Çocukların cinsel gelişimi ve bu konuda gösterdikleri davranışlar ve sordukları sorular karşısında anne-babalar çaresizlik yaşayabilir.Çoğu anne- babanın çocukluğunda cinsellik hiç konuşulmamış, ayıp kabul edilmiş olabilir. Böyle bir durumda anne- baba çocuğuyla cinsellik hakkında nasıl konuşulacağını bilemeyebilir.

Cinsel eğitim cinsellikle ilgili konularda, kadın- erkek ilişkileri hakkında konuşabilmek, kız veya erkek olmakla ilgili , vücudumuzdaki değişikliklerle ilgili bilgilendirmedir.Çocuğun bu konudaki tüm sorularına doğru ve yaşına uygun cevapların verilmesidir.

Çocuklar cinsel eğitim sayesinde doğru bilgileri,vücudunun yapısını ve cinsel organlarının görevlerini, kadın ve erkek olmakla ilgili duyguları, kendi bedenini korumayı ve istismardan kendini korumayı öğrenir.

Çocukların cinsellikle ilgili soruları mutlaka cevaplamalı,yaşına uygun ve sordukları kadarıyla, basit, doğal ,rahat,cevaplamalıdır.

Çocuğa cinsel konularda bilgilendirme için en uygun zaman bu konularla ilgili soru sormaya başladığı zamandır.Ancak özellikle vücudunda olabilecek değişiklikler hakkında bilgilendirmenin en geç 10 yaşına kadar yapılması yerinde olur.

Kızınız ya da oğlunuz bu konuda konuşmak istemeyebilir. Bu durumda ısrarcı olmamak önemli.

Çocuğun yanında soyunmamaya ve o soyunurken yalnız olmasına özen gösterilmelidir.7-8 yaşından sonra banyosunu kendisinin yapması sağlanmalıdır.

Vücudunun özel bölgeleri anlatılıp kimsenin o bölgesine dokunmayacağı anlatılmalıdır. Sadece o bölgelerde bir rahatsızlığı olduğunda doktorun dokunacağına izin verileceği söylenmelidir.

Anne babalar çocuklarını kendi yataklarında yatırmamalıdır.

Normal dokunuş ve rahatsız olacağı dokunuş hakkında bilgilendirip kendisini koruması sağlanmalıdır.


İstanbul Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!