Çocuğunuzu memeden nasıl ayırabilirsiniz?

Çocuğunuzu memeden nasıl ayırabilirsiniz?

Elbette her çocuk zamanı geldiğinde memeden kesilmelidir. 1-1.5 yaş aslında memeden kesmek için en uygun yaşlardır çünkü 2 yaş’’ negativizm’’ dönemine yani çocukta’’ inatçılık’’ dönemine denk geldiği için kesmek oldukça zordur. Ancak eğer çocuğunuz 2 yaşında ise ve hala meme emziriyorsanız buna artık bir son vermeniz gerekir. Bazı anneler kendi psikolojilerinden dolayı çocuklarını memeden kesme konusunda gönülsüzdürler. Hatta çoğu anne memeden kesme sürecinde gergin, huzursuz olabilir bazen de memeden kestiği için kendini suçlayabilir. Oysa herşeyin bir zamanı vardır.

Memenin işlevi önce bebeğin ihtiyacı olan besini almasıdır. Sonraki amaç ise anne ve bebek arasında kurulan duygusal bağın güçlenmesidir. Ancak bebek ve anne arasındaki duygusal bağın güçlenmesi için meme vermenin şart olduğunu düşünmenin de doğru bir bakış açısı olduğuna inanmıyorum. Çeşitli nedenlerle bebeğinize istenilen süre kadar meme veremediyseniz bebeğinizle aranızdaki duygusal bağı güçlendirmenin farklı yöntemleri de vardır. Çıplak göğsünüze bebeğinizin başını yerleştirebilir, ona şarkı mırıldanabilirsiniz. Ve onu hafifçe sallayarak uyutabilirsiniz. Sizin sesiniz ve kalp ritminiz bebeğinizle aranızdaki bağı güçlendirecektir. Bazen doğumdan sonra annenin ruhsal durumu sıkıntılı olabiliyor hele ki bir nedenle bebeğine meme veremediğinde muazzam bir suçluluk duygusu içine girebiliyor, adeta yaşamı kendine zindan edebiliyor.

Bebeğine iyi bakamadığını, ona zarar verebileceğine dair olumsuz düşüncelere girebiliyor. Annede bu tür bir sıkıntı var ise mutlaka bir psikologdan destek alması gerekir. Memeden kestikten bir sure sonra çocuk meme yerine biberonu ve emziği (yalancı meme) tercih edebilir. Bir sure bu nesneleri kullanmak çocuğun rahatlamasını sağlar. Çocuğunuz 3-4 yaşlarına gelene kadar geçiş nesnesi kullanılmasında sakınca yoktur. Ancak çocuğunuz 4-5 yaşlarına geldiğinde artık kendini güvende hissetmesi için bu geçiş nesnelerini yavaş yavaş bırakmak gerekir. Burada önemli olan doğru zamanı yakalamaktır. Yeni bir kardeşin doğumu veya tuvalet eğitimi ya da bakıcı değişikiliğinin olduğu zamanlar geçiş nesnelerinden kurtulmak için doğru zaman değildir . Küçük yaştaki çocuklar değişime karşı muazzam bir direnç gösterirler. Değişim sırasında yani eve yeni gelen bir kardeş var ise çocuk yeni kardeşe alışma sürecinde emzikle ya da biberonla daha fazla haşır neşir olmak ister.

Böylece içsel dengesini sağlar,rahatlar. Veya eğer yeni bir alışkanlık kazandırmaya çalıştığınız dönemde de bir ritüeli terk etmek uygun değildir. Bu durum çocuğun endişe miktarının artmasına sebep olabilir. Örneğin çocuğunuzu kendi odasında yatmaya alıştırmaya çalıştığınız dönem veya tuvalet eğitimini verdiğiniz dönemler kesinlikle emzikten ve biberondan kesmek için uygun değildir. Yanlış zamanda bir değişiklik yapmaya çalıştığınızda çocuğun huzurunu bozabilirsiniz ve bu durumda çocukta gereksiz yere bir kaygı hali oluşabilir. Bir diger önemli nokta da sizin psikolojinizin de bir değişiklik yapmaya uygun olmasıdır.iş değişikliği yapacaksanız, ev taşıyacaksanız ya da boşanma dönemindeyseniz,bir yakınınızı kaybettiyseniz siz de gergin olabilirsiniz.

Siz gergin olduğunuzda ise çocuk da gergin olabilir, işte bu nedenle sizin de ruhsal açıdan rahat ve dengeli olduğunuz bir dönemde değişikliği yapmanızı öneriyorum. Doğru zamanı yakaladığınızda şunu bilin ki çocuk kanının son damlasına kadar ritüelini terk etmemek için direnecektir. Sizinle inatlaşabilir, öfkelenebilir. Siz mümkün olduğu kadar sakin olmaya çalışmalısınız. Nesnenin kullanıldığı yerleri daraltmanızı öneriyorum. Sokakta, aile büyüklerinin yanında nesneyi kullanıyor ise sadece evde kullanmasına izin verin. Sadece evde kullanmaya başladığında ise emziğin size rahatsız ettiğini bu nedenle sadece odasında kullanmasını istediğinizi ona açık bir dille,kızmadan ve sakin bir ses tonuyla izah etmeye çalışın.

Bunu yapmak çok da zor değildir. Çocuklar sürekli anne-babalarının sınırlarını test ederler. Çoğu zaman ‘’sınırları test etmek’’çocuğun oyunudur. Sizin kararlı olduğunuzu gördüğünde çocuk da geri adım atacaktır ve istenilen davranışı yerine getirecektir. Bir sure sonra nesneyi sadece gündüz ve gece uykularında uykuya yatış sırasında kullanmasına izin verin. Bunu başardıktan sonra ise sadece gece uykuya dalarken kullanmasını sağlayın. Yavaş yavaş çocuğunuz bu nesnelerden kurtulacaktır. Çocuğunuzun haz aldığı bu nesneleri yavaş yavaş azaltırken yerine haz alacağı başka bir şey koyun ben anne-babalara bu süreçte oyuna ağırlık vermelerini öneriyorum. Oyundan kastettiğim anne-babanın ve çocuğun birlikte oynayacağı hareketli oyunlardır. Saklambaç, körebe gibi..

Bu makale 18 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Psk. Armağan Adanar

Psk. Armağan ADANAR, 1998 Yılında Ege Üniversitesi Psikoloji Bölümü başarıyla tamamlamıştır. Mezuniyetinin ardından bir süre Abilene Christian University'de eğitim almıştır.

Psk. Armağan ADANAR, mesleki çalışmalarına İzmir'de bulunan özel muayenehanesi'nde devam etmektedir.

Etiketler
çocuğunuzu memeden ayirmak
Psk. Armağan Adanar
Psk. Armağan Adanar
İzmir - Psikoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube