Kilo sorunu olan bireylerin fazla kilolarından kurtulmak, estetik bir görüntüye ulaşmak ve sağlık açısından yeterli kiloya inmek isteyenler için uygulanılan beslenme programlarına verilen genel addır. Diyet sadece kilolu insanların uyguladığı bir program değildir genelde tansiyon hastaları ve şeker hastaları gibi tatlı, tuzlu dengesini koruması gerekn kişiler içinde özel diyet programları hazırlanmaktadır. Diyet programları kişinin belirleyeceği birşey değildir. Bunun için bir doktordan veya uzman bir görüşten görüşleri alınmalı ve onların verdiği programlara göre hareket edilmelidir.

Eğitimli bir diyetisyenin görevi beslenme psikolojisi, besinlerin biyolojik bağlantıları ve besinlerin değeri hakkında bilgi vermektir. Aynı zamanda müşterisini, yemek alışkanlıkları, yaşam standardı, beden bilinci ve spor hakkında da bilinçlendirmelidir. Bir diyetisyene ihtiyaç duyarsanız ise dikkat edilmesi gereken tek bir nokta vardır. Diyetisyenin size kimin tarafından önerildiği ve ortamının ciddi bir sağlık kurumunda olmasıdır.

Bir diyetisyen obeziteye eğilimli insanlara onların yeme alışkanlıklarını ve neden yediklerini öğrenerek ona yardımcı olur. Bu şekilde aşırı kilolu insanlara doğru ve kişiye özel bir diyet programı hazırlayarak, sağlıklı bir şekilde kilo vermesine yardımcı olur. Bunun yanı sıra anne adaylarına hamilelik süresince nasıl beslenmeleri gerektiğini açıklar.

Anneye bu sürede dikkat etmesi gereken gıdaları, bebek ve kendisi için gerekli olan besinleri almasına yardımcı olur. Aynı zamanda da bu dönem içerisinde hangi sportif faaliyetlerde bulunabileceği bilgisini verir. Sporcularda ise hangi sporu icra ediyorsa, ona özel bir diyet planı hazırlar.


İstanbul Dermatolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!