiyle de dikkat çekmektedir.

Diyetisyen Süheyla Subaşı Uçar, insanların yemek yemeden zayıflamanın mümkün olmadığını ve kilo kaybında kan şekeri dengesinin önemli bir faktör olduğunu vurgulayarak, peskütan çorbasının dengeli içeriği sayesinde zayıflama sürecine yardımcı olabileceğini açıkladı.

“Tuzlu yoğurt olarak biliniyor”

Diyetisyen Uçar, peskütanın halk arasında genellikle tuzlu yoğurt olarak anıldığını belirterek, “Peskütan, Türkiye’de tuzlu yoğurt olarak bilinir ve Sivas yöresine ait bir üründür. Peskütan yoğurdu ile harika çorbalar ve kahvaltılarda sürmelik soslar hazırlanır. Peskütan yoğurdunu elde etmek için yoğurdu süzüp sarı suyundan arındırıyoruz. Ardından yoğurdu pişirip içerisine kaya tuzu ekleyerek hazırlanıyor. Daha pürüzsüz bir kıvam için keş adı verilen bir besin de ekleniyor. Bu şekilde peskütan yoğurdunu elde ediyoruz ve bu yoğurtla peskütan çorbasını yapıyoruz” dedi.

“Kan şekerini dengeleyip tok tutuyor”
“Diyetisyen Uçar, peskütan çorbasının kan şekerini dengeleyip tok tutma özelliğine dikkat çekerek, “Beslenmede aç kalmak zayıflamaya yardımcı olmaz. Ne yazık ki toplum genellikle az yemeyi vurgular. Oysa gerçekten kilo kaybında önemli olan şey kan şekeri dengesidir. Peskütan çorbası ise içeriği bakımından son derece dengeli bir seçenektir ve kilo verme sürecine katkıda bulunabilir. Nohut, mercimek, yarma ve peskütan gibi içeriklerle zenginleştirilmiş olan bu çorba, kalsiyum, protein ve sağlıklı karbonhidrat kaynakları açısından zengindir. Kısacası, bu çorba gerçekten kan şekerini dengeleyerek insanların tok kalmasına yardımcı olabilir. Sivas yöresine ait olan peskütan çorbası, zayıflamak isteyenlere doygunluk hissi vererek kilo verme süreçlerine destek olabilir” dedi.

Bu makale 14 Kasım 2023 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Dyt. Süheyla Subaşı Uçar

Diyetisyen Süheyla Subaşı Uçar 1991 yılında Sivas merkezde dünyaya geldi. 2015 yılında Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden stajlarını başarıyla tamamlayarak iyi bir derece ile mezun oldu.  2015 yılında Boğaziçi Üniversitesin'de dil eğitimi aldı. Gerek öğrenciliği döneminde gerek mezuniyet sonrası farklı dernek ve vakıflarda görev alarak sosyal sorumluluk projelerine de önem veren Subaşı Uçar 2016 yılında Sivas Merkez'de Değişim Diyet Beslenme ve Danışma Merkezini insanların hayatlarına dokunabilme adına kurdu. Subaşı Uçar hala kurucusu olduğu merkezde görev yapmaktadır. Sadece Sivas'ta değil görüntülü online görüşme sistemi ile gerek Türkiye'de genelinde gerek yurtdışında da bireylerin kalbine ve bedenine dokunarak onların hayatlarının değişimine katkı sağlamıştır.  Özellikle kalıcı ve sürdürüle ...

Etiketler
peskütan çorbası
Dyt. Süheyla Subaşı Uçar
Dyt. Süheyla Subaşı Uçar
Sivas - Diyetisyen
Facebook Twitter Instagram Youtube