Deri kırışıklığı ve lekeler büyük oranda güneş ışınlarına bağlıyken, bazen radyoterapi, yaşlılık nedeniyle de gözlenebilmektedir. Bunun gelişimini önlemek için en önemli silahımız ise güneş koruyucu kullanmaktadır.

Kimyasal peeling

Eğer güneşten korunmaya rağmen gelişirse, elimizdeki en önemli silah meyve asitlerinin yoğun olarak kullanıldığı kimyasal peeling işlemleridir. Kimyasal peeling hem ince kırışıklıkları hem de yüzeyel lekeleri kaldırıp cilde bebeksi bir pürüzsüzlük sağlar. Alttan yeni kollajen gelişimini de uyarmaktadır. Gittikçe artan konsantrasyonlardan sonra iki haftada bir uygulanan bu işlem sonlandırılınca idame tedavide ev tipi peeling ajanları ve retinoid içeren soyucu kremler uygulanabilmektedir. Lekeler derin yerleşimli ise elimizde kriyoterapi ve lazer gibi daha etkili çözümler de bulunmaktadır.

Kırışıklıklar kimyasal peeling ile düzelmezse botulinum toksin injeksiyonları ve elle düzelmeyen derin kırışıklıklarda ise hyaluronik asit içeren dolgu maddeleri elimizdeki diğer silahlardır. Bir dahaki sayımızda botulinum toksini üzerine ayrıntılı konuşmak üzere hoş çakalın ve derinizi mutlaka bir dermatoloji uzmanına teslim edin.


Mersin Dermatolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!