CİNSEL FANTEZİLER

Cinsel fanteziler insanoğlunun hayal dünyasının sınır tanımayan yaratıcı motifleridir. Cinsel fantezi kurmak kolaydır, ucuzdur, güvenlidir. Kişinin bunu yaparken aslında kimseye ihtiyacı yoktur. Senaryoyu kişi kendisi yazar, istediği oyuncuları kendisi seçer ve onları istediği gibi oynatır. Yani cinsel fanteziler, insanların deneme-yanılma yönteminin risklerinden kurtulmak için sahip oldukları bir yetenektir. Buna “Bir çeşit simülasyondur” demek yanlış olmaz. Arzuların gerçek hayatta tatmin edilemediği noktada beynin ürettiği yararlı sanrılardır. Fanteziler, hayal dünyasında kaldığı ve kişinin kendisine, partnerine ya da topluma zarar vermediği sürece asla sorun yaratmaz.

SAPKINLIKLA KARIŞTIRMAYIN!

Cinsel fanteziler, cinsel uyarılmayı sağlamak, haz duymak ve orgazm olabilmek için zorunlu hale gelmişse bir sorun olarak algılanabilir, ancak bu sapıklık anlamına gelmez. Sapıklık herhangi bir durumun veya nesnenin tekrarlayıcı, sabit ve cinsel uyarılma sağlamak için zorunlu olması demektir. Hastalar tarafından ilk etapta yalnızca bozukluk olarak algılanan veya hiç fark edilmeyen, ancak toplumsal nedenlerden ya da partnerlerinin şikâyetlerinden dolayı sorun olarak tespit edilen cinsel sapkınlık (parafili), normal cinsel ilişkiden sapma anlamında kullanılan bir terimdir. Cinsel sapkınlıklar; genellikle tekrarlanan ve kişiye üzüntü veren özel cinsel fanteziler, yoğun cinsel dürtüler ve uygulamalar ile ortaya çıkan cinsel bozukluklardır. Bunlar kişinin cinsel hayatının ötesine taşar ve günlük hayatını işgal eder.

Cinsel fanteziler her zaman masum ve zararsız olmayabilir, her zaman doğru ve sağlıklı oldukları da söylenemez. Örneğin birçok kişi meme, kalça, bacak, ayak gibi bedenin çeşitli bölümlerinden cinsel olarak uyarılır ve bunlara fantezilerinde de yer verir. Elbette ki bu bir sapkınlık değildir. Sadece bir cinsel uyaran çeşitliliğidir. Ancak örneğin bir kişi için tek cinsel uyaran ayak ise, başka hiçbir şey ayağın verdiği yoğunlukta aynı cinsel uyarıyı sağlamıyorsa, o zaman “fetişizm” dediğimiz sağlıksız durum söz konusudur. Ya da bir cinsel fantezi sado-mazoşist eğilimlere yönelmişse, yaşanan cinsel ilişki fiziksel ve duygusal şiddet içermeye başlamışsa bu normal değildir. Çünkü cinsel ilişki esnasında acı çekme veya acı çektirme, çiftlere haz vermesi doğal kabul edilen bir durum değildir. Cinsel ilişki esnasında romantizmin ve duygusallığın yerini şiddet içeren eylemler almaya başlamışsa burada sağlıklı bir cinsellikten bahsedilemez.

CİNSEL FANTEZİLER NE İŞE YARAR?

Cinsel fanteziler kişilerin üzerindeki birtakım baskıları azaltabilir, günlük hayatlarını normal olarak sürdürmelerine ve cinsel yaşamdaki heyecanlarını yoğunlaştırarak daha kolay doyuma ulaşmalarına yardımcı olabilir. Cinsel isteği, cinsel duyarlılığı ve cinsel yaşantıdan alınan hazzı artırabilir. Kişinin cinsel birleşme sırasında havaya girmesine ve kendi kendini erotize etmesine yardımcı olabilir. Duyguları canlı tutar, cinsel yaşantıyı monotonluktan, sıradanlıktan uzaklaştırıp, renklendirebilir, zenginleştirebilir.

Cinsel fantezi kurmayan insan yoktur. İnsanlar, özellikle yaşları ilerledikçe veya ilişkileri olgunlaştıkça, cinsel isteklerinin o kadar çabuk uyanmadığını görebilirler. Bu dönemlerde fanteziler cinsel isteğin artırılmasında yardımcı olmaktadır. Çünkü her açıdan insanın kendi denetimi altında kurulan cinsel fanteziler, kişinin kendisini tehlikeye atmadan ya da reddedilme kaygısı taşımadan farklı insanlar ve durumları keşfetmesini mümkün kılabilir. Cinsel fanteziler, herhangi bir cinsel sapkınlığın baş göstermesini önleyebilir veya evliliklerde yıllar geçip ilişki olgunlaştığında boşanma ve aldatma ihtimallerini azaltabilir.

Çoğu çift, cinsel fantezileri hakkında konuşmak yerine mutsuz bir cinsel hayatı yaşamaya mahkûm olmayı tercih ediyor. Oysa fantezi kurdurmak, cinsel sorunları ortadan kaldırma yöntemleri içinde cinsel terapistlerin en çok kullandığı ev ödevleri arasında yer alır. Özellikle çiftin cinsel istek ve performansını bozan bazı aksamalar, problemler varsa, cinsel hayatı canlandırmak ve çiftin mutluluğunu arttırmak için, cinsel fantezi kurmak veya uygulamak bir tedavi biçimidir.

Cinsel fantezilerleilgili cinselmitler aşağıdadır:

YANLIŞ: Cinsel fantezi kurmak sapıklıktır.

DOĞRU: Fanteziler, sağlıklı bir cinsel yaşamın göstergelerinden biridir. Cinsel fantezi kurmak, her istenenin gerçekleştirilemediği dünyada dozunda kaldığı sürece, cinsel istekleri tatmin için gidilebilecek en masum, en zararsız ve en güzel yollardan biridir. Cinsel fanteziler cinsel isteği, cinsel duyarlılığı ve cinsel yaşantıdan alınan hazzı arttırır. Kişinin cinsel birleşme sırasında havaya girmesine ve kendi kendini erotize etmesine yardımcı olur. Duyguları canlı tutar, cinsel yaşantıyı monotonluktan, sıradanlıktan uzaklaştırıp, renklendirir ve zenginleştirir. Ayrıca cinsel fanteziler, herhangi bir cinsel sapıklığın baş göstermesini önleyebilir ve evliliklerin üzerinden uzun yıllar geçse dahi boşanma ve aldatma ihtimallerini azaltır. Ancak cinsel fanteziler bazen cinsel bir sapkınlığın da işareti olabilir. Fanteziler cinsel uyarılma sağlamak, haz duymak ve orgazm olabilmek için zorunlu olduğunda, tekrarlayıcı bir yapıya büründüğünde, sabit bir düşünce veya davranışa dönüştüğünde cinsel sapkınlık söz konusu olabilir.

YANLIŞ: Grup seks talebi boşanma nedenidir.

DOĞRU: Cinsellikte katılanların isteği ve onayı ile yapılan, başkalarına zarar vermeyen her davranış çiftin özel tercihi olarak kabul edilmektedir. Yeni heyecanlar tatmak için eş değişimi yapmaya ya da eşini grup sekste paylaşmaya swing deneyimi deniyor. Cinsel terapistler olarak tavsiye etmediğimiz bu tür cinsel davranışlar, cinselliğin mahremiyetine ve ruhuna aykırıdır. Grup halinde veya ikiden fazla kişinin sevişmesinde önemli olan herkesin bu cinsel etkinliği istiyor olmasıdır. Swing deneyimi yaşayan çiftlerin büyük bir bölümünde ciddi problemler ortaya çıktığı ve evliliğin sonlanmasına kadar giden bir süreç yaşandığı bir gerçektir. Çiftin böyle bir etkinliğe girişme konusunda düşünce ayrılığı olmamalıdır ve bu sorunu ikili tartışmalarla çözümleyemiyorlarsa birlikte bir cinsel terapistten profesyonel yardım almalıdırlar. Boşanma seçeneğini kullanmadan önce çiftin birlikte tarafsız cinsel terapi ortamında bu konuyu tartışmasında ve ortak çözümler aramasında fayda vardır. Çünkü cinsel terapiyle grup seks talebinin ardındaki bilinçdışı süreçler tedavi edilebilir.


Ankara Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!