Şiddetli diş ağrısının sebebi ileri derecede çürüyen bir dişin iltihaplanmaya başlamasıdır. Yeni oluşan iltihap dişin sinirini öldürmeye başlar ve dişin dışına doğru yayılmaya çalışır bu da dokularda basınç ve ağrıya sebep olur. Bu da en şiddetli ağrıdır.

Şiddetli diş ağrıları özellikle geceleri artar. Çünkü gecenin ilerleyen saatlerinde damarlarımız hormonal değişiklikler sebebiyle genişler. Bunun neticesi olarak da dokularımıza daha çok kan gider. Dişin yapısı, iltihap sebebiyle bozulduğu için kan damarlardan geçerek diş dokularına yayılamaz ve dişin köklerinde sıkışır. Bu durum dişin köklerinin olduğu bölgede basınca sebep olur. Bu da diş üzerindeki sinirlere etki eder ve ağrı hissi oluşur. Bu ağrı genellikle zonklama şeklindedir.

Ağrı kesiciler böyle bir anda kısa bir süre ağrıyı hafifletebilir ama sonra bu konuda yetersiz kalır. Çok sayıda ağrı kesici alınması ise ağrı için bir çare değil sadece mideye zarar vermektir. Böyle bir durumda dişin üzerine aspirin, alkol, rakı vs gibi bazı malzemelerin doğrudan uygulanması dişe ve çevresindeki yanak diş eti gibi dokulara zarar vererek ağızda yara oluşturur, çekilen ağrı ve acı daha da artar. Ağrının bir miktar hafifletilmesi için yanak üzerinden soğuk uygulanabilir, ama bu da geçici bir çözümdür.

Bu durumdaki bir hastanın dişine müdahale edilmesinden başka bir çaresi olmadığı için hastanın en kısa zamanda bir diş hekimine gitmelidir. Diş hekimi anestezi yaparak dişi deler. Bu şekilde diş içinde oluşan iltihabi basınç azaltılmış olur. Dişin durumuna göre aynı seans ya da daha sonra sinirinin alınıp dişe kanal tedavisi yapılması gerekir.


İstanbul Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!