asd1

Burun, yüzümüzün merkezinde bulunan ve estetik açıdan önemli bir organdır. Aynı zamanda solunumun ilk başladığı yerdir. Estetik açıdan olduğu kadar fonksiyon açısındanda önemlidir.

Burun Ameliyatları:

Estetik tip-plasti: Sadece burun ucu düşüklüğü veya kaba burun ucu görünümü olan hastalar için uygulanan, burun ucundaki kıkırdaklara yönelik olarak yapılan bir ameliyattır.

Estetik burun ameliyatı: Bütün buruna müdahele edilir burun gövdesi ve kemik çatı da düzeltilir

Septoplasti ve veya septorinoplasti: Burunda şekil bozukluğu, eğrilik, kemerleşme veya çöküklük varsa, nefes almayı engelleyen durumlarda yapılan müdahale şeklidir.Bu müdahale Estetik Rinoplasti ameliyatı ile aynı anda yapılabilir.

Bu işlemler sadece burun içinden yapılan kesilerle KAPALI RİNOPLASTİ şeklinde veya burun ortasındaki köprüden kesi yapılarak AÇIK RİNOPLASTİ şeklinde yapılabilir. Ayrıca son dönemde yeni kullanıma giren PİEZO Tekniği sayesinde bu ameliyat daha az ağrılı, daha az ödemli ve daha az morlukla olmaktadır. İyileşme dönemi de daha kısa sürmektedir.

Kimlere Yapılabilir:

Burun operasyonları, burun dış görünüşünde eğrilik, şekil bozukluğu, kabalık gibi deformitesi bulunan hastalara yapılabilir. Estetik problemlerle birlikte, nefes alma problemleri olan hastalara da uygulanabilir.

Rinoplasti Öncesi ve Sonrası

Rinoplasti ve/veya septorinoplastiden en az 1 hafta önce sigara kullanımının kesilmelidir. Ayrıca kan sulandırıcıların kullanımı da mümkün olduğunca düzenlenmeli, eğer kesilebiliyorsa kesilmelidir.

Hasta genel anesteziyle ameliyat edilir ve bir gece yatar.

Göz etrafında morarma kemik işlem yapıldığı için rastlanan bir bulgudur. 10-15 gün içinde geçer.

Operasyon sonunda burun içine silikon tampon burun üzerine de alçı uygulanır.Tampon zor birşey gibi görünse de hastanın konforunu arttırır. Burun tamponu en az 5 gün tutulmaktadır. Ameliyattan sonraki 24 saat içinde düzenli soğuk uygulama yapılması morarmayı önemli ölçüde azaltmaktadır.

Rinoplasti sonrası iyileşme dönemi yaklaşık 6 ay sürmektedir.Burun son şeklini yaklaşık 6 ayda alır, çünkü doku şişliği olan ödem ancak azalır ve biter. Alçı çıktıktan sonra ilk 15 günde en fazla olan burun şişliği aylar içinde azalır. Bir ay sonunda, hastamız sonuçtan memnun olsa bile iyileşme süreci devam eder. Nefes almanın normale dönmesi de 3 haftayı bulabilmektedir. Bunun nedeni, burun mukozasının cerrahi travma nedeniyle çalışamamasıdır. En ufak bir salgı veya kabuklanma burnu tıkayabilir. bu dönemin rahat geçirilebilmesi, ancak önerilere tamamen uymakla sağlanabilir.

55c0bc84ac1fe3036476d77d-300x195burun-estetigi-6-300x184burun-estetik-oncesi-300x209


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!