Dişimi çektirdim;ne yapmalı,ne yapmamalıyım?
Dişimi çektirdim;ne yapmalı,ne yapmamalıyım?

Diş çekimi yapılan hastalara öneriler !

1- Çekimden sonra, çekim yerine yerleştirilen ve ısırmanız istenen tamponu,bir saatten önce çıkarmayınız. Bu tamponun görevi; dişin çıktığı boşluğa dolan kanın buradan akamayıp, boşluğu doldurarak pıhtılaşmasını sağlamaktır. Bu çekim boşluğunu dolduran pıhtı, hem yaraya herhangi bir şey kaçıp iltihaplanmasını engelleyecek, hem de yaranın iyileşmesine yardımcı olacaktır.

2-
Tampon ağzınızdayken; tamponla oynamayınız, tamponun yerini değiştirmeyiniz, tükürmeyiniz, konuşmayınız. Tüm bu hareketler, hem kanamanın devamına neden olur, hem de çekim boşluğuna tükürük kaçma ihtimalini arttırır. Tükürük içinde bol miktarda mikrop olduğu için, hem yara iltihaplanabilir, hem de iyileşme gecikir.

3-
Çekimden bir saat sonra, tamponu çekim yerinden alınca, kanama endişesi ile yerine, başka bir tampon veya pamuk koymayınız. Çünkü, bizim kullandığımız bu tamponlar steril (yani, tamamen mikroplardan arındırılmış) tamponlardır. Siz, her ne kadar, kendi koyacağınız tamponun temiz olduğunu düşünseniz de, mikropları gözle göremediğimiz için, mikroplu olabilir ve yaraya iltihap kaptırabilirsiniz.

4-
Ağzınızın uyuşukluğu, yaklaşık 2-3 saat daha devam eder. Neden uzun sürdü, diye endişelenmeyin, geçecektir.

5-
Ağzınızın uyuşukluğu geçtikten sonra, diş ağrınız olmayacaktır. Ama ağzınızda bir yara oluştuğu için, yaranın sızlaması olacaktır. Eğer buna da katlanmak istemiyorsanız, ASPİRİN DIŞINDA (cerrahi müdahalelerden sonra, ağrı kesmek amacı ile, aspirin kullanılmaz. Çünkü aspirin, kanamanın artmasına neden olabilecek bir ilaçtır.), sizde yan etki yaratmayan ve doktorunuzun da müsaade ettiği bir ağrı kesici alabilirsiniz.

6-
Ağzınızın uyuşukluğu geçtikten sonra, ağzınızın diğer tarafı (çekim yapılmamış taraf) ile, yumuşak ve ılık olmak şartı ile, bir şeyler yiyebilirsiniz.

7-
Çekimden birkaç gün sonrasına kadar; soğuk, sıcak ve sert gıdalar yemekten, ayrıca başınızı da, aşırı sıcak veya soğuk su ile yıkamaktan, kaçınınız. Soğuk ve sıcak, yara iyileşmesini geciktirir, sert gıdalar ise, hem yarayı tahriş eder, hem de kanama riskini arttırır.

8-
Çekimden, ilk 24 saat sonrasına kadar; kuvvetlice hapşırmak, öksürmek, aşırı dudak yanak hareketleri (fazla konuşmak gibi), yara yerini emmek, dilinizle yarayla oynamak ve özellikle sık sık tükürmek kanamayı başlatabileceği için, yapılmaması gereken davranışlardır. Ayrıca 24 saat geçtikten sonra da, bunları yapmak ve yarayla oynamak (özellikle parmağınızla), hem iyileşmeyi geciktirir, hem de yaranın iltihaplanma riskini arttırır.

9-
Özellikle üst çenede yapılan çekimlerden sonra, ilk 24 saat, ağız hareketleriyle ve yer çekiminin de etkisi ile, yara yerindeki pıhtıdan ağzınıza düşen küçük parçalar, tükürüğünüzün içinde eriyerek, tükürüğünüzü kırmızıya veya pembeye boyayabilir. Bu, sizde bir kanama izlenimini uyandırıp sizi endişelendirebilir. Bizim, diş hekimliğinde, kanamadan kastımız, yaradan akar tarzda kan gelmesidir ve genelde, eğer hasta uyarılara uyduysa ve başka bir rahatsızlığı da yoksa, bu pek olmaz. Ama böyle bir kanama ile karşılaşırsanız, hekiminize baş vurmalı, kendinizce bir şeyler yapmaya, çalışmamalısınız.

10-
Diş çekiminden sonra dinlenmek, doğru bir davranıştır. Yorgunluk kanama riskini arttırabilir. Eğer dinlenmek amacı ile uyuyacaksanız (akşam veya gece yapılan diş çekimlerinden sonra da), tam düz bir şekilde değil de, sırtınızı yastıklarla iyice destekleyerek, hafif oturur pozisyonda yatmalısınız. Bunun yararı, uyku esnasında olası bir kanamada, kanın nefes yolunu tıkamasını önlemektir.

11-
Diş çekimlerinden sonra, sigara içmek, doğru bir davranış değildir. Sigara dumanı çekilirken, ağzınızda negatif basınç oluşur. Bu, kanamayı arttırabilir veya başlatabilir. Ayrıca, sigara dumanının ısısı, tahmininizden de fazla olduğu için, yara iyileşmesi üzerinde olumsuz etki gösterecektir. Tabii bu arada, sigara dumanı içindeki bir çok kimyasal maddenin, zararlı etkisini de unutamamak gerekir.

12-
Eğer, çekim yeri iltihaplanırsa, çekimden 2 gün sonra, çekim yapılan yerde, çok kuvvetli bir ağrı başlar. Sanki oradaki diş çekilmemiş gibi düşünebilirsiniz. O zaman yapılması gereken, hemen hekiminizi aramak ve gitmektir. Kendi başınıza yapacağınız müdahaleler, kesinlikle çözüm olmayacaktır ve olayın boyutlarını büyütecektir.

13-
Eğer, hekiminiz önermediyse, çekimden sonra, kendi kararınızla antibiyotik kullanmak doğru bir davranış değildir. Ama hekiminiz önerdiyse, mutlaka bir nedeni vardır ve size söylendiği şekilde kullanılmalıdır, yoksa etki göstermez.

Unutmamanız gereken en önemli husus, diş çekiminin basit bir müdahale olmadığıdır. Diş çekimi işlemi; kafatası içinde ve kemikte, tahmininizden daha büyük, derin ve açık bir yaradır. Vücudumuzda açılan diğer yaralar gibi, dikilerek kapatılan ve dış ortamla ilişkisi kesilebilen bir yara değildir. Hele hele ağzınızın da, devamlı dışarıdan giren mikroplarla temas halinde olduğunu ve yine ağzınızda bir yara varken, yemek yemek, konuşmak, nefes almak zorunda olduğunuzu düşünürsek, hayli dikkatli olmamız gerekliliği, zannediyorum açıktır. Onun için mümkün mertebe dikkatli olmalı ve hekiminizin önerilerine uymalısınız.

GEÇMİŞ OLSUN DİLEKLERİMLE !


İzmir Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!