Depresyonda mısınız?

Depresyonda mısınız?

·         Bir süredir kendinizde sürekli moral bozukluğu ve keyifsizlik hissediyor musunuz?

·         Eskiden zevk aldığınız şeyler artık can sıkıcı olmaya mı başladı?

·         Devamlı uykusuz, yorgun ve gönülsüz müsünüz?

·         Konsantre olmakta zorluk çekiyor ve bazı şeyleri aklınızda tutamıyor musunuz?

·         Vücudunuzun herhangi bir yerinde doktorun bile sebebini bilemediği belirsiz yakınma ve rahatsızlıklar var mı?

          Eğer bu soruları "evet" diye cevaplandırdıysanız, bu belirtiler depresyon hastası olduğunuza işaret edebilir. O zaman size iyi bir haberimiz var: Depresyonla müdahale çabalarının sonucu olarak günümüzde son derece etkili tedavi yöntemleri var.

          Depresyon o kadar yaygın bir hastalıktır ki, hemen hemen her ailede depresyonda olan bir kişi olduğunu söyleyebiliriz. Depresyon konusunun hâlâ bir tabu gibi gizlenmesi ve çoğu zaman dışarıdan farkına varılamaması nedeniyle, tanıdıklarımız arasında kimlerin depresyonda olduğunu bilmememiz gayet doğaldır. Bu yazıda, depresyonun ne demek olduğu, bu rahatsızlığın hangi sebeplerden kaynaklandığı, hangi tedavi imkânlarından faydalanabileceğiniz ve uzmanınız ve ailenizin size şifa yolunda ne gibi destekte bulunabilecekleri hakkında bilgi verilmektedir.. Bir insanın rahatsızlığı hakkında geniş bilgi sahibi olması çok önemlidir, çünkü bunun sayesinde hastalıkla daha iyi baş etmenin yollarını ve şifa sürecini bizzat yönlendirmek için ne yapabileceğini öğrenecektir.

          Bu yazıda birçok sorunuza cevap bulacağınızı umuyor ve evinizde rahat bir yere oturup yazıyı dikkatlice okumanızı tavsiye ederim. Ancak unutulmamalıdır ki, burdaki bilgiler bir uzmanın sağlayabileceği hizmetin yerine geçemez. Tedavinizin başarılı olabilmesi için uzmanınızla sizin karşılıklı olarak yardımlaşmanız gerekecektir. Bu nedenle bir uzmanla görüşünüz ve onun size vereceği tavsiye ve hizmetlerden yararlanınız. En kısa zamanda mutluluk dolu ve aktif bir yaşam tarzını geri kazanmanız temennisiyle..

Depresyonun farkına varmak ve hastalıkla baş etmek

DEPRESYON NEDİR?

            Bazen "bugün moralim bozuk" dediğimiz, kendimizi üzgün veya sıkıntılı hissettiğimiz günleri hepimiz biliriz. Bu tip duygular başarısızlık, hayal kırıklığı veya değerli bir şeyi/insanı kaybetmekten kaynaklanabilir ve hatta sebepsiz yere bile meydana gelebilir. Bu olumsuz duygular hayatın doğal bir parçası olarak bir süre sonra kendiliğinden düzelir, bu çok olağan bir prosestir. Depresyon ise bir hastalıktır ve insanın gerek duygusal ve düşünsel varlığında gerekse de davranışında esaslı bir değişikliğe yol açar. Depresyon bir hastalıktır. Depresyon ile normal üzüntü/keder arasındaki büyük fark, depresyonda moral bozukluğunun dışında birkaç belirtinin daha olması ve bu belirtilerin normalden daha yoğun oluşu, daha uzun sürmesi ve insanın günlük yaşamını çok daha belirgin bir derecede sarsmasıdır. Depresyonun oluşumu ve süresi ile ilgili olarak, beyindeki metabolizma çok önemli bir rol oynar: Sinir hücreleri arasındaki bilgi alışverişini sağlayan "mesaj iletici maddeler" - örneğin serotonin (5-HT) - beynin olağan aktivitelerinde büyük bir önem taşır.

            Depresyonda olan bir insanda ise bu mesaj iletici maddelerin miktarı ve yoğunluğu yetersizdir, yani bu kişilerde serotonin eksikliği vardır. Bu demektir ki, depresyon diğer sebepleriyle birlikte "organik bir bozukluk"tan da ileri gelen bir hastalıktır. Bu ise herkesin bildiği gibi birçok başka hastalıkta da aynen söz konusudur. İlaç tedavisinin amacı, serotonin adlı mesaj iletici maddenin oranını yükselterek, bu madde ile diğer mesaj iletici maddeler arasındaki dengenin normal bir seviyeye dönmesini sağlamaktır. Sağlıklı kişiler ve hastalardaki serotonin oranı farklıdır Halkın aşağı yukarı yüzde 20'si depresyon hastasıdır. Depresyon çok yaygın bir hastalıktır. Almanya nüfusunun yaklaşık yüzde 20'si hayatın herhangi bir noktasında en az bir kez depresyona girer. Şu an halkın tahminen yüzde 5'inin tedavi gerektiren bir derecede depresyon hastası olduğu bilinmektedir. Depresyonun çaresi vardır. Çağdaş imkânlarla depresyon hastalarının başarıyla tedavi edilmeleri mümkündür. Ancak bunun için doktorunuza yakınmalarınızı açıkça anlatmaya bizzat karar vermeniz şarttır, çünkü doktorunuz hastalığı ancak bu durumda kesin olarak teşhis edebilir ve size etkili bir tedavi düzenleyebilir. Ancak aynı zamanda doktorunuzun tüm tedaviniz boyunca sizin de katkılarınıza ihtiyacı olacaktır. Ayrıca, kullandığınız ilacın birinci haftada hafif bir mide bulantısına sebep olduğu veya hiçbir olumlu etkisi olmadığı duygusuna kapılsanız dahi lütfen doktorunuza güvenmeye devam edin. Bu gelişmenin sebeplerini ve ilacınızı sürekli kullanmaya devam etmenizin neden bu kadar önemli olduğunu o size açıklayabilir. Lütfen her zaman doktorla temas içinde bulununuz. Bu gibi geçici sorunların çözümünde size o yardımcı olabilecektir.

DEPRESYON NASIL MEYDANA GELİR?

Depresyon, normalde birden fazla sebebi olan bir hastalıktır. Genellikle üç faktörün aynı zamanda ortaya çıkarak etkileşim yoluyla depresyonu meydana getirdiğini söyleyebiliriz:

1. Depresyon oluşumunu kolaylaştıran bir yaradılışa sahip olan veya soyaçekim açısından depresyona girme ihtimali daha yüksek olan insanlar, örneğin aile içinde ve akraba çevresinde genetik nedenlerle sık sık depresyon ortaya çıkmışsa

2. Yetişkinlerin yaşamında ağır basan değişiklikler: ölüm, ayrılış veya işyerinde/aile içinde beklentileri yerine getirememe, hastalıklar vs.

3. Çocuklukta yaşanmış olan ağır kayıp tecrübeleri (örneğin ana veya babanın ölümü) veya çocuğun uygun olmayan eğitim ve yetiştirme metotlarına maruz kalmış olması. Belli bir kişi depresyonun oluşumunu kolaylaştıran bir yaradılışa sahipse (1), çocukluk ve yetişkinlik dönemlerinde meydana gelebilen önemli hadiseler (2) bunu aktifleştirebilir ve sonunda kişide depresyon meydana gelebilir.

DEPRESYONUN FARKINA VARMAK

Bir insanda depresyonun yakında ortaya çıkacağına veya varolduğuna işaret eden ilk belirtiler kişiden kişiye çok farklı olabilir. Bazı kişilerde bedensel yakınma ve rahatsızlıklar ön planda iken, başkalarında düşünsel ve duygusal bozuklukların hakim olması söz konusu olabilir. Depresyon, ilgili kişinin duygularını, düşüncelerini ve davranışını değiştirebilen ve bedensel yakınmalara sebep olabilen bir hastalıktır.

Duygu ve düşünce hayatının ne şekilde değişebileceği

• Ruh halinde genel bir durgunluk ve neşesizlik

• Umutsuzluk

• Özsaygı ve özgüvenin azalmış olması

• Suçluluk kompleksi veya değersiz bir insan olma duyguları

• Çeşitli korkular

• Hasta, geleceğe umutsuzlukla ve kötümser bir şekilde bakar

• Düşünmede bir yavaşlama görülür, yani hasta düşünmekte  zorluk çeker

• Konsantre zayıflığı ve dikkatsizlik

• Hafıza zayıflığı

• Herhangi bir konuda karar verilmesi gerektiği durumlarda  çekingenlik

• İntihar düşünceleri

Bedensel yakınmalar

• Uyku bozukluğu

• Yorgunluk ve bitkinlik

• İçten gelen bir huzursuzluk ve gerginlik

• Hırçınlık

• İştahın aşırı veya azalmış olması

• Baş ve kas ağrıları

• Mide ve barsak bozuklukları (mide bulantısı, kabız vs.)

• Kalp ve dolaşım bozuklukları (baş dönmesi vs.)

• Kulağın içinden ses işitilmesi

• Cinsel fonksiyonlarda düzensizlik

Davranış, mimik ve jest (el kol hareketleri) değişiklikleri

• Gönülsüzlük

• Hastanın arkadaş/tanıdık çevresinden uzaklaşıp inzivaya çekilmesi

• Yüz ifadesinin üzüntülü veya gergin görünmesi

• Konuşmasının sessiz, monoton ve yavaşlamış olması

• Genel vücut hareketlerinin yavaşlamış, uyuşuk ve beceriksiz görünmesi

Yukarıdaki listede yer alan işaret veya belirtiler hiçbir zaman aynı kişide hep beraber meydana gelmez. Ayrıca,yukarıda belirtilenlerin dışında başka hastalık semptomları da (belirtileri) var olabilir. Ancak listeden anlaşılacağı üzere, depresyon çok değişik şekillerde ortaya çıkabilen bir hastalıktır.

Bu makale 8 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Klinik Psikolog  Beril Papuççuer Ceylan

1979 Antalya doğumluyum, ilköğretim ve lise eğitimimi Antalya’da tamamladım. İlk üniversitemi SDÜ Harita-Kadastro Bölümünü bitirdim ancak bu mesleği hayatım boyunca yapamayacağımı anladım ve 2. Üniversitem KTÜ’de, severek ve isteyerek girdiğim Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünü bitirdim. Ufuk Üniversitesi Gelişim-Sosyal Psikoloji ve İstanbul Kent Üniversitesi Klinik Psikoloji yüksek lisans öğrenimlerimi gördüm. Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde Psikolojik Danışman / Aile Danışmanı / Eğitimci, Özel Okullarda Psikolojik Danışman, Anaokulu ve Kreşlerde Psikolojik Danışman ve Okul Müdürü olarak çalıştım. Önce kurucusu olduğum Ankara Aile Danışmanlığı ve Eğitim Merkezinde daha sonra Ankara İzana Therapy’de Psikolojk Danışmanlık, Psikoterapi ve kurumlara eğitim ve danışmanlık hizmetleri verdim. Hasan Kalyoncu Üniversitesi  ve A ...

Etiketler
Depresyon nedir
Klinik Psikolog  Beril Papuççuer Ceylan
Klinik Psikolog Beril Papuççuer Ceylan
İstanbul - Psikoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube