Cinsel terapi ne demektir ?
Cinsel terapi ne demektir ?

"Mutlu bir birliktelik için önemli unsurlardan biri her iki tarafı da mutlu kılan ve her yönden tatmin eden bir cinsel ilişkidir. Mutluluk veren bir sevişme; eşleri daha huzurlu, daha mutlu ve çevrelerine karşı daha sevecen yaparken, birbirlerine daha çok bağlar, yakınlaştırır ve onları bütünleştirir."

Cinsel Terapi Nedir?

Zihinsel ve duygusal sorunları olan ve bu sorunlarla baş etme gücü yetersiz kalan kişilere belli bir amaç ve plan doğrultusunda belli teknik ve yöntemlerin uzman kişilerce uygulandığı profesyonel bir yardım hizmeti sürecidir.

Cinsel terapide, cinsel işlev bozukluklarından dolayı bozulan ruhsal dengeyi sağlamak, yeniden cinsel eğitim vermek, düşünce ve duygu alışverişi yapmak, çiftlerin veya bireylerin kendilerini tanımalarını sağlamak, cinsel çatışmaları çözümlemek, bu çatışmalardan doğan kaygı ve gerginlikleri azaltmak, çiftler arasındaki ilişkileri iyileştirip olgunlaştırmak amacıyla çeşitli teknik ve yöntemlere başvurulmaktadır.

Cinsel Terapist Kimdir?

Cinsel terapi yapan; bireylerle, çiftlerle onların cinsel ve ruhsal sıkıntılarına çözüm getirmeleri için işbirliği içinde çalışan kişilerdir.

Psikiyatri, Psikoloji veya Psikolojik Danışmanlık lisans eğitimini tamamladıktan sonra Cinsel Terapi eğitimini tamamlamış kişilerdir.

Cinsel Terapi Süreci Nasıldır?

Cinsel Terapi süreci, çiftin sabırla ve istikrarlı bir şekilde uygulaması gereken duygusal ve davranışsal bir takım aşk oyunlarının uygulanmasını içerir. Öncelikle bireysel değerlendirme görüşmelerinin yapılmasının ardından, çiftler birlikte alınır.

Terapiye başvuran çifte özel bir terapi planı uygulanır.

Evlilikte cinsel sorunlar, kişilerin değil, çiftin sorunudur. Bu nedenle terapiye çiftin birlikte gelmesi çok daha iyi sonuçlar verir.

Cinsel Sorunlar Nasıl Tedavi Edilir?

Evlilikte Cinsel Yaşam, Hem Erkek Hem Kadın İçin Haktır!

İnsan davranışı ve cinselliği; bedensel, psikolojik, sosyal koşullardan etkilenir. Cinsellik sadece cinsel organlarla sınırlı değildir. Cinsellikle ilgili duygular, düşünceler ve yerleşmiş inançlar vardır. Yerleşmiş inançların çoğu zaman hatalı olabildiği bilinmektedir.

Cinsel sorunların ve bozuklukların ortaya çıkışında kişinin bedensel ve psikolojik özellikleri ya da ikili ilişkilerin etkileşimleri etkili olabilir. Doğal olarak cinsel sorunların tedavisi de, oluşumunda rol oynayan etkenlere göre değişebilir. Kişi ile görüşülerek sorunu ortaya çıkaran, yerleşmesine neden olan etkenler birlikte incelenir.

Cinsel sorunları olanlarda uygulanan ve etkili olduğu bilinen cinsel tedaviler aslında özel bir öğrenme biçimidir. Bu öğrenme sürecinde kişiye temel olarak şunlar öğretilir: Genel olarak psikoterapilerde ve özellikle de cinsel tedavilerde kişiye mahrem ve güvenli bir öğrenme ortamı oluşturulur. Bu ortamda kişi kendi denetimi altında kendisini, kimliğini, bedenini, ilişkisini keşfetmeye cesaretlendirilir. Bu keşif ve öğrenim, kişinin özelliklerine göre değişen bir hızda ve aşama aşama olur.

Cinsel Terapinin Tedavi Ettiği Cinsel İşlev Bozuklukları Nelerdir?

Vajinusmus (Vajen kaslarının istemsiz kasılması)

Erken (Denetimsiz) Boşalma

Geç Boşalma

İktidarsızlık

Cinsel İsteksizlik

Cinsel Uyum Sorunları

Orgazm ve Uyarılma Problemleri

Cinsel Tiksinti Bozuklukları

Disparoni (Ağrılı Cinsel İlişki)

Satiriasis (Erkeklerde Cinsel Doyumsuzluk)

Nemfomani (Kadınlarda Cinsel Doyumsuzluk)

Cinsel İşlev Bozuklukları, Çoğunlukla Cinsel Bilgisizlikten Kaynaklanmaktadır

Ülkemizde yaşanan cinsel sorunlara göz attığımızda; cinsel eğitimsizlikten kaynaklanan sorunlar, cinsel bilgi eksikliği, cinsel deneyimin yetersiz olması, cinsellikle ilgili yanlış inanışlar, yetiştiriliş biçimi nedeniyle sağlıklı bir bedene ve psikolojik yapıya sahip bireylerde ya da çiftlerde cinsel sorunlar sık görülmektedir.

Böyle bir durumda Merkezimizde Cinsel Danışmanlık yapılarak, kısa sürede sorunlara çözüm bulunabilmektedir.

Cinsel İşlev Bozuklukları Kader Değildir!

Doğru Bir Terapi Yöntemiyle

%100 Tedavisi Vardır!

Cinsel Sorunlarınızın Tedavisine Hemen Başlayın!!


İzmir Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!