Çocuk ile kurulan sağlıklı ilişki; en etkili tedavi

Çocuk ile kurulan sağlıklı ilişki; en etkili tedavi

Sık sık sorulan sorulardan biridir; çocuğumun başına kötü bir şey gelmesinden endişeleniyorum, nasıl davranmalıyım? Neleri kısıtlamalıyım?

Bir evebeyn için en korkulanı çocuğunun olumsuz bir yaşantıdan geçmesidir. En geniş anlamında düşünecek olursak ne kadar özen gösterirseniz gösterin onu caö bir fanusun içinde yaşatamazsınız. Ve pek tabii olumsuz şeyler her zaman karşılabileceğimiz durumlardır. Önüne geçemeyeceğimiz şeylerde en önleyici faktör çcocukla kurulan sağlıklı/güvenli ilişkidir. Çocuğunuz ile aranızda ne kadar sağlıklı/güvenli bir ilişki varsa, yaşadığı herhangi bir travmayı ya da olumsuz yaşam olayını atlatıp ilerleme ihtimali de o kadar fazladır.

Ne kadar çabalarsanız çabalayın çevresel faktörlerin önüne geçemezsiniz. Ama çocuğunuz ile kuracağınız ilişkiyi güçlendirmek sizin elinizde. Ebeveyn ilişkileri çocuklar için çok önemlidir ve değişimin anahtarıdır. Ve unutmayınız ki en etkili iyileşmeler insan sevgisiyle büyüyen çocuklarda olur.

Bu makale 14 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Psk. Zehra Mutlu Savatlı, lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Hacettepe Üniversitesi Psikoloji bölümünü başarıyla tamamlayarak  Psikolog Unvanı almıştır. 

Mesleki çalışmalarına Pınar Kaya Döşlü Akademisi'nde devam etmektedir.

 

 

Etiketler
Çocuk bakımı
Psk. Zehra MUTLU SAVATLI
Psk. Zehra MUTLU SAVATLI
Adana - Psikoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube