Değeneratif diz osteoartriti (gonartroz)
Değeneratif diz osteoartriti (gonartroz)

Değenratif osteoartrit: eklemin zamana ve kullanıma bağlı ilerleyici bozulmasıdır. genellikle batı toplumunda 55-60 yaşlarında bizde 40-50 yaşlarında oynak yerlerinde başlayan ağrı ile ortaya çıkar biraz hareket edince geçer. en çok kullanılan ve yük altında kalan eklemlerlerde bozulma daha erken başlar .

Diz eklemide bizim ağırlığımızı taşıyan çıkma inme gibi değişik mekanlara gitmemizi sağlıyan organımızdır . .Problemi olmadığında farkında olmadığımız bu iki adet organımızı 40 lı yaşlardan sonra hissetmeye başlarız. Diz osteoartriti yani gonartroz eklemin aralığinin daralması çarpılması kemik yüzeyleri arasındaki yüzeyleri koruyan amartisör görevi gören meniscüslerin ezilmesi serteleşmesi ayrışmamış /ayrışmış yırtıklar oluşması , kemik kıkırdak yüzeylerin aşınması yer yer defektler oluşması kapsülün ve dizin bağlarının elastiki özelliğini kaybetmesi damarsal dokonun azalması yada artması şeklinde bozulmasıdır.

Bu bozulmanın Yani gonartrozun 4 derecesi vardır . 1 'tip en hafiff 4 ' tip eklemin en kötü hali anlamına gelir. eklem yüzeyleri kıkırdak denilen kaygan parlak seramik yüzeylerdir . meniscüslerimizde bu seramik yüzeylerin çizilmesini bozulmasını önlüyen koruyucu, eklemin ömrünü uzatıcı dokulardır. Bu seramik yüzeyler de damarsal yapı yoktur . kıkırdak doku eklemin kenarında bulunan damarların eklem içine gönderdikleri sıvı ile beslenirler ve canlılıklarını sürdürürler bu nedenle hastalıklarınada kanlanmadığı için iyileşmesi tamiride uzun zaman alır .

Kilo fazlalığı , yük taşımak ağır işlerde çalışmak diz eklemini zorluyan işler ve sportif faliyetlerde bulunmak , genetik yatkınlık (ailede diz artriti olması) rutubet , siğara . alkool , travma diz osteoartritine neden olan sebeplerdir.

Osteartrit, kan tetkilerinde değişiklik yapmaz bozulmanın derecesine bağlı alevlenme dönemlerinde (ağrılı ,şiş , ısı artışı olduğu dönemler ) CRP Sedimantasyon yüksekliği saptanabilir . İyi bir muayene ile kesin tanı konulur. düz grafi ile bu tanı taçlandırılır yani desteklenir. OSTEOARTRİT tanısını koymak için MR gereklideğildir. MR özellikle gonartrozun 1ve 2 derecesinde eklem seramik yüzeylerinin ve meniscüslerin bağların ( yumuşak dokunun ) durumunu görmek vei ameliyat planı için gerekebilir. Bu dokuların bile tanısında muayene ile %90 -%100 doğru tanı konulur. hastalarımızın MR olmazsa olmaz kanıları doğru değildir. Özellikle 3-4 derece (bozulma) gonartroz kapıdan girişte yürürken anlaşılır.


İstanbul Ortopedi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!