Deri vücudumuzun en büyük organıdır ve ağırlığımızın 2/3 ü sudur .Dünyamzın da % 80’ i sudan oluşmaktadır. Dolayısıyle; su ve sağlık birbirine cok bağlıdır. Her kişinin en az günde 1.5 -2 lt su içmesi gerekirken bu durum genellikle aksatılmaktadır. Bu ihtiyaç yaşa, cinsiyete, sıcaklığa ve aktiviteye göre değişkenlik gösterir.

Derinin en üst tabakası olan epidermis tabakası, dietle içtiğimiz su sayesinde elastikiyetini, yumuşaklığını ve nemliliğini korumaya çalışır. Alttaki dermis tabakası ise suyu depolayan, hapseden bir alan görevi görür. Cildimizin bariyer fonksiyonunun bozulduğu hastalıklarda cildimizden su kaybı artmaktadır. Atopik dermatit, Sedef Hastalığı, Kontakt Dermatit ve Akne gibi hastalıklarda cildin nem tutma mekanizması bozulmuştur. Bu sorun yaşlı ciltlerde daha da önem kazanmaktadır.

Kuru ciltte egzema oluşması daha kolay olmaktadır ve yaşlılarda bu durum sıkça görülmektedir. Bu tarz hastalıklarla mücadelede cildin sabun haricinde sindetlerle yıkanması ve sonrasında da su tutucu nemlendiricilerle bakım yapılması gerekmektedir.


Mersin Dermatolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!