Cilt renginin beyazlaşması sonucu ortaya çıkan bir durum: vitiligo!

Cilt renginin beyazlaşması sonucu ortaya çıkan bir durum: vitiligo!

Vitiligo vücudun bazı bölgelerinde cilt renginin beyazlaşması sonucu ortaya çıkan bir durum. Bu hastalıkta deriye renk veren melanosit adlı hücrelere vücudun kendi sistemindeki diğer hücreler saldırıyor ve yok ediyor. Bu saldırının nedeni tam olarak bilinmemekte. Yakın akrabalarda vitiligo olması vitiligo görülme olasılığını artırıyor. Ayrıca Hashimoto tiroiditi gibi otoimmün hastalığı olanlarda risk daha yüksek. Erkek ve kadınlarda aynı oranlarda görülen vitiligonun yarısından fazlasında başlangıç yaşı 20’den önce. Bulaşıcı değil, hayatı tehdit etmeyen bir durum ve genel sağlığa olumsuz etkileri yok. Ancak sosyal açıdan rahatsızlık yaratabiliyor. Bazı vitiligosu olan kişiler sosyalleşmekten kaçıyorlar, depresyona bile girebiliyorlar.

Vitiligonun farklı tipleri var. En çok görülen tipinde göz çevresi, ağız çevresi, el parmakları uçları, el bilekleri, diz ve dirseklerde beyaz renk değişiklikleri oluyor.
Zaman içinde vitiligo artabilir. Aynı kalabilir veya az sayıda kişide gerileyebilir. Hastalığın nasıl ilerleyeceğini öngörmek ve söylemek mümkün değil.

Deri renginin tekrar kazanılması ve olan vitiligonun boyutunun küçültülmesi için uygulanan tedaviler ne yazık ki çok başarılı değil. Kremler, ultraviyole ışığı tedavileri, bazı hastalarda cerrahi yöntemler kullanılabilir. Hastanın yaşına, vitiligonun yerleştiği bölgeye, vücuttaki yaygınlığına göre farklı tedaviler planlanmaktadır. Genel olarak vitiligoda neler yapılmalı:

Güneşten bazı tedavi şemaları haricinde genel olarak korunulmalı. Bunun için giysiler ve güneşten koruyucu kremler kullanılabilir. Vitiligo alanları güneşte daha kolay kızarır, yanar ve şiddetli güneş yanıkları vitiligo alanlarını büyütebilir. Açık tenli kişiler bronzlaşmazsa vitiligo alanları zor fark edilir, oysa bronzlaşmış deride kontrast daha belirgin hale gelir. Aynı sebeplerden dolayı solaryumdan da uzak durulmalıdır.

Vitiligo alanlarını saklamak için dövme yaptırmayın. Hem vitiligonun genişlemesine hem de yeni vitiligo alanlarının oluşmasına yol açabilir.

Vitiligo hakkında doğru bilgi edinin. Dermatoloji hekiminizle konuşup aklınıza takılanları açıklığa kavuşturabilir ve tedavi alıp almak istemediğinize karar verebilirsiniz. Kozmetik olarak sadece kamufle etmeyi de bir seçenek olarak düşünün.

Vitiligonuzu kabullenin. Sağlığınıza bir tehdit oluşturmadığını bilmek önemli. Ayrıca bunu ayrıcalık olarak düşünenler de var.

Bu makale 9 Ocak 2020 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Prof. Dr. Emel Güngör

Prof. Dr. Emel Güngör Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1989 yılında mezun olmuştur. 1989-1993 yılları arasında SB Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Bölümünde uzmanlık eğitimini almıştır. 1992 yılında Medical College of Wisconsin Dermatoloji Bölümünde, 1999 yılında Mayo Clinic Rochester Dermatoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Bölümlerinde gözlemci olarak çalışmıştır. 1998 yılında Doçent unvanını kazanmıştır. 2001-2010 yılları arasında SB Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Kliniğine Şef Yardımcısı olarak çalışmıştır. 2010 yılında Sağlık Bakanlığı görevinden ayrılarak İstanbul’a yerleşmiştir. 2010-2018 yılları arasında Acıbadem Fulya Hastanesi ve İstanbul Liv Hastanesi’nde özel hekim olarak çalışmış ve aynı dönemlerde sırasıyl ...

Etiketler
Vitiligo ve tedavisi
Prof. Dr. Emel Güngör
Prof. Dr. Emel Güngör
İstanbul - Dermatoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube