Burun estetiği  operasyonu
Burun estetiği operasyonu

Burun estetiği, ülkemizde en sık yapılan estetik girişimdir. Burnunun estetik görünümünden rahatsız olan, yüzünün diğer hatlarına uyumsuz olduğunu düşünen, kaza veya geçirilen operasyon sonrası burunda oluşan estetik bozukluğu düzelttirmek isteyen kişilere uygulanır. Burun yüzümüzün tam ortasında yer alır, büyük veya asimetrik olması bakışları bu bölgeye yöneltir. Yüzün diğer güzel hatlarının ön plana çıkmasını engeller. Operasyon sonrasında kişilerin sert ifadesinin ortadan kalktığını, güzel fakat arka planda kalmış bölgelerin öne çıkarak yüzün çok daha güzelleştiğini görüyorum.

Burun estetiği , yüz kemiklerinin gelişimi tamamlandıktan sonra yani ergenlik çağında kızlarda 16, erkeklerde 17 yaşından sonra yapılır, estetikle beraber şayet varsa nefes alma problemleri de düzeltilir.

Operasyon öncesi yapılan görüşmeler sırasında bilgisayar yardımı ile, kişinin nasıl bir görünüme sahip olabileceği gösterilir. Böylece kişinin hedeflediği görünüme ne kadar yaklaşıldığı da gösterilmiş olur. Her hasta için farklı uygulamalar gerekir, aynı tipte standart bir burun yapılmaz. Gelişmiş tekniklerle burun estetiği sonuçlarında doğallik korunabiliyor, burun ucu düşmesi gibi sorunlar yaşanmıyor.

Profil görünümün; alın, burun, elmacık kemiği, dudak, çenenin birlikteliğiyle ortaya çıktığı unutulmamalıdır. Operasyon öncesi görüşmelerde, size yaptığımız bu bölgelerle ilgili önerileri iyi değerlendirmeniz gerekir. Burun estiğine eklenecek çene veya dudak estetiği profil görüntüyü çok etkiler.

ALTERNATİF GİRİŞİMLER

Botox ve dolgu yardımıyla, uygun kişilerde burunda geçici sekil değişiklikleri, operasyona vakit ayıramıyanlarda uygulanabilir. Gülümseme sırsındaki burun ucu düşmesi ve buurn üzerindeki kavisin daha az görülür olması sağlanabilmektedir.

Ataçlama yöntemiyle, lokal anastezi kullanılarak kısa süre içinde, kişi uygunsa, burun ucunun kaldırılması ve daraltılaması yapılabilmektedir. İyileşme dönemi 2-3 gündür.

OPERASYON

Kişinin burununda elde etmek istediği sonuca ve gerekliliğe göre yapılacak girişim ve anastezi şekli belirlenir. Cerrahi işlem genel veya lokal anestezi altında yapılır, çoğunlukla hastanede kalmayı gerektirmez. Burun ucunda ve sırtında kucuk girisimler yapılacaksa lokal anastezi tercih edilebilir.

Burnun tümümünde çaışılacaksa tercihim genel anestezi oluyor. Kesiler burun delikleri içinden veya görülmeyecek bölgeden 3 -4 mm. lik kesiyle yapılır, bu bölgede fark edilecek iz kalmaz. Operasyon süresi ortalama 1,5- 2 saattir. Operasyon sonrasında, burunda sızlama, basınç hissedilebir, ağrı şikayetiyle karşılaşmıyorum. Yüze soğuk uygulanması ve başın yukarıda olacak şekilde uyunması önerilir.

Burun içinde tampon kullanmıyorum. Burun deliklerine yerleştirdiğim özel silikonlarla operasyon sonrası nefes alma güçlüğü yaşanmıyor. 5-7 günde burun üzerindeki kalıp çıkarılır ve yerine ödemi engelleyici kağıt bantlar yapıştırılır, 7-10. günden itibaren normal günlük aktivitelere dönülebilir.

Operasyon sonrası yüzlerini 1 ay süre ile güneş ışığından korumaları gerekir. Yüzdeki şişlikler 7-10 günde, burundaki şişlikler ise 6-10 haftada iner, tam burun şeklinin oturması ise 6 ay -1 yıldır.

Bantların çıkarılmasından sonra burnunu korumalı, ağır gözlük kullanmamalı, verilen masajları düzenli olarak yapmalıdır. 2hafta sonra uzun yürüyüşler, 3 hafta sonra normal sporlar yapılabilir.


İzmir Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!