Diş hassasiyetinin oluşma nedenleri nelerdir?

Diş hassasiyetinin oluşma nedenleri nelerdir?

Diş hassasiyetinin oluşma sebeplerinin başında, mine üzerinde oluşan çatlaklar ve kırıklar gelmektedir. Diş hassasiyeti dişleri kaplayan dentin tabakasının zarar görmesi sonucu ortaya çıkar.

Bunun dışında dişeti çekilmesi de diş hassasiyetinin önemli sebeplerindendir.

Dişlerin kökleri diş eti ile kaplıdır. Fakat diş etlerinin çekilmesi ile diş kök yüzeyleri açığa çıkar. Bu şekilde de sıcak, soğuk, tatlı ve ekşi besinler tüketildiğinde ani bir sinir uyarılması sonucu hassasiyet ortaya çıkar. Burada önemli olan dişetinin sağlıklı hale getirilmesi ve açılan kök yüzeylerinin kapatılmasıdır. Bu gerçekleştiği takdirde, zaman içinde diş hassasiyeti ortadan kalkacaktır.

Yanlış diş fırçası kullanımı sonucunda da diş hassasiyeti oluşabilir. Eğer hassas dişleriniz varsa ve sert diş fırçası kullanıyorsanız dişlere zarar verme olasılığınız çok yüksektir. Bazı kişiler dişlerini daha sert fırçalayarak daha iyi temizlik yaptıklarını zannederler. Oysa ki bu diş ve diş etlerine zarar vermekten başka bir işe yaramaz. Bu nedenle düzenli diş fırçalamak kadar, aşırı sert fırçalamaktan uzak durmak da oldukça önemlidir.

Bu makale 11 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Dt. Murat Zogun Diş Hekimi

Yazar toplam 17 makale yazdı.

Etiketler
Diş hassasiyeti nedeni
Dt. Murat Zogun
Dt. Murat Zogun
İstanbul - Diş Hekimi
x
Facebook Twitter Instagram Youtube