Burundaki herhangi bir şekil bozukluğu kişinin psikolojik durumu üzerine çok olumsuz bir etki yapar. Bu olumsuzluk ruhsal durumu ileri derecede bozacak düzeye ve kişinin öz güvenini kaybetmesine kadar varabilir. Yapılacak olan başarılı bir estetik ameliyatla kişinin psikolojisi düzelir ve özgüveni artar. Esteticare'den Prof. Dr. Mesut Özcan sorularımızı yanıtladı.
Ameliyat izi kalmıyor

Morarma ve şişlik bu ameliyatlarda kaçınılmazdır. Derecesi kişiden kişiye veya yapılan cerrahi işlemin şekline göre değişiklik gösterebilir. Bu morluklar ve şişlikler 1-2 hafta içerisinde geriler. Kalan çok az miktardaki şişliklerin tamamen kaybolması ise en az 6 ay sürer ama fazla dikkati çekecek boyutta değildir.

Bu girişim burnun içinde yapılan kesilerle gerçekleştirildiği için gözle görülür bir iz olmaz ancak; bazı vakalarda tercih edilen açık rinoplasty yönteminde burun deliklerini birbirinden ayıran ve columella dediğimiz görünür alanda birkaç mm'lik kesi izi olur ki bu iz de en geç altı ay içerisinde fark edilemez hale gelir.

Rhinoplasty nedir?

Burunda mevcut olan şekil bozukluğunun estetik olarak cerrahi yöntemlerle düzeltilmesi işlemidir. Burundaki şekil bozuklukları kişiden kişiye değişkenlikler arz edebilir. Örneğin; burun aşırı büyük olabilir, burun sırtı aşırı tümsek ve kavisli olabilir, burun ucu uzun ve sarkık olabilir veya çok etli, büyük ve yuvarlak olabilir, burun kökünde burun ile alın arasında var olan açı düzleşmiş olabilir, semer burun veya eğer burun dediğimiz şekilde burun sırtı çökük olabilir, burun ile dudak arasındaki açı ileri derecede daralmış olabilir, burun kanatları ileri derecede geniş ve yayvan olabilir veya burun sağa veya sola yamulmuş olabilir. Burnun iki tarafı arasında asimetri olabilir.

Öte yandan burnun dışı gibi içinde de yapısal bozukluklar söz konusu olabilir. Böyle durumlarda burun solunumu da bozulmuştur. Bu gibi problemleri de birlikte halledebiliyoruz.

İnsanlar niçin estetik burun ameliyatı istiyorlar?

Burundaki herhangi bir şekil bozukluğu kişinin psikolojik durumu üzerine çok olumsuz bir etki yapar. Bu olumsuzluk ruhsal durumu ileri derecede bozacak düzeye ve kişinin öz güvenini kaybetmesine kadar varabilir. Yapılacak olan başarılı bir estetik ameliyatla kişinin psikolojisi düzelir ve özgüveni artar. Doğal olarak bu sonuç kişinin hayattaki başarısı demektir.

Bazen estetik ameliyat isteği bir psikiyatrik rahatsızlığın sonucunda ortaya çıkabilir.Aslında gerçek bir düzeltme gerektirecek kadar deformasyon olmadığı halde bu istekte bulunan kişileri biz estetik cerrahlar kolaylıkla ayırt edebiliriz ve bu kişileri ameliyat etmekten kaçınırız.Bu gibi kişileri öncelikle bir psikiyatri uzmanına yönlendiriyoruz.

Estetik burun ameliyatlarında ne gibi işlemler yapılıyor?

Burnun içinden yapılan kesilerden girilir, bozuk olan kıkırdak ve kemik yapılara ulaşılarak bunlar üzerinde şekil düzeltme, fazlalıkların çıkarılması, eğer eksiklik varsa doku aktarımı gibi işlemler yapılarak buruna estetik olarak kabul edilebilir düzgün bir şekil verilir. Daha sonra da yapılacak tampon ve alçılama ile verilen bu şekil tespit edilir.

Aynı zamanda solunum problemi de varsa gene rhinoplasty yapılabilir mi?

Evet yapılabilir ancak; bu takdirde burun solunumunu bozan orta bölmedeki deformasyonunda özel yöntemlerle aynı seansta düzeltilmesi gerekir ki yaptığımız bu işleme septo-rhinoplasty adını veriyoruz.

Operasyon süresi ortalama ne kadardır?

Yalnızca burun çatısında bozukluk olan olgularda ortalama 1 saat sürerken burun orta bölmesinin de birlikte düzeltilmesi gereken durumlarda bu süre 3 saate kadar uzayabilmektedir.

Ameliyattan sonra çok ağrı oluyor mu?

Ağrının çokluğu veya azlığı kişiden kişiye değişiklik gösterebilir ancak; çok etkili ağrı kesicilerle bu ağrıyı kontrol edebiliyoruz.

Ameliyattan sonra kaç gün alçı veya bandaj uygulanıyor?

Tamponlar iki veya üç gün kalıyor. Alçı bir hafta sonra çıkarılıyor. Onun yerine ya yeniden bir alçı konuluyor veya flaster tespiti uygulanıyor. Bir hafta da böyle tutuluyor. Yani toplam iki haftalık bir tespit süresi kişiyi bloke edebiliyor. İkinci hafta eğer kişi isterse burnu alçılı veya bantlı olarak işine gidebilecek şekilde toparlanabiliyor. Nihai sonuç şişliklerin tamamen kaybolduğu altıncı aydan sonra ortaya çıkar. Bu süre minimum süre olup bazen daha geç olabilir.

Sonuç kötü olursa tekrar operasyon yapılabilir mi?

Evet yapılabilir. Minimum altı ay sonra hatta bir yıl sonra yapılması daha da iyi.

DARBELERDEN KORUNUN

Ameliyattan sonra hastanın dikkat etmesi gereken hususlar var mı?

Estetik burun ameliyatında tamamen hareketli hale getirilen ve yeniden şekil verilen kemik ve kıkırdakların birbirlerine kaynaması yaklaşık olarak 1-1,5 ay sürmektedir. Onun için hastaların burunlarını bu dönemde ve hatta 6. aya kadar darbelere karşı korumaları gerekir. İlk haftalarda baş-boyun bölgesindeki kan basıncını arttıran ve bazı durumlarda kanamalara neden olabilen spor ve hareketlerden uzak durmalıdırlar.

Burnunu aşağı doğru sıyırarak sümkürmemelidirler. Burnun yanlarına aşağıdan yukarıya doğru yapılacak az basınçlı masajlar yararlı olabilir. Ayrıca morluklar tamamen geçene kadar güneşten kesinkes korunmalıdır. Çünkü güneş ışınları bu morlukları deriye fiske ederek kalıcı lekeler haline dönüşmesine neden olabilir.

Bu ameliyattan sonra gözlük takabilir mi?

İlk 1-1,5 aylık dönemde takmamalıdır. Daha sonraki dönemde ise gözlüğün burun ucuna doğru kayması kesinlikle engellenmelidir.

Estetik burun ameliyatları için herhangi bir yaş sınırı var mı?

En erken 16-17 yaşlarda operasyon yapılabilir. Üst yaş sınırı hastanın genel sağlık durumuna ve ameliyata engel herhangi bir başka hastalığı olup olmadığına göre değişir.

Erkekler de estetik burun ameliyatı isteğinde bulunuyorlar mı?

Bence bulunmamaları için herhangi bir neden de yok. Estetik burun ameliyatı yaptıran hastalarımızın yaklaşık yüzde 15-20 si erkeklerden oluşuyor.

Hastanın istediği biçimde burun yapılabiliyor mu?

Elinde gazetelerden, mecmualardan kesilmiş resimlerle bize başvurup ''işte ben böyle burun istiyorum'' diyen hastalar bizim için hiç de makbul hastalar değillerdir. Bu kişilerin gösterdikleri resimlerdeki yüzler başka yüzlerdir, hastamızın yüzü ise bambaşka... O resimdeki burnu hastamızın yüzüne koyduğumuz zaman aynı güzellikte bir sonuç alınması mümkün değildir. Her yüze giden burun şekli farklıdır.

Yani estetik burun Ameliyatında belli ölçüler mi var?

Elbette var. Ve bu ölçüler her hasta için farklıdır. Bu ölçüler burnun uzunluğu, yüksekliği, yüzün diğer yapıları ile yaptığı açılar göz önüne alınarak değerlendirme yapılır. Bu değerlendirmeleri genellikle ameliyattan önce bilgisayardaki fotoğraf üzerinde çalışma yaparak gerçekleştirmekteyiz.

Burun ameliyatı sonrası ortaya çıkacak olan sonuç hakkında ve profilde ideal düzelmeyi sağlamak için başka işlemler gerekip gerekmediği hakkında hastayı bilgilendiriyoruz. Hasta ile durumu tartışarak birlikte karar veriyoruz.


Bursa Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!