Dermabrasion'(deri traşlanması), derinin üst tabakalarının kontrollü olarak kazınmasıdır. Bu işlem yüzey düzensizliklerinin keskin kenarlarını yumuşatarak deriye daha düzgün bir görünüm kazandırır.
Dermabrasion İşlemi İçin Uygun Adaylar
Dermabrasion, en sık olarak, yüzde akne, kazalar veya eski cerrahi müdaheleler sonucu oluşmuş 'skarları' ( izleri ) düzeltmek için veya ağzın etrafında oluşan kırışıklıklar gibi ince yüz kırışıklıklarını düzleştirmek için uygulanır. Bazen de 'keratosis' denen ileride kansere dönüşebilen lezyonları almak için kullanılır. Ama, bu işlem ile doğum lekeleri ya da doğum kontrol haplarının, hormon tedavilerinin oluşturduğu renk değişiklikleri giderilemez.'Tattoo' denilen döğmelerin giderilmesi için de en etkili yol olduğu söylenemez.
Dermabrasion, küçük skarlarda olduğu gibi derinin lokalize alanlarına ; yanakta veya ağız çevresinde olduğu gibi daha geniş alanlara veya tüm yüze uygulanabilir. Tek başına uygulanabilir, veya yüz gerdirme , skar alınması-'revizyonu' ( iyileştirilmesi ), peeling gibi diğer prosedürlerlekombine olarak gerçekleştirilebilir.
Diğer Alternatiflerin Gözden Geçirilmesi:
Yüzünüzde yüzey onarımı yaptırmayı düşünüyorsanız, dermabrasion ve 'chemical peeling' ( kimyasal soyma ) işlemlerinden birini yaptırmayı planlıyor olmalısınız. Her iki işlem de derinin üst tabakaları soyulur. Dermabrasion, elle kontrol edilen, yüksek bir hızla dönen zımpara makinası gibidir ; chemo-peeling'de ise bunun yerine kimyasal bir solusyon kullanılır.
Bazı plastik cerrahlarlar bu tekniklerden yalnızca birini tüm olgular için kullanırken, bazıları da her ikisini kombine olarak veya olguya göre seçerek kullanır. Genelde, chemo-peeling ince kırışıklıkların düzeltilmesinde, dermabrasion ise akne skarlarında olduğu gibi derin düzensizliklerin giderilmesinde tercih edilir. Dermabrasion aynı zamanda, esmer kişilerde özellikle yüzün sınırlı bir bölgesini tedavi ederken, deri renginde aşırı bir değişikliğe ve kontrasta yol açmadığından , chemo-peeling'e tercih edilebilir.
Dermabrasion Yaptırmak İçin Yaş sınırı Var Mıdır ve Nelere Dikkat Edilmelidir?
Yediden yetmişe tüm yaştaki kadın ve erkekler dermabrasion'dan yarar görebilir. Yaşlılar daha yavaş iyileşir ; ama daha önemli parametreler derinizin tipi, rengi ve tıbbi özgeçmişinizdir. Örneğin, esmer kişiler renk değişikliğine veya lekeler oluşmasına maruz kalabilirler. Sıkça allerjik deri döküntüleri veya diğer deri reaksiyonları geçirenler bu işlemle bir alevlenme yaşayabilirler. Çilleriniz varsa, tedavi uygulanan alanda bunlar yok olabilir.
Dermabrasin İşlemi Nerede Uygulanır ve Ne kadar Sürer?
Dermabrasion nisbeten kısa bir işlemdir. Uygulanacak alanın genişliğine bağlı olarak birkaç dakika ile 1,5 saat arasında bir sürede gerçekleştirilir.Özellikle skar çok derin ise veya uygulanacak alan genişse dermabrasion sıklıkla birden fazla defada veya safhalı olarak uygulanabilir.
Bu Operasyonda Hangi Anestezi Kullanılır?
Dermabrasion, işlem uygulanacak sahanın lokal olarak uyuşturulmasıyla birlikte sakinleştirici bir sedatif ilaç verilerek kombine bir anestezi altında yapılabilir. Bu durumda uyanık fakat gevşemiş olacaksınız ve rahatsızlık duymayacaksınız. Belki de cerrahınız bu işlemi tamamıyla uyuyor olacağınız bir genel anestezi altında yapmayı tercih edecektir.
Dermabrasion Nasıl Bir Yöntemle Uygulanır?
Cerrah, işlem sırasında, derinin en dış tabakalarını, motorla dönen özel bir alete takılmış sert tel fırçalar veya elmas parçacıkları taşıyan bir düzenekle kazır. Kazıma işlemi, skarın veya kırışıklığın daha az belirgin hale getirildiği güvenli bir seviyeye inene dek sürer. Böylece derinin üst tabakalarındaki düzensizlikler düzleşir.
Operasyon Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?
Dermabrasion, yetkin ve tecrübeli bir plastik cerrah tarafından yapıldığında güvenli bir işlemdir. İlk akla gelen risk, deri 'pigmentasyonunda' ( renklenmesinde ) değişiklik oluşmasıdır. Bazı hastalarda, ameliyat sonrası ilk birkaç hafta veya ay güneş ışığına maruz kalırlarsa deri renginde kalıcı koyulaşma olabilir. Bazı hastalarda ise tedavi edilen alanlarda deri rengi açılması veya lekelenme söz konusu olabilir.
Dermabrasion sonrası deride küçük beyaz tomurcuklanmalar oluşabilir. Bunlar kendiliğinden, fırçalamakla veya sabunlamakla kaybolur. Ayrıca ameliyat sonrası deri gözenekleri ödemden ötürü genişlemiş görünümdedir ; ödem yatışınca bunlar da normal boyutlarına ulaşırlar.
Dermabrasion sonrası enfeksiyon ve skar gelişimi çok nadirdir. Bazı kişilerde aşırı skar dokusu gelişimi ( keloid ve hipertrofik skar ) eğilimi vardır.
Risklerinizi , yetkin bir plastik cerrah seçerek ve onun önerilerine sıkı sıkıya bağlı kalarak azaltabilirsiniz.
Dermabrasiondan hemen sonra , cildiniz kızarmış ve şiş olacaktır ; dolayısıyla yemek ve içmek te zorlanacaksınız. Muhtemelen biraz yanma, sızlama ve ağrı hissedeceksiniz. Duyacağınız herhangi bir ağrı veya rahatsızlık cerrahınızın önerdiği ağrı kesicilerle giderilebilir. Şişlik birkaç gün ila bir hafta içinde yatışacaktır.
Küçükken geçirdiğiniz bazı travmalar sonucu yüzülen yerlerinizi hatırlarsanız, yaralarınızın nasıl iyileştiği konusunda daha iyi bir fikre sahip olabilirsiniz. Oluşan kabuk düştükçe alttan yeni pembe tabakalar ortaya çıkacaktır. Yeni deri oluşmaya başladıkça yüzünüz kaşınacaktır; cerrahınız sizi rahatlatmak için bazı pomadlar önerebilir.(Eğer ameliyattan hemen sonra pomad uygulanmışsa kabuk hiç oluşmayabilir)
Hangi yöntemle takip ederse etsin, cerrahınız size ameliyat sonrası dönemde cilt bakımı ile ilgili önerilerde bulunacaktır. En uygun iyileşmeyi sağlamak için doktorunuzun önerilerine harfiyen uymanız çok önemlidir.
Operasyon Sonrası Gündelik Yaşama Dönüş Süresi Nedir?
Birkaç hafta boyunca yeni deriniz bir miktar şiş, parlak pembe ve duyarlı olabilir.Bu süre içinde normal aktivitelerinize yavaş yavaş başlayabilirsiniz.
İki hafta sonra işinize dönebilirsiniz. Cerrahınız muhtemelen 2 hafta boyunca yüzünüze darbe getirecek fiziksel bir aktiviteden kaçınmanızı isteyecektir. Daha aktif sporlar 4 ila 6 hafta boyunca yasaktır. Eğer yüzüyorsanız , güneş ve rüzgardan korunmak için kapalı mekanları tercih etmelisiniz. Yüzünüzü klorlu sudan en az 4 hafta uzak tutmalısınız.
Herşeyden önemlisi 6 - 12 ay boyunca derinizin pigment statüsü normale dönünceye dek güneşten uzak kalacaksınız.( Bunu sağlamak için gerekli önlemleri doktorunuz size mutlaka anlatmalıdır.)
Yeni Görünümüm Nasıl Olacak?
Dermabrasion derinizin yüzeyinde dramatik iyileşmeler sağlayabilir ; ama bu sonucu gözlemek için biraz zamana ihtiyacınız olacaktır.
Yüzünüzdeki pembeliğin solması için 3 ay geçmesi gerekir. Bu süre içinde, dışarı çıkarken allerjenik olmayan bir makyaj uygulamalısınız. Yeni deriniz tamamen pigmente olduğunda rengi çevreyle tamamen uyumlu halde olacaktır.


Ankara Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!