1-ANEMİ NEDİR?

Kanda oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin (alyuvarların) sayısının ve hemoglobinin yaşa uygun normal değerlerin altına düşmesi sonucu oluşur.
Demir eksikliği anemisi çocuklarda en sık görülen kansızlık nedenidir. Bebeklikten itibaren her yaş çocukta görülebilir.
-⚡️Yeterli anne sütü almama, demirden eksik gıdalarla beslenme, gıda-süt alerjisi olanlarda ve sık geçirilen enfeksiyonlar nedeniyle gelişir.

2-ANEMİ NEDENLERİ:

en önemli nedeni anne sütü ile beslenmemedir. Anne sütündeki demir çok kolay emilebildiği için anne sütü ile beslenen bebeklerde ilk 6 ay demir eksikliği anemisi pek görülmez. Altı aydan sonra ek gıdaya geçildiğinde hatalı ya da yetersiz beslenme nedeniyle yeterli demirin alınmaması. inek sütü protein alerjisi ve gıda allerjisi, Fazla (günde 500 ml’den fazla)inek sütü içilmesi, Çölyak gibi emilimi bozan hastalıklar, Yoğun burun kanamaları, Bağırsak polipleri ve parazitleri, Dışkı ve idrar ile kan kaybı, Makat bölgesinde çatlaklar, Ergenlik dönemindeki adet kanamalarının düzensiz ve fazla olması.

3-ANEMİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Ciltte&mukozalarda solukluk, iştahsızlık, güçsüzlük,halsizlik, dikkatsizlik ve konsantrasyon güçlüğü, pika(buz, toprak veya kağıt yeme), huzursuzluk, ağlama (katılma nöbetleri şeklinde), çarpıntı hissi

4-ANEMİ TANISI:

Ayrıntılı öykü sorgulaması ve muayeneden sonra çeşitli testler ve tahliller yardımcı olur. Tam kan ve periferik yayma, demir düzeyi ve demir bağlama kapasitesi, feritin, idrar tetkiki ve gaytada gizli kan

5-ANEMİ TEDAVİSİ:

-Çocukların hem fiziksel hem de zeka gelişimini etkiler. Bu nedenle demir eksikliği çocuklarda ciddiye alınması, belirtilerin takip edilmesi, zamanında teşhis edilmesi ve zamanında tedavi başlanması gereken bir durumdur.

-Koruyucu(profilaltik) tedavi: bebeklerde 4 aydan 1 yaşına kadar verilmesi anemi gelişimini engeller.

-Bebeklerin ilk altı ay anne sütüyle beslenmesi ve 2 yaşına kadar devam etmesi

-Demirden zengin ek gıdaların (en çok kırmızı et, yumurta sarısı, yeşil sebze ve tahıllarda bulunur)verilmesine zamanında ve uygun şekilde başlanması gerekir.

-Demir ilacı: Anemi olanlarda takip ve kontrollerle 3 ay verilir.


Bursa Çocuk Doktorları uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!