Burun estetiği ameliyat sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Burun estetiği ameliyat sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Burun estetiği ameliyatı sonrasında ki süreç oldukça önemli ve kritik önlemlerin alındığı bir süreçtir. Bu süreçte biz uzmanların görüşlerine önem vermeniz ameliyat sonrası oluşabilecek sorunları ortadan kaldırır.

Ameliyata alınan hasta bayıltıldığı için ameliyat sürecini hatırlamaz. Uyur vaziyette baygın olarak ameliyathaneden çıkarılır ve ayılması için bir odaya alınır. Burada biraz zaman sonra ayılınca ameliyatı yapan uzmanımız size ameliyat sürecini aktarır ve ameliyattan sonra ki süreçte yapacaklarınızı size iletir.

Ameliyat sonrası küçük bir ağrı hissetmeniz, yüzde şişlik, morluk görmeniz ve ödem oluşması normaldir. Bunlar belli bir süre sonra gideceklerdir. Ameliyat sırasında burnunuzun içine burnunuzu destekleyici malzemeler kullanırız. Bunların tamamı 1 hafta sonra burundan alınır. Burunda asla yara izi kalmayacaktır. Bu konuda gerekli tüm hassasiyeti ameliyat sırasında göstermekteyiz.

Ameliyat sonrası yazacağımız reçeteye harfiyen uyulması yaranın tez zamanda kapanması ve iyileşmesi için oldukça önemlidir.

Burun estetiği ameliyat sonrası dikkat edilmesi gerekenler:

Burun estetiği ameliyatı sonrasında dikkat etmeniz gereken önemli hususlar vardır. Bunlar hasta sağlığı ve yaraların tez ve sağlıklı kapanması, ağrı olmaması ve yüzdeki şişlik, morluk ve ödemin kalkması için önemlidir. 

1- Ameliyat sonrasında hemen gıda alınmaz. En az 4 saat beklenmelidir. Ameliyattan sonra 4. saatte hafif, çok sıcak olmayan gıdalar alınabilir.

2- Burun estetiği ameliyatı sonrasında buz torbası uygulaması oldukça önemlidir. Ameliyat sonrasında 24 saat boyunca göz çevresine ve operasyon alanına soğuk uygulanması gerekli görüldüğü takdirde bu süre 48 saate uzatılarak refakatçi biri tarafından evde naylon poşet içine konmuş buz parçaları ile 2 saatte bir 10 dakika olacak şekilde uygulama yapılması gerekmektedir.

3- Ameliyat sonrasında ilaç kullanımı oldukça önemlidir. Bu anlamda burun içindeki kabuklanmayı önlemek için doktor tarafından reçeteye yazılmış olan ve içinde deniz suyu bulunan burun spreyleri burun içine dikkatli şekilde sıkılır ve yine dikiş bölgesine sürülmek üzere yumuşatıcı kremler alınmalıdır.

4- Ameliyatta tampon uygulanmışsa bu tamponlar doktor tarafından çıkarıldıktan sonra burundan rahat nefes alınırken saatler içinde burnunuz birden tıkanabilir. Bu sakın sizi korkutmasın çünkü bu burun içinde ki dokuların şişmesi ile oluşan normal durumlardan biridir. Verilen burun içi spreyler ile bu tıkanıklık ortadan kaldırılabilir.

5- Ameliyat sonrasında 1 hafta süreyle burun dikişlerine ve dokusuna zarar verecek aşırı hareketlerden, gülmekten ve mimik hareketlerinden kaçınmak gerekir.

6- Ameliyattan sonra banyo durumuna gelince direkt buruna temastan kaçınmalısınız. Her ne kadar burun ucuna konan termal splint suya dayanıklı olsa da saçlarınız geride şekilde yıkanmalıdır. Vücut geneli için yıkanmakta bir zarar yoktur.  

7- Ameliyat sonrasında 6 ay süreyle gözlük takılmaması gerekmektedir. Bu husus oldukça önemlidir.

8- Güneş burun üzerinde şişliğe ve ciltte kalınlaşmaya neden olabilmektedir. Bu yüzden ameliyattan sonra en az 1 ay güneşten uzak durmanızda yarar var.

9- Buruna darbe alınacak her türlü spordan uzak durulmalı. Yoksa yeniden bir burun ameliyatına katlanmak zorunda kalabilirsiniz.

10- Burun estetiği ameliyatı sonrasında burnun tam olarak şeklini alması 6 ay ile 1 yıl sonunda gerçekleşmektedir.

Bu makale 11 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Ercan Aydın

Op. Dr. Ercan AYDIN 1977 yılında Almanya’da doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 2003 yılında tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise ;2004-2009 yılları arasında Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yapmış ve Kulak Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı olmuştur. Uzmanlık eğitimi süresince özellikle burun cerrahisi ve horlama üzerine birçok ameliyat gerçekleştirmiş olup ;tezini de yine horlama cerrahisi üzerine hazırlamıştır. Uzmanlık eğitimi sonrası mecburi hizmet yükümlülüğünü 2009-2010 yılları arasında Erzurum Hınıs Devlet Hastanesi'nde Başhekim olarak yerine getirmiş olan Op. Dr. Ercan AYDIN Özel Ünye Çakırtepe Hastanesi ve Özel İnegöl Medice Hastanesi'nde görev yapmıştır. Mesleki çalışmalarına şu anda Özel Cihangir Hastanesinde ...

Op. Dr. Ercan Aydın
Op. Dr. Ercan Aydın
Bursa - Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB
Facebook Twitter Instagram Youtube