Çocuk ve cinsel eğitimi

Çocuk ve  cinsel eğitimi

Çocukların cinsel gelişimi ve bu konuda gösterdikleri davranışlar ve sordukları sorular karşısında anne-babalar çaresizlik yaşayabilir.Çoğu anne- babanın çocukluğunda cinsellik hiç  konuşulmamış, ayıp kabul edilmiş olabilir. Böyle bir durumda anne- baba çocuğuyla cinsellik hakkında nasıl konuşulacağını bilemeyebilir. 

 Cinsel eğitim cinsellikle ilgili konularda, kadın- erkek ilişkileri hakkında konuşabilmek, kız veya erkek olmakla ilgili , vücudumuzdaki değişikliklerle ilgili bilgilendirmedir.Çocuğun bu konudaki tüm sorularına doğru ve yaşına uygun cevapların verilmesidir.

 Çocuklar cinsel eğitim sayesinde doğru bilgileri,vücudunun yapısını ve cinsel organlarının görevlerini, kadın ve erkek olmakla ilgili duyguları, kendi bedenini korumayı ve istismardan kendini korumayı öğrenir.

  Çocukların cinsellikle ilgili soruları mutlaka cevaplamalı,yaşına uygun ve sordukları kadarıyla, basit, doğal ,rahat,cevaplamalıdır.

  Çocuğa cinsel konularda bilgilendirme için en uygun zaman bu konularla ilgili soru sormaya başladığı zamandır.Ancak özellikle vücudunda olabilecek değişiklikler hakkında bilgilendirmenin en geç 10 yaşına kadar yapılması yerinde olur.

 Kızınız ya da oğlunuz bu konuda konuşmak istemeyebilir. Bu durumda ısrarcı olmamak önemli.

 Çocuğun yanında soyunmamaya ve o soyunurken yalnız olmasına özen gösterilmelidir.7-8 yaşından sonra banyosunu kendisinin yapması sağlanmalıdır.

 Vücudunun özel bölgeleri anlatılıp kimsenin o bölgesine dokunmayacağı anlatılmalıdır. Sadece o bölgelerde bir rahatsızlığı olduğunda doktorun dokunacağına izin verileceği söylenmelidir.

Anne babalar çocuklarını kendi yataklarında yatırmamalıdır.

 Normal dokunuş ve rahatsız olacağı dokunuş hakkında bilgilendirip kendisini koruması sağlanmalıdır.

Bu makale 6 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Psk. Dan. Nurhan Ünder

Uzm.Psk.Dan. Nurhan ÜNDER, Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde tamamlayarak Psikolog unvanı almıştır. Uzun yıllar çeşitli merkezlerde ve milli eğitim bünyesinde çalıştı. Ailelerle gönüllü Anne Çocuk eğitimleri yaparak bir çok anne ve çocuğun yaşam değişiminde etkin görev yaptı. Psikolojik Danışmanlarla Psikodrama ve Yaratıcı Drama çalışmaları yaparak meslektaşlarının mesleklerinin gelişiminde büyük değişimler yaratmalarına yardımcı oldu. Yine uzun yıllar sınıf öğretmenleriyle Yaratıcı Drama çalışmaları yaparak öğretmenlerin sınıflarına yaratıcı dramayı kullanarak eğitim ortamını zenginleştirmelerine vesile oldu. Bireysel danışmanlık çalışmalarını, sistemik bir yaklaşım temelinde götürmekte; mesleki gelişimine katkı sağlamak için almış olduğu Psikodrama, EMDR, Hipnoterapi, Transaksiyonel Analiz, Stratejik Aile ...

Etiketler
Cinsiyet
Uzm. Psk. Dan. Nurhan Ünder
Uzm. Psk. Dan. Nurhan Ünder
İstanbul - Psikoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube