Boyunda dar kanal nedir?

Boyunda dar kanal nedir?

İçinden omuriliğin geçtiği kemik kanalın olması gerekenden daha dar olması durumudur. Bu darlık omuriliği sıkıştırır ve sinir köklerine baskı yapar. Bu baskı kollarda ağrıya, güçsüzlüğe, karıncalanmaya neden olur.

Boyunda Dar Kanal Belirtileri

Kollarda ellerde güçsüzlük

Kollarda karıncalanma, uyuşma

Yürüme bozukluğu

Elde işlev kaybı (Gömleğin düğmelerini ilikleyememe, ayakkabının bağlarını bağlayamama)

İdrar kaçırma

Boyunda Dar Kanal Nedenleri

İlerleyen yaş

Doğumsal nedenler

Kireçlenme

Omur eklem yapılarının büyümesi

Bağ dokularının kalınlaşması

Boyunda Dar Kanal Tedavisi

Ameliyatsız boyunda dar kanal tedavisi: Genellikle tedavi cerrahidir ancak daralma sonucu oluşan basıyla birlikte omurilikte hasar oluşup oluşmaması tedavi yöntemini belirlememizde önemlidir. Bu hasar oluşumuna myelopati denir. Myelopati yoksa, ellerde, kollarda, bacaklarda güçsüzlük oluşmamışsa fizik tedavi veya ilaç tedavisi gibi cerrahi dışı yöntemler denenebilir.

Boyunda dar kanal ameliyatı: Ameliyatta temel amaç basıyı ortadan kaldırmaktır. Yapılacak girişim metodu kanalın daralma nedenine göre de değişir. 

Bu makale 7 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Halit Togay

Op. Dr. Halit TOGAY, 1962'de İstanbul'da doğmuştur. İlkokulu Zühtüpaşa İlkokulu'nda, lise eğitimini de Fenerbahçe Lisesi'nde tamamlamasının ardından 1979 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi'ni kazanmı ve 1985 yılında mezun olarak tıp doktoru unvanı almıştır. Mecburi hizmetini 1986 - 1987 yılları arasında Kütahya TCDD'de yerine getirmiştir. Tıpta Uzmanlık Sınavını kazanarak 1988 - 1993 yılları arasında Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Beyin Cerrahisi ihtisasını gerçekleştirmiştir. Uzman Doktor unvanını almasının ardından 1 yıl süresince Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde hizmet vermiş ve sonrasında İstanbul Eğitim Hastanesi Beyin Cerrahisi Kliniği'ni kurmak üzere Samatya'ya gitmiiştir. Dr. TOGAY, 2014 yılına kadar bu hastanede hizmet vermiştir. Kendisi Türk Nöroşirürji Derneği ve Sinir Sistemi Cerrahisi ...

Op. Dr. Halit Togay
Op. Dr. Halit Togay
İstanbul - Beyin ve Sinir Cerrahisi
Facebook Twitter Instagram Youtube