Çocuklarda masturbasyon cinsel gelişim

Çocuklarda masturbasyon cinsel gelişim

 Bebekler doğdukları andan itibaren kendi bedenleri ile güçlü bir ilişki içindedir. Annesinn memesini emerek Ya da biberon emerek (dokunma ) hem beslenir hemde kendini güvende hissederek sakinleşir. Çocuklar 2-3 yaşlarına geldiğinde dünyayı dokunarak keşfetmeye başlarlar. Bu keşif hem çevreye hemde kendi bedenine yönelik olarak gelişir. Bebekliğin ilk dönemlerinde altı değiştirilirken Ya da yıkanırken oluşan baskı ve haraket çocuğun haz almasına sebep olurken daha büyük yaşlarda çocuklar kendilerini keşfetme döneminde tesadüfen cinsel organlarından haz almayı keşfedebilmektedirler. Ancak bu haz alma yetişken cinselliğinden olduça farklıdır. Tamamen fizyolojik temellli doğal bir duygudur. Bu hazzı bir kez alan çocuk bu eylemi birçok defa daha tekrar etmek isteyecektir. Çocuk cinsel organı ile oynayarak kendini uyarmakta ve tatmin etmektedir. Çoğunlukla bir köşeye çekilerek Ya da herkezin ortasında kendini tatmin etmeye çalışan çocuğun yüzünün kızardığı, nefes alışverişlerinin arttığı, terlediği gözlemlenir. Henüz çocuklarda cinsel uyarılmışlık, düşünce ve hayal gelişmediği için bu yetişkin cinselliği olarak algılanmamalı ve davranışa cinsel anlam yüklenmemelidir.

Erkek çocuklar penisleri çekiştirmeye çalışırken kız çocuklar cinsel organları daha içeride olduğu için bazen elleri bazende bir cisim yardımı ile kendilerini yarmaya çalışırlar. Anne babalar bu durumdan son derece rahatsızlık duyabilirler ancak bunun herhangi bir cinsel anlamı olmadığı yetişkin cinselliği gibi bir davranış olmadığı unutulmamalıdır. Çocuklardaki mastubasyon sağlıklı ve doğaldır. Çocukluk dönemi masturbasyonu çocuğun duygusal gelişiminin bir paarçasıdır ve bu davranışa vereceğiniz tepki çocuğunuzun duygusal gelişimini derinden etkileyecektir. Örneğin Çocuğunu masturbasyon yaparken yakalayan bir annenin, Çocuğa öfke dolu utandırıcı bir tepki vermesi Çocuğun duygusal gelişimini ketleyebileceği gibi çocuğun bu davranışı yapamasına engelleyici değildir.

Çocuğunu masturbasyon yaptığını farkına varan ebeveynlere genelikle, dikkatini farklı bir yöne çekmelerini yani sevdiği bir oyunu oynamayı teklif edebilirsiniz bunun yanında çocğunuz bu davranışı herkezin içerisinde yapıyorsa ona bunu yanlızca odasında yapması gerektiğini kısaca anlatabilirsiniz.

Ancak bazen bize çocuğun aşırı masturbasyon yaptığı ile başvurulur ki bu durum doğal sağlıklı bir durum olmaktan çıkmıştır. Bu durumdaki çocuklar sıklıkla aile sevgi ve ilgisinden yoksun olan sıklıkla evde Yalnız bırakılan ki bu anne baba evde iken bile olabilir yani ilgisiz kalan çevreden gelen uyarını eksik olan çocuklar keşfettikleri bu haz veren eylemi defalarca yapma isteği duyacaklarıdır. Böyle çocuklar fırsat bulduklarında odaya çekilerek saatlerce masturbasyon yapabilirler. Bu durumunun nedenin bulunması oldukça önemlidir ki aksi halde çocukta masturbasyon alışkanlığı saplantı haline dönüşebilmektedir.

Bazı aşırı masturbasyonu vakalarında Çocukların cinsel organın enfesyon, yara gibi fizyolojk nedenler sebep olmakta ve kaşıntı ile birlikte çocuk sürekli olarak cinsel organına odaklanmaktadır. Yine cinsel taciz vb. Aşırı masturbasyona sebep olabilmektedir.

Böyle bir durumla karşı karşıya olan anne babalar çocuklarına suçluluk duygusu hissetirecek söz ve tavırlardan kaçınmalı ancak bu durumu bildiklerini farkında olduklarınıda göstermelidirler. Küçük çocuklarda ilgi başka yöne çekilerek bile bu durum azalabilir. Aşırı masturbasyonun devamı halinde çocuk ve aile ilişkileri incelenmeli ve sorun çözülmeye çalışılmalıdır. Sorunun devamı halinde bir uzmanla görüşmeniz tavsiye edilir.

Bu makale 13 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Kl. Psk. Aylin Aydemir

Uzman klinik psikolog Aylin AYDEMİR 2005 yılında temel lisans eğitimini psikolojide tamamlamasının ardından Gelişim ve klinik psikolojide uzmanlığını almıştır. 2007-2010 yılları arasında çocuk ve ergenler ile çalışmış ve bu dönemde aleksitimi ve obezite üzerinde araştırma yaparak tezini tamamlamıştır.  Amerika’da Akıl Sağlığı Danışmanlığı (Mental Health Counseling) ve (Brain Spoting) Zihin Odaklama Eğitimleri ile EMDR (eye movement desensitization and reprocessing), Göz Haraketleri ile Sistematik Duyarsızlaştırma ve Yeniden işlemleme, EMDR ile fibromiyoloji ,ağrı, fobi, korku, anksiyete tedavisi, travma çözümleme eğitimi, Bilişsel Davranışçı terapi (Cognitive Behaviroal Therapy), Stratejik Aile Terapisi, Aile danışmanlığı, Boşanma ve çift danışmanlığı gibi alt uzmanlık alanları da yer almaktadır. Bunun yanı sıra dünyada alanındaki geli ...

Etiketler
Çocuk
Uzm. Kl. Psk. Aylin Aydemir
Uzm. Kl. Psk. Aylin Aydemir
İstanbul - Psikoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube